ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας
 
ΦόρουμΦόρουμ  Πόρταλ*Πόρταλ*  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Παρόμοια θέματα
1-1-4 ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
ΜΕΤΡΗΤΗΣ HITS

Study English
ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"

WOWZIO

 

 Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ !

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ !   Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ ! EmptyΠαρ Μαρ 26, 2010 11:31 am

Να πανικοβληθώ ??????????

«Ελεύθερα», μου ανταπάντησε ο Παπανδρέου χθές απο την ευρωσυμάζωξη!

Ελεεινό πακέτο δύο σε ένα, η χθεσινή απόφαση της ευρωσυμάζωξης, και στο βάθος Τρισέ για να σωθούν οι Τράπεζες και καθόλου το Ελληνικό κράτος.....
Πάει τέλειωσε συμπατριώτες δεξιοί, αριστεροί και κεντρώοι, την θηλιά μας την περάσαν, και όποιος δέν το βλέπει οδεύει στον μονόδρομο της ηλιθιότητας και γυρισμό δέν έχει!

Ποιό είναι το πρόβλημα που στραγγαλίζει την Ελλάδα ?????

140% των Δημόσιων εσόδων πάνε για την εξυπηρέτηση των δανείων της!!!! (Δέν είναι δικά μου τα στοιχεία, της τράπεζας ελλάδας είναι...)
Οταν το 140 της εκατό των εσόδων σου, τα δίνεις (ενώ δέν τάχεις) για να εξυπηρετήσεις τα δάνειά σου, με ποιό αμέτρητο θράσσος θριαμβολογείς για την «σωτήριο» απόφαση της ευρωσυμάζωξης ?????

180 δις θα χρειαστούν, αυτά τα δύο χρόνια, για να εξυπηρετηθούν τα δάνεια της χώρας, και εσύ ως κυβέρνηση τί ακριβώς αποδέχεσαι θριαμβολογώντας ????

Να συνεχίζεις να δανείζεσαι (με χαμηλότοκα ή υψηλότοκα, τελικώς αδιάφορον)!!!!

Ποιά αναπτυξιακή πολιτική θα εφαρμόσετε, ρε ανεγκέφαλοι, όταν δέν αντιμετωπίζετε, πρώτα απ΄όλα και πάνω απ΄όλα, τον βρόγχο του δανεισμού της χώρας ????

Οταν μιά χώρα είναι δεδομένο, μέσα απο τα στοιχεία που διαθέτει, ότι αδυνατεί να πληρώσει τα χρέη της, τότε η Εθνική της κυβέρνηση οφείλει να επαναδιαπραγματευθεί το εξωτερικό της χρέος, και άν χρειαστεί να αποχωρήσει απο την ευρωζώνη, επαναφέροντας το εθνικό της νόμισμα για να μπορέσει να ασκήσει εθνική και νομισματική πολιτική τέτοια, με μοναδικό στόχο τον επαναπροσδιορισμό και την ανασύσταση μιάς εθνικής παραγωγής.

Είναι μονόδρομος αυτή η πολιτική, γιατί δέν περισσεύει «ούτε σάλιο» για να προβείς σε ανασύσταση της παραγωγικότητάς σου.

Και άν χρειαστεί, τουλάχιστον στο αρχικό στάδιο, να προβείς σε δανεισμό, δέν υπάρχει κανένας λόγος να συνεχίζεις να δανείζεσαι απο τους Δυτικογδάρτες με 8% για 5 χρόνια, όταν υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που δανείζουν με 3% για 15 χρόνια!!!! (Η Κίνα, μέσω έργων που ανέλαβε δάνεισε με τέτοιους όρους την Σερβία και την Μολδαβία.....)

Αντί γι αυτό, ο Παπανδρέου και η κυβέρνησή του πανηγυρίζουν την απόφαση της Ευρωζώνης, η οποία απόφαση λέει ρητώς και κατηγορηματικώς ότι ΜΟΝΟ εφόσον υπάρξει πρόβλημα χρεωκοπίας και η Ελλάδα ΔΕΝ θα μπορεί να δανειστεί, ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΤΟΤΕ θα πάρει τα διμερή κεφαλαιάκια της με ένα ΔΝΤ καπάκι για δώρο!!!

Τα δέ δάνεια αυτά (τα διμερή της ΕΕ) θα προσφερθούν σε τιμές αγοράς και όχι με επιδοτούμενο επιτόκιο!!!! Δηλαδή, πάνω που ιδρώσανε για να κρύψουν τους τοκογλύφους μας, τώρα έρχονται να τους βάλουν το όνομα της δοξασμένης νεοφιλελεύθερης Ευρώπης!!!

Και έρχεται ο Παπανδρέου να θριαμβολογήσει και απο πάνω, λέγοντας ότι «τώρα δικαιώνονται οι θυσίες του λαού»????????

Ας το πάρουμε απόφαση :

Η κυβέρνηση αδυνατεί να προτάξει το συμφέρον του ελληνικού λαού που βρίσκεται απέναντι απο τα συμφέροντα των «αγορών», των τραπεζών και των ισχυρών λαών της Ευρώπης.

Η κυβέρνηση προετοιμάζει το έδαφος για να μετατρέψει την χώρα σε αποικία του διεθνούς χρηματιστηριακού κεφαλαίου, δέστε τις αναπτυξιακές δήθεν κινήσεις της και θα το καταλάβετε πολύ καλύτερα απο όσο σας το λέω εγώ......

Και μόνο ότι τελικά έσκυψε το κεφάλι στην διπλή επιτήρηση, Ε.Ε. και ΔΝΤ, είναι αρκετό απο μόνο του για να καταλάβει κανείς ότι αυτοί οι «πατριώτες», που επικαλούνται τον πατριωτισμό των φουκαράδων Ελλήνων, μόνο πατριώτες δέν είναι!
Τόσο απλά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mitsosms
Επισκέπτης




Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αναδημοσίευση   Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ ! EmptyΠαρ Μαρ 26, 2010 3:25 pm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: TO ΟΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ...   Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ ! EmptyΠαρ Μαρ 26, 2010 3:56 pm

Το όπλο είναι πλέον πάνω στο τραπέζι, όπως ήθελε ο πρωθυπουργός που κάποτε τον αποκαλούσαμε ΓΑΠ.
Το ήθελε και του το έδωσαν ... .
Μόνο που το όπλο το φτιάξανε για να παίξουμε ρώσικη ρουλέτα !!!. Με δύο σφαίρες ... .
Την μία σφαίρα την έβαλε ο Τρισέ, για να μπορέσουν οι τράπεζες να δανειοδοτούνται με τίτλους του ελληνικού δημοσίου. Ετσι οι ξένες τράπεζες (και οι ημεδαπές) δεν θα χάσουν τα λεφτά τους.
Την άλλη σφαίρα την έβαλε η Μέρκελ και η παρέα της. Εάν πάρουμε δάνειο, αυτό θα το κρίνουν αυτοί και ενώ το Δ.Ν.Τ. χορηγούσε δάνειο με τόκο 1% τώρα πάλι θα πάρουμε δάνειο από το Δ.Ν.Τ. με υον υψηλότερο τόκο αγοράς... .
Πάνω στο σκωροφαγωμένο και κακολουστραρισμένο κουτσό τραπεζάκι της ελληνικής οικονομίας, αυτής που έδινε 28 δις στις ελληνικές τράπεζες για να καλύψουν τις τοξικές τρύπες, βρίσκεται το πιστόλι της Ε.Ε. και περιμένει την ελλαδίτσα να παίξει το δολοφονικό παιχνίδι.
Αυτή δηλώνει πρόθυμη να παίξει όσες φορές χρειαστεί μέχρι ο επικρουστήρας (κόκκορας) να πυροδοτήσει μία σφαίρα ... .
Το δώσανε το όπλο ΓΑΠ - πρωθυπουργέ, αλλά σε βάλανε να παίξεις το παιχνίδι τους.
Οι μόνες λύσεις όταν υπάρχουν τέτοια παιχνίδια με πιστόλια είναι να αρπάξεις το πιστόλι και να παίξεις το δικό σου παιχνίδι, εναντίον τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
papaioan
Επισκέπτης




Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ !   Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ ! EmptyΠαρ Μαρ 26, 2010 6:22 pm

Ελάτε η πουπα και ο Καραμητσας από εκεί στo blog να γίνετε συντάκτες
και να δώσουμε όλοι μαζί το κλίμα ΠΑ.ΣΟ.Κ. και την πολυσυλλεκτικότητα του. Να το εξελίξουμε και να το ανεβάσουμε ψηλά.


Είναι κρίμα να είμαστε
χώρια ενώ όλοι μαζί μπορούμε να πετύχουμε
περισσότερα.


Ο λόγος από εκεί είναι ελεύθερος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ !   Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ ! EmptyΣαβ Μαρ 27, 2010 10:43 am

Θα μιλήσω για τον εαυτό μου φυσικά :

Κατ΄αρχάς, Παπαιωάννου, ευχαριστώ πολύ για την πρόσκλησή σου για δεύτερη φορά. Οταν σε προσκαλεί κάποιος για δεύτερη μάλιστα φορά, όπως και να το κάνουμε, έστω και άν έχεις σφοδρές απορίες γιατί σε προσκαλεί, η πρόσκληση αυτή καθεαυτή σε τιμά.

Ομως, για δεύτερη φορά, βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση να απορρίψω την πρότασή σου, και αυτή τη φορά εξηγούμαι ολοκληρωμένα :

Δέν έχω απολύτως καμία σκορδοκαίλα να "ανεβάσω ψηλά" το πολυσυλλεκτικό ΠΑ.ΣΟ.Κ..

Η μακρόχρονη εμπειρία μου σε αυτή τη πολυσυλλεκτικότητά του, μου έδωσε την ευκαιρία να εμπεδώσω βαθύτατα ότι τελικώς δημιουργείται (και μετά μανίας συντηρείται) μία πολιτική σούπα, όπου εκεί μέσα χωράνε πολιτικές με τεράστιο φάρδος απο την άκρα δεξιά μέχρι και τις παρυφές της αριστεράς.

Δέν είναι καθόλου τυχαίο που η πολιτική σούπα ΠΑ.ΣΟ.Κ. έφαγε πολύ εύκολα τις βαθιά συντηρητικές έως και ακροδεξιές πολιτικές της κυβέρνησης Παπανδρέου γκρινιάζοντας απλώς απολίτικα, ενώ ταυτόχρονα προεκλογικά είχε δοξάσει την κάπως αριστερή προεκλογική του στροφή.

Η είσαι αριστερός και κάτω απο αυτή τη ιδεολογικοπολιτική φιλοσοφία όχι μόνο ερμηνεύεις τα κοινωνικο-οικονομικά φαινόμενα αλλά και προτείνεις την αριστερη πολιτική σου πρόταση για την ουσιαστική αλλαγή του κοινωνικο-οικονομικού γίγνεσθαι,
ή είσαι δεξιός και εμφανώς κάνεις τα αντίστροφα του αριστερού.

Ο κεντρώος χώρος για μένα δέν υπάρχει (και δέν θα ξανα-μασήσω αυτά που κατέθεσα ως εξήγηση προ αμνημονεύτων στο ΔΙΑΛΟΓΟΣ-ΠΑ.ΣΟ.Κ.).
Ο Πασόκος που δηλώνει κεντρώος είναι είτε δεξιός είτε αριστερός, και το τί είναι πραγματικά φαίνεται απο τις τοποθετήσεις του.
Δύο καρπούζια στην ίδια μασχάλη δέν χωράνε!

Και άν κάποτε χώρεσαν και λειτούργησαν ιστορικά, ήταν γιατί υπήρχε τεράστιο δημοκρατικό έλλειμμα στην χώρα και ο αγώνας για την επιβολή της δημοκρατίας (αυτής της συγκεκριμένης αστικής δημοκρατίας) χώραγε όλους τους δημοκράτες, δεξιούς και αριστερούς.

Σήμερα όμως που το οικονομικό γίγνεσθαι όξυνε φοβερά τις κοινωνικές αντιθέσεις, οι σούπες και οι συμβιβασμοί όχι απλώς δέν χωράνε αλλά και δέν ευδοκιμούν πλέον, και σύντομα πολύ θα βρεθούμε θεατές στην διάλυσή τους.

Νομίζω ότι με όλα τα παραπάνω έγινα ξεκάθαρη πώς ουδόλως είναι στα ενδιαφέροντά μου να ανεβάσω το ΠΑ.ΣΟ.Κ., και επόμενα οι στόχοι μας διαφέρουν παρασάγγας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ !   Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ ! EmptyΣαβ Μαρ 27, 2010 11:28 am

Θα ευχαριστήσω και εγώ με την σειρά μου τον Γιάννη και θα συμφωνήσω με την Πούπα. Να προσθέσω ότι εδώ, στο φόρουμ αυτό, έχω βρει και μία σχετική ηρεμία, πράγμα που δεν θα συνέβαινε στο blog του Γιάννη με τον γνωστό διαβολέα και συκοφάντη.
Ο,τι βεβαίως θέλει να παίρνει ο Γιάννης και να αναδημοσιεύει από εμένα έχει το ελεύθερο. ι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mitsosms
Επισκέπτης




Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αναδημοσιεύσεις   Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ ! EmptyΣαβ Μαρ 27, 2010 12:09 pm

Σας καλημερίζω Δημήτρη και Πούπα. Δεν θα μακρηγορήσω. Αυτό που θα ήθελα είναι όταν γίνεται κάποια αναδημοσίευση να παραθέτετε και εσείς τα σχόλιά σας υπερασπιζόμενοι έτσι την άποψή σας. Θα ήταν χρήσιμο και εποικοδομητικό πιστεύω. Από την πλευρά μου, κάθε φορά που θα κάνω κάποια αναδημοσίευση θα σας ενημερώνω με σχετικό μήνυμα.
Έτσι έκανα και εχθές. Έβαλα μάλιστα και το link αλλά δεν ξέρω γιατί δεν εμφανίστηκε.
Αυτά. Να είστε καλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ !   Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ ! EmptyΣαβ Μαρ 27, 2010 5:54 pm

"Αυτό που θα ήθελα είναι όταν γίνεται κάποια αναδημοσίευση να παραθέτετε και εσείς τα σχόλιά σας υπερασπιζόμενοι έτσι την άποψή σας."

Δέν μπορεί Μήτσο μου αλλά μου κάνεις πλάκα, με αυτό το παραπάνω που έγραψες!!!!!!

Νά υπερασπιστώ, βεβαίως.......... αλλά τί να υπερασπιστώ?

Τίς ανακρίβειες που ισχυρίζονται ότι έγραψα ?

Ο ένας λέει ότι δέν είναι καλύτερη η Μολδαβία και η Σερβία και δέν θέλει να γίνει η Ελλάδα τέτοια, λές και εγώ έγραψα να γίνει!!!!

Ο άλλος πάλι ο Δωδωναίος απαντάει σε άλλο θέμα μετατρέποντας την επαναδιαπραγμάτευση του χρέους (για την οποίαν εγώ έγραψα) σε στάση πληρωμών, που θα φάει τις συντάξεις και τους μισθούς και ο κόσμος θα βγεί στους δρόμους και θα γίνει χάος και ένα σωρό εκφοβιστικές παπαριές και ανακρίβειες!!!!!

Και οι δύο υπερασπίζονται το άβατον του θεσμού της ΕΕ και του ευρώ με τέτοιο πάθος και τέτοια λαχτάρα, λές και είναι ιεροκήρυκες του λόγου του θεού!
Και μέχρις εδώ καλά και δικαίωμά τους......

Τί να υπερασπιστώ όμως και τί να γράψω όταν ΔΕΝ ΕΚΦΕΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΕΝΑ, μά ένα, επιχείρημα που να έχει βάση αντίλογου στο άρθρο μου ?????

Οπως αντιλαμβάνεσαι, εάν πράγματι επιθυμείτε να μήν στερείται σοβαρότητας το μπλόγκ σας, τουλάχιστον θάπρεπε να καλούσατε τα μέλη σας να σχολιάζουν ΜΕΣΑ στην ουσία των θεμάτων που αναρτώνται και όχι έξω απο αυτά!

Οταν για πρώτη φορά ανέβασες άρθρο δικό μου και κάποιοι αναγνώστες σας σχολίασαν εντός του θέματος που διαπραγματεύτηκα, θυμάσαι ότι το υπερασπίστηκα μιά χαρά.

Και πάλι όμως εμφανίστηκε ο Κανελλόπουλος - Populardemocracy, έγραψε κάτι ακατανόητες βλακείες για κομματόσκυλα και δημόσιους υπαλλήλους, μού έδωσε το μυαλό στο χέρι και απεχώρησα.........
Τί άλλο νάκανα ? Να τον πλάκωνα στις χριστοπαναγίες και αυτόν και τον ανόητο Δωδωναίο ????

Αν είναι να υπερασπίζομαι τις απόψεις μου, αντικρούοντας γερόντια που τάχουνε χάσει και δέν ξέρουν ούτε τί διαβάζουν, ούτε και βλέπουν αυτά που διαβάζουν, να λείπει το βύσσινο μαζί και η βυσσινάδα.

Νάσαι και σύ καλά.

Να πώ την αλήθεια στο φόρουμ μετά την χθεσινή μου ανάρτηση, μπήκα και πάλι σήμερα το πρωί, οπότε και είδα πράγματι την ανακοίνωσή σου περι αναρτήσεως του κειμένου μου και την πρόσκληση του Γιάννη.
Βεβαίως και μετά σας επισκέφτηκα και σας διάβασα.
Είχα μάλιστα υπόψιν μου να σχολιάσω το θεματάκι με τους εθνικιστές ένστολους, αλλά πηγαίνοντας στα σχόλια του δικού μου θέματος, έπαθα ένα τέτοιο τραμπάκουλο απο τις ασυναρτοπαπαριές που έχασα κάθε όρεξη και την έκανα.........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Η απόφαση που στραγγαλίζει την Ελλάδα : Καί Ε.Ε. καί ΔΝΤ !
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΝΑ ΑΝΑΚΛΗΘΕΙ ΑΜΕΣΑ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΕΡΙ «ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΤΗΣ ΔΩΡΕΑΝ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑΚΗΣ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ»
» Η Ελλάδα βγαίνει στο σφυρί σε τιμή ευκαιρίας.
» ΕΛΛΑΔΑ : Η ΧΩΡΑ ΜΕ ΤΑ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ ΚΑΥΣΙΜΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ-
Μετάβαση σε: