ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας
 
ΦόρουμΦόρουμ  Πόρταλ*Πόρταλ*  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
1-1-4 ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
ΜΕΤΡΗΤΗΣ HITS

Study English
ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"

WOWZIO

 

 Οι κερδοσκόποι διαθέτουν ονοματεπώνυμο!

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Οι κερδοσκόποι διαθέτουν ονοματεπώνυμο! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Οι κερδοσκόποι διαθέτουν ονοματεπώνυμο!   Οι κερδοσκόποι διαθέτουν ονοματεπώνυμο! EmptyΚυρ Μαρ 14, 2010 5:42 pm

Οι κερδοσκόποι διαθέτουν ονοματεπώνυμο, σε λίγο θα τους ξέρουν και οι πέτρες εκτός του Παπανδρέου.

Στην μπλογκόσφαιρα υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα άρθρα (μερικά απο αυτά ήδη τα ανήρτησα), που αρθρώνουν όχι μόνο μεστό πολιτικό λόγο, όχι μόνο αναλύσεις σοβαρές βασισμένες σε υπάρχοντα οικονομικά στοιχεία, αλλά σοβαρές πολιτικές και οικονομικές προτάσεις που για να τις αρνηθείς, πρέπει και εσύ με την σειρά σου να διαθέτεις στοιχεία και σοβαρά αντεπιχειρήματα.

Εγώ σε όλα τα παρακάτω που θα παραθέσω αντιγράφοντας,(καθώς επίσης και σε όσα ήδη ανήρτησα σε ξεχωριστές θεματικές), αντεπιχειρήματα δέν διαθέτω.

Το χειρότερο βέβαια είναι ότι δέν διαθέτει και ο πρωθυπουργός της χώρας, ο οποίος πάλι έκλεψε τις εντυπώσεις εισπράττοντας το χρυσό βατόμουρο της ασάφειας (λαικώς πα......ριάς) μετα πολλών επαίνων.

Επειδή όμως είναι και πρώτος (λόγω πρωθυπουργουλικιού) αναρτώ κατ΄αρχάς τις δικές του πολιτικές σοφείες, που ήντλησα αποσπασματικά απο την περίφημη συνέντευξη στα ΝΕΑ, αμέσως μόλις πάτησε το πόδι του στην Ελλαδίτσα μας

Απολαύστε και κλάψτε :

«δεν θα ανεχτεί άλλο να βαφτίζεται δικαιοσύνη η σκανδαλώδης εύνοια, κεκτημένα τα προνόμια των λίγων και των συντεχνιών, δικαίωμα η περιφρόνηση του κοινωνικού συνόλου, πολιτισμός ο προκλητικός πλουτισμός, επιχειρηματικότητα το παρασιτικό κέρδος, μαγκιά η ασυλία και η φοροδιαφυγή».

«Δουλεύουμε για, και μαζί με τη μεγάλη πλειοψηφία των πολιτών που εργάζεται σκληρά και δεν ανέχεται πια αυτά τα φαινόμενα. Και καλούμε τον κάθε πολίτη να συμμετάσχει σε αυτή τη νέα πορεία. Επιτέλους, να ανασυγκροτήσουμε την πατρίδα, με στέρεα βήματα, που απαιτούν τη συστράτευση της πλειοψηφίας του ελληνικού λαού. Εκεί στηριζόμαστε και πουθενά αλλού».

Διαβεβαιώνει «τον κάθε Έλληνα, την κάθε Ελληνίδα, ότι οι κόποι μας αυτή τη φορά θα πιάσουν τόπο», και σημειώνει ότι «θα δώσουμε όλοι μαζί ένα μεγάλο αγώνα για να αλλάξουμε τη χώρα μας. Έτσι ώστε σε τρία χρόνια να έχουμε ανοίξει μια νέα σελίδα. Με ανάπτυξη και κοινωνική δικαιοσύνη. Για την αναβάθμιση της καθημερινής μας ζωής. Για την Ελλάδα των αξιών».

Τί καταλάβατε και τί εισπράξατε απο τις δηλώσεις των πρωθυπουργικών χειλέων ??????

Εγώ ένα : ότι δέν υπήρξε τελικά μοναδικός στο είδος της ασάφειας και του θεατρινισμού ο Καραμανλής ο νεώτερος, έπεται και άλλος......

Βεβαίως-βεβαίως θα μπορούσε κάποιος να με κατηγορήσει για εμπάθεια και στραβισμό, την στιγμή που ο πρωθυπουργός δίνει τις μεγάλες μάχες κατά των περίφημων κερδοσκόπων, εγώ να στέκομαι κακομοίρικα στις δηλώσεις του. Ο άνθρωπος έφτασε στα πέρατα του κόσμου για να ξεσηκώσει τα πλήθη των ηγετών του στον πόλεμο κατα των κερδοσκόπων που καταπατούν την χώρα μας. Ο άνθρωπος εισέπραξε την συμπαράσταση όλων των μεγάλων ευρωπαίων ηγετών σε αυτόν τον πόλεμο. Και εγώ ασχολούμαι με το τί είπε στο εσωτερικό για λαική κατανάλωση ?

Ελα μου ντέ όμως που, πρίν ριχθώ στον καιάδα μαζί με την πολεμική μου, απαιτώ να μάθω ποιοί είναι αυτοί οι κερδοσκόποι ?

Και ενώ ο πρωθυπουργός ποιεί την νήσσαν σε αυτό το θεματάκι, άλλοι δέν παριστάνουν την πάπια και πατώντας πάνω σε στοιχεία εξηγούν :

« Στο τελευταίο ομολογιακό δάνειο ύψους 5 δισ., όπου το επιτόκιο εκτινάχτηκε στο 6,3%, πράγμα που σημαίνει ότι ο ελληνικός λαός για να το ξεχρεώσει θα πληρώσει τόκους 3,15 δισ. (!),

τρίτοι τη τάξει δανειστές μας ήταν οι Γερμανοί που απέσπασαν το 14% του κοινοπρακτικού ομολόγου, δεύτεροι ήταν οι Βρετανοί με 20%,
αλλά την πρώτη θέση μεταξύ των δανειστών, σε ποσοστό 23%, την έχουν οι Ελληνες... «επενδυτές»!


Οπως καταγράφονται στα στοιχεία της BIS, της Citigroup, αλλά και στην έκθεση της Goldman Sachs,

ανάμεσα σε εκείνους που ελέγχουν και «παίζουν» με το ελληνικό δημόσιο χρέος,
στους κατεξοχήν τοκογλύφους, που για την ικανοποίηση των απαιτήσεών τους το ελληνικό κράτος προσφεύγει στις διεθνείς χρηματαγορές, για να δανείζεται με ληστρικά επιτόκια, ώστε να πληρώνει τα χρέη του απέναντί τους,
ανήκουν 4 ελληνικές τράπεζες!


Συγκεκριμένα,
η «Εθνική», η «Αλφα», η «Πειραιώς» και η «Eurobank»,
σύμφωνα με τα στοιχεία του 9μηνου του 2009,
αφενός, διαθέτουν κρατικά ομόλογα άνω των 36 δισ., τα οποία χρησιμοποιούν ως βάση ασφαλείας και
αφετέρου, από κει και πέρα, διαθέτουν περί τα 45 δισ. κρατικά ομόλογα με τα οποία υπό μορφή εγγυήσεων προσφεύγουν στην ΕΚΤ, δανείζονται με επιτόκιο 1% και κατόπιν με τα ίδια αυτά χρήματα δανείζουν το ελληνικό κράτος με εξαπλάσιο» (!) επιτόκιο και τους Ελληνες καταναλωτές με εικοσαπλάσιο!


Εκτός από τους τραπεζίτες της Γαλλίας, που κατέχουν περί τα 75 δισ. του ελληνικού δημόσιου χρέους (εξού και η «αγάπη» του Σαρκοζί), της Ελβετίας που κατέχουν περί τα 64 δισ., της Γερμανίας που κατέχουν 43 δισ. (εξού η «συμπάθεια» της Μέρκελ), των ΗΠΑ που κατέχουν περί τα 13 δισ. (εξού η «φροντίδα» των Ομπάμα - Κλίντον),
υπάρχουν και 4 ελληνικές τράπεζες,
στο μετοχολόγιο των οποίων δεσπόζουν τα ονόματα επιφανών Ελλήνων πετρελαιάδων, βιομηχάνων, εργολάβων και λοιπών «πατριωτών - νταβατζήδων»,
που ελέγχουν το 20% - 30% του ελληνικού δημόσιου χρέους,
και που για το δικό τους, τελικά, «εξευμενισμό», οι εργαζόμενοι χάνουν τον 14ο, τον 13ο και τον 12ο μισθό τους!


Πηγή : μπλόγκ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΛΗΜΝΟΥ, άρθρο Ν. Μπογιόπουλου



Ρωτάω λοιπόν : Είναι αλήθεια κ. Παπανδρέου όλα αυτά τα στοιχεία ? Εάν δέν είναι αλήθεια, οφείλετε να βγείτε και να τα διαψεύσετε παραθέτοντας τα δικά σας στοιχεία.

Εάν είναι αλήθεια, δέν νομίζετε ότι τον λεκτικό πόλεμο που κηρύξατε στο φάντασμα των κερδοσκόπων πρέπει να τον κάνετε πράξη αρχίζοντας απο τις ελληνικές τράπεζες που κάθε άλλο παρά τις πολεμάτε ?

Κάποια στιγμή πρέπει να τεθούν όρια, όχι μόνο στην θρασύτητα, τη μαγκιά, τη λαμογιά κ.λ.π. αλλά και στην κοροιδία που δόξα τον θεό διαθέτετε αφθόνως. Οχι τίποτε άλλο δηλαδή αλλά, δυστυχώς για σάς, τα κορόιδα στη χώρα μας έχουν κηρυχθεί σε αφανισμό και εκτός απο κάτι Παν-κάλους που σας χειροκροτάνε κανέναν άλλο δέν βλέπω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





Οι κερδοσκόποι διαθέτουν ονοματεπώνυμο! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι κερδοσκόποι διαθέτουν ονοματεπώνυμο!   Οι κερδοσκόποι διαθέτουν ονοματεπώνυμο! EmptyΔευ Μαρ 15, 2010 9:37 pm

A-A-Ακριβώς ετσι είναι
Είμαι Τράπεζα και με ενα μέρος του πακέτου των 28 δίς πάω στην ΕΚΤ και δανείζομαι με 1%, αποκτάω ρευστότητα (χρήμα) την οποία στη συνέχεια τη δανείζω στο Κράτος που μου δίνει ομόλογα με 6,2%. Θα βγάλω τον τόκο μου , αλλα επειδή ξεμένω πάλι απο ρευστότητα και λεφτα απο το Κράτος θα πάρω σε πέντε η δεκα χρόνια ,τα ομόλογα που πήρα τα ξαναρίχνω στη δευτερογενή αγορά , οπότε θα δωσω στον επενδυτή ένα 5% (με τα σημερινά καταθετικά επιτόκια να είναι καθηλωμένα) θα κερδίσω απο τη διαφορά και θα ξαναβάλω χρήματα στο ταμείο μου, γιατί τον Ιούλιο πρέπει να επιστρέψω στο Κράτος το πακέτο των 28 δίς που μου αναλογεί η στην καλύτερη περίπτωση, να κάνω συμψηφισμό με αυτά που μου οφείλει.

Φαύλος κύκλος που ομως έχει το "κάτι τις του"

Πήρα χρήματα απο το πακέττο τζάμπα, απο το Δεκέμβρη του 2008 (για να μην καταρεύσω υποτίθεται) και έχω κερδίσει με το μέθοδο του "δανείζειν" ενα 5%.

Καθόλου άσχημα.

Ο χοντρός έδωσε τα λεφτα στις Τράπεζες (28 δίς) για να τις στηρίξει , που για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου ζήτημα είναι αν οσες είχαν προβλήματα χρησιμοποίησαν 5 δίς . Ολα τα λεφτά πήγαν σε κερδοσκοπικά η επενδυτικά παιχνίδια που απέφεραν τεράστια κέρδη.

Ποιός απο τους πασόκους να τα δεί αυτά, κι αν τα βλέπουν ποιός να τα καταγγείλει?
Ο πρωθυπουργός η οι σύν αυτώ που και δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα, κι αν το ξέρουν κάνουν το κορόιδο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Οι κερδοσκόποι διαθέτουν ονοματεπώνυμο!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ-
Μετάβαση σε: