ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας
 
ΦόρουμΦόρουμ  Πόρταλ*Πόρταλ*  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Παρόμοια θέματα
1-1-4 ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
ΜΕΤΡΗΤΗΣ HITS

Study English
ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"

WOWZIO

 

 ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DimKaramitsas





ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ   ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 EmptyΤρι Νοε 03, 2009 3:14 pm

Αυτά φίλοι και σύντροφοί μου απο την εργασία ενός ρομαντικού.






(χωρίς μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ   ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 EmptyΤρι Νοε 03, 2009 4:02 pm

Γυμναστηριο πας?
Ποδηλατο κανεις?
Αμερικη εκανες?
Με γνωριζεις?
Εισαι <Σημιτης> light?

If yes, its ok,we talking about....if not,thaks....we thinking about!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ   ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 EmptyΤρι Νοε 03, 2009 6:25 pm

"Τα νεύρα μου, τα χάπια μου και ένα ταξί να φύγω"
(Καλά, μήν βαράτε.....πλάκα κάνω)

Καραμήτσα μου χρωστάς ένα πονοκέφαλο τεραστίου μεγέθους....για το κείμενό σου.

Οσον αφορά το Α. και Β. μέρος της "Δικαιοπολιτικής" είναι όλα τα λεφτά!
Εξάλου για τον ανεξέλεγκτο ρόλο των Τραπεζών που κανείς δέν σκέφτεται να κάνει κάτι έχω ήδη τοποθετηθεί στο πρώτο μου μήνυμα παραπάνω.

Για τα υπόλοιπα (τα οποία βεβαίως-βεβαίως τα μισά τα καταλαβαίνω και τα μισά δέν...) ουσιαστική θέση δέν μπορώ να πάρω, (οι νομικές μου γνώσεις είναι πενιχρότατες και αγγίζουν τα όρια της παντελούς άγνοιας όσον αφορά τη νομική ορολογία).

Πάντως, εμπιστευόμενη την άκρως κοινωνική θεώρηση της εισαγωγής, πιστεύω ότι επεξεργάζεται και τα νομικά άρθρα του προτεινόμενου σχεδίου κάτω απο την ίδια φιλοσοφική προσέγγιση. Κάτω απο αυτό το σκεπτικό (και για να μήν θεωρηθώ ώς παπατρέχας) λέω ότι το προτεινόμενο απο το Ν.ΙΝΚΑ και Δ. Καραμήτσα σχέδιο, άν μή τι άλλο, αξίζει της δέουσας προσοχής του Υπουργείου και των συνεργατών του.-[/b]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ   ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 EmptyΤρι Νοε 03, 2009 8:39 pm

O σ. Δημήτρης δεν χρειάζεται βέβαια τους δικούς μας επαίνους για την αξιόλογη δουλειά που έκανε πάνω στην πρόταση Νόμου, ωστόσο δεν μπορώ να κρύψω το θαυμασμό μου και κυρίως τη συγκίνηση μου για έναν εγκριτο νομικό και χαλκέντερο άνθρωπο που στην κυριολεξία "ξανακέντησε"

Οπως θα είδατε απο τα σχόλια μου οι όποιες ενστάσεις μου εστιάζονται αφενός στην προστασία του αφελούς , ταλαίπωρου, ηλίθιου (πείτε τον οπως θέλετε) δανειολήπτη και σην πονηριά του τραπεζικού συστήματος. Η ιστορία θα δείξει.

Οσοι γαλονάτοι κυβερνώντες μας διαβάζουν, ας λάβουν σοβαρά τις παραπάνω προτάσεις .Για να μη πέσουν πάλι στο κενό. Λύσεις υπάρχουν για ολα τα πράγματα, αυτιά, μάτια η μυαλά ανοικτά αναζητούνται
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ   ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 EmptyΤρι Νοε 03, 2009 9:08 pm

Δημήτρη θα κάνω μια παρέμβαση στο ενιαίο κείμενο

Στο αρθρο 4 παρ. 7

-Σε περίπτωση μη τήρησης από τον πιστωτή ..να διορθωθεί «από τον οφειλέτη»
-Να προστεθεί
περαιτέρω επιβάρυνσης της δανειοληπτικής ικανότητας του οφειλέτη με τη λήψη νέων δανείων εντος της περιόδου των μηνιαίων καταβολών του, ακόμη και εάν αυτά είναι σε γνώση η με τη συγκατάθεση των πιστωτών του.

Οφειλέτης ο οποίος κατά τη διάρκεια της ρύθμισης επιθυμεί τη λήψη νέου δανείου είναι υποχρεωμένος προηγουμένως να εχει εξοφλήσει τις εν ρυθμίσει οφειλές του και να το γνωστοποιήσει στο αρμόδιο Δικαστήριο προς ενημέρωση για τον χρόνο τήρησης των δεδομένων.

Οφειλέτης δύναται για μία και μοναδική φορά να υποβάλει άιτηση ρύθμισης των συνολικών χρεών του


[u]Διαμορφούμενη ετσι ως κατωτέρω η παράγραφος 7 του αρθρ. 4 (οι παρεμβάσεις μου με bold)[/u]
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
" 7. Σε περίπτωση

α) μη τήρησης από τον οφειλέτη των όρων και των προϋποθέσεων που τάσσονται με την απόφαση ή τον επιτευχθέντα συμβιβασμό για διάστημα μεγαλύτερο των τριών (3) μηνών, η

β[ περαιτέρω επιβάρυνσης της δανειοληπτικής ικανότητας του οφειλέτη με τη λήψη νέων δανείων εντος της περιόδου των μηνιαίων καταβολών του, ακόμη και εάν αυτά είναι σε γνώση η με τη συγκατάθεση των πιστωτών του,

η ρύθμιση αίρεται αυτοδίκαια και τα μέρη επανέρχονται στα πριν την ρύθμιση δικαιώματα και υποχρεώσεις τους.

Οφειλέτης ο οποίος κατά τη διάρκεια της ρύθμισης επιθυμεί τη λήψη νέου δανείου είναι υποχρεωμένος προηγουμένως να εχει εξοφλήσει τις εν ρυθμίσει οφειλές του και να το γνωστοποιήσει στο αρμόδιο Δικαστήριο προς ενημέρωση για τον χρόνο τήρησης των δεδομένων.

Οφειλέτης δύναται για μία και μοναδική φορά να υποβάλει άιτηση ρύθμισης των συνολικών χρεών του
"
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Σχόλιο: Με την πρόταση αποφεύγεται το φαινόμενο του δανεισμού εκ νέου προκειμένου να ανταποκριθούν στα ρυθμισμένα χρέη τους οι οφειλέτες και μπαίνει φρένο στις Τράπεζες να ξαναδανειζουν υπερχρεωμένα νοικοκυριά. Ετσι δεν παραβιάζεται και η βασική φιλοσοφία του Νόμου που βασικός στόχος είναι να δώσει μια ανάσα στον υπερχρεωμένο δανειολήπτη που δεν έχει επαρκή εισοδήματα η εμφανή αδυναμία να αποπληρώσει τα δάνεια του (όχι να ξαναδανειστεί) , αλλα και να του μείωσει την αδηφάγα όρεξη του να δανείζεται ασύστολα , εστω κι αν χρωστάει παντού
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ   ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 EmptyΤρι Νοε 03, 2009 9:46 pm

Δημήτρη είναι βέβαιο οτι θα το ξαναδείτε , ομως έχει γίνει ενα μπέρδεμα μεταξύ των εννοιών "οφειλέτη" και "πιστωτή"

Οπου λοιπόν η λέξη πιστωτής πρέπει να αντικατασταθεί με αυτήν του "οφειλέτης" στα παρακάτω:

-Αρθρο 3 παραγρ. 2
-Αρθρο 4 παραγρ. 1 β
-Αρθρο 7
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ   ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 EmptyΤετ Νοε 04, 2009 9:54 am

Σύντροφοι ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, αλλά ... .
Γιώργο ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις στην αλλαγή των όρων. Φαίνεται το διάβασες καλύτερα από αυτόν που το έγραψε.
Η αλήθεια είναι ότι κόπιασα πολύ και τα περισσότερα από τα γραφόμενα είναι προϊόντα μεγάλης μελέτης και σκέψης.
Ζητώ συγγνώμη για τα λάθη και τα διορθώνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ   ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 EmptyΤετ Νοε 04, 2009 10:23 am

Γιώργο θα ήθελα να συζητήσουμε λίγο το θέμα που θίγεις γιατί το είχα σκεφτεί και εγώ.
Γιατί να απαγορεύσουμε αυτό (π.χ. για ένα άνθρωπο που χρειάζεται το δάνειο ή έναν λογαριασμό όψεως για την εργασία του) και να μην πιέσουμε για καλύτερα επιτόκια και για περιορισμό του δανεισμού ;
Ας το συζητήσουμε όλοι μαζί, όπως ξέρουμε να το κάνουμε και ας καταλήξουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ   ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 EmptyΤετ Νοε 04, 2009 9:12 pm

Σύντροφοι το σχέδιο νόμου για την ανακούφιση των υπερχρεωμένων δανειοληπτών καταναλωτών δεν πρέπει να είναι ο μοναδικός στόχος γιατί έτσι θεραπεύεται μόνο ένα μέρος του προβλήματος, αλλα δεν λαμβάνεται μνεία να μην επαναληφθεί το ίδιο το πρόβλημα και η επανάληψη τέτοιων σαθρών φαινομένων .

Βεβαίως μια πρόταση δεν μπορεί να προβλέπει η να λύνει τα πάντα, μπορεί όμως παράλληλα με το υπο συζήτηση νομοσχέδιο να σχεδιασθεί και άλλο με κύριους άξονες

-την τηρηση της τραπεζικής δεοντολογίας
-την θέσπιση κανόνων και μέτρων κατά των Τραπεζών
-την κανονιστική υποχρέωση των Τραπεζών να δανείζουν με βάση το εισόδημα αλλα και να κοστολογούν τα δάνεια τους επίσης με βάση το εισόδημα σε ευθεία αναλογία και όχι αντίστροφη με αυτό
.

Δεν μπορεί ο μικροεισοδηματίας να παίρνει δάνειο με 14-17% και ο μεγαλοεισοδηματίας με 4% γιατί είναι μεγαλο-πελάτης τους.. Κι αν για το μεγάλο έχουν δυσκολία (δικό τους πρόβλημα) για τον μικρό και ταλαίπωρο πρέπει να θεσπισθεί ένα μέγιστο επιτόκιο π.χ. μέχρι 5% η παραβίαση του οποίου από την Τράπεζα σε περίπτωση καταγγελίας του δανείου η αναγκαστικής εκτέλεσης θα συνεπάγεται λόγο ακύρωσης της καταγγελίας της.

Οι Τράπεζες βέβαια δεν θα σταματήσουν να πουλάνε λεφτά ούτε τις παραπλανητικές διαφημίσεις τους για εορτοδάνεια, διακοποδάνεια, η γαμο-δάνεια (εκ του γάμου!!)
Κι αντε ότι έγινε, εγινε , τι πρόνοια λαμβάνεται από εδώ και πέρα με τον υπο ψήφιση νόμο? Πως προστατεύεται ο καταναλωτής,ο αυριανός δανειολήπτης που για να πάρει ένα στεγαστικό θα εξακολουθούν να του φορτώνουν, μια κάρτα visa μια mastercard και ένα καταναλωτικό σε χρόνο dt? Νομίζετε ότι θα σταματήσει και γιατί ?

Ο νόμος της καπιταλιστικής αγοράς είναι οχι μόνο αμείλικτος αλλά φονιάς στην κυριολεξία .Δεν περιμένουμε υπ αυτή την έννοια επαναστατικές αλλαγές.

Κυρίως όμως έχουμε να κάνουμε ΚΑΙ με τη λανθασμένη αντίληψη του κόσμου , που ο υπερκαταναλωτισμός τον έχει οδηγήσει σε μαζικές αγορές αγαθών φουσκώνοντας τις πιστωτικές τους κάρτες η τα καταναλωτικά τους δάνεια. Σήμερα η πλειοψηφία του ακολουθεί μια εντελώς απείθαρχη οικοκυρική πολιτική .Ολοι ακόμη και οι μικροεπαγγελματίες περιμένουν το νέο νόμο και δεν πληρώνει κανένας (στην κυριολεξία) περιμένοντας ΟΛΟΙ τα νέα μέτρα, με αποτέλεσμα να τρέχουν τόκοι και ληξιπρόθεσμες οφειλές η να κινδυνεύουν χωρίς να υπάρχει ακόμη ουσιώδης λόγος να βγούν στη σέντρα.

Το να ρυθμίζω επομένως η να μου ρυθμίζουν τα δάνεια μου (βλ. υποχρεώσεις μου) γιατί το εισόδημα μου δεν με βοηθάει , γιατί είμαι άνεργος, γιατί δεν έχω περιουσιακά στοιχεία να εκποιήσω μόνος μου, δεν σημαίνει ότι από αυριο θα το ξαναρίξω πάλι στα δάνεια γιατί αυτό θα συνεπάγεται πλήρη απορρύθμιση των οφειλών μου.

Γιατί θα ξαναζητάω δάνεια? Μα γιατί προφανώς εκτός από τις Τράπεζες που κάποια στιγμή ισως και να μη μου βγαίνει ούτε η ελάχιστη δόση να δίνω όπως μου την καθόρισε το δικαστήριο, θα πρέπει σίγουρα να χρωστάω και στους «απόξω» δανειστές, τουτέστιν συγγενείς, γείτονες κανένα «τοκογλύφο» κ.ο.κ.

Και τι θα συμβεί αν ξαναπάρει δάνειο? Απλά μετακυλεί τις οφειλές του παραπέρα , μέχρι να τον καταγγείλει κάποια Τράπεζα γιατί μάλλον δεν θα μπορεί συνέχεια ούτε εξωδικαστικούς συμβιβασμούς να προκαλεί , ούτε να περιμένει πάλι καμιά νέα δικαστική ρύθμιση.

Ένα δάνειο για την εργασία κάποιου η ένα μπλόκ επιταγών συζητείται υπό την αίρεση ότι στο υπό ψήφιση σχέδιο νόμου θα περάσει η πρόταση του Ν.ΙΝΚΑ για την κατηγορία των μικρών επαγγελματιών των οποίων θα ρυθμισθούν οι οφειλές αλλα αυτοί είναι διαφορετική περίπτωση γιατί μέσα από τη μικρή επιχείρηση τους προσδοκούν άνοδο του τζίρου τους. Αυτό όμως είναι ένα άλλο θέμα προς συζήτηση. Εδώ μιλάμε για τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά και τους καταναλωτές , οι οποίοι ούτε τον λ/σμό οψεως χρειάζονται ούτε τις δαγκάνες των Τραπεζών εκ νέου.

Ανακεφαλαιώνοντας ,αφού παρέθεσα τις απόψεις μου, νομίζω ότι οι προτάσεις μας πρέπει να είναι

Από εδώ και πέρα

1/Δανεισμός εκ μέρους των Τραπεζών στα νοικοκυριά με βάση το εισόδημα τους και σε ένα ποσοστό όχι μεγαλύτερο του 30% του εισοδήματος τους
2/Θέσπιση δια νόμου ενός maximum επιτοκίου 4% (για καταναλωτικά και κάρτες) για εισοδήματα μέχρι 15.000 €, κλιμακούμενο στη συνέχεια βάσει του εισοδήματος κι όχι πέραν του 6% και με πλαφόν τα 20.000 €
Οιαδήποτε παρέκκλιση εκ μέρους των Τραπεζών ακόμη και αν συνήνεσε ο ίδιος ο δανειολήπτης θα πρέπει να συνεπάγεται ακυρότητα της σύμβασης.


Για τα ήδη δάνεια
Θα επιμείνω στην πρόταση μου όπως την παρέθεσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ   ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 EmptyΤετ Νοε 04, 2009 9:17 pm

Αν θέλετε πρόταση για τους μικροεπαγγελματίες το συζητάμε εδω η ανοίγουμε άλλη θεματική
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ   ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 EmptyΤετ Νοε 04, 2009 9:23 pm

Δημήτρη αφου δεν μπορούμε να μπούμε στο μυαλό του καθένα και να τον περιορίσουμε να δανείζεται για ψύλλου πήδημα , το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι, να καθορισθεί νομοθετικά (με την πρόταση μου)

-φραγμός στις Τράπεζες να δανείζουν ασύστολα αλλα με βάση ενα μπούσουλα
-καθορισμός ενος maximum επιτοκίου , ισως και συνδυασμένου με αυτό της Ε.Κ.Τ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ   ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ - Σελίδα 2 EmptyΤετ Νοε 04, 2009 9:35 pm

Συμφωνούμε Γιώργο απόλυτα.
Το ίδιο σκέπτομαι και εγώ, αλλά πρακτικά θα το ήθελα για άλλο νομοσχέδιο.
Ασε να δούμε τι θα κάνουν στο νομοσχέδιο αυτό οι τράπεζες και βλέπουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΧΡΕΩΜΕΝΟΥΣ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ: ΑΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΔΩ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» ΠΡΙΝ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΟΙ «ΕΛΛΗΝΕΣ»
» Μια διαφορετική πρόταση για τους βουλευτές
» ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΛΑΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ «ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟΥΣ»

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ-
Μετάβαση σε: