ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας
 
ΦόρουμΦόρουμ  Πόρταλ*Πόρταλ*  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
1-1-4 ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
ΜΕΤΡΗΤΗΣ HITS

Study English
ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"

WOWZIO

 

 Επικίνδυνα αφελείς ή ασυγχώρητα προβοκάτορες ?

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Επικίνδυνα αφελείς ή ασυγχώρητα προβοκάτορες ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Επικίνδυνα αφελείς ή ασυγχώρητα προβοκάτορες ?   Επικίνδυνα αφελείς ή ασυγχώρητα προβοκάτορες ? EmptyΣαβ Απρ 10, 2010 4:47 pm

Είναι δυνατόν να υπάρχουν Ελληνες που σπρώχνουν μιά Ελληνική κυβέρνηση (οποιουδήποτε χρώματος ελληνική κυβέρνηση) να κάνει χρήση του άθλιου πακέτου «και Ε.Ε. καί ΔΝΤ»??????

Είναι δυνατόν να υπάρχουν Ελληνες μπλόγκερς, που θέλουν μάλιστα να το παίζουν και βαθύτατα εθνικόφρονες, που να γράφουν (με περισσή ελαφρότητα και βαθυστόχαστη μα......κία) ότι :

Το στοιχειώδες εθνικό συμφέρον σήμερα επιβάλλει τη χρησιμοποίηση του μηχανισμού στήριξης ??????

Περιττό βέβαια να γράψω ότι επικεντρώνουν τα οφέλη του μηχανισμού στήριξης (δηλαδή του ευρωπαικού πακέτου + ΔΝΤ) στα χαμηλά επιτόκια σε σχέση με τις διεθνείς αγορές, παραγνωρίζοντας εντελώς τις ουσιαστικές συμφωνίες για την υλοποίηση του πακέτου. Σάν να μήν πρόκειται να ζητηθούν ούτε απο το ΔΝΤ ούτε απο την ΕΕ επιπλέον μέτρα για να πάρουμε αυτό το πακέτο.

Να θυμηθούμε λιγάκι τί πρόκειται να συμβεί στη χώρα, έτσι και δεχτούμε τη χρήση του πακέτου, γιατί μου φαίνεται ότι είτε θέλουμε να το ξεχνάμε είτε μας φαίνονται αλαμπουρνέζικα, οπότε τα θεωρούμε και εντελώς περιττά για να ασχοληθούμε :

Κατ΄αρχάς θα συμβεί το γνωστό και χιλιοειπωμένο τρομοσενάριο, που περιλαμβάνει τις μειώσεις μισθών (αυτή τη φορά και των ιδιωτικών), τις μειώσεις των συντάξεων, την κατάργηση του ασφαλιστικού συστήματος, την ανατροπή των εργασιακών σχέσεων (σιγά μήν ισχύουν εθνικές συλλογικές συμβάσεις) κ.λ.π.

Η παραπάνω μετωπική επίθεση σε αυτό που κοινώς ονομάζεται «εισόδημα των εργαζομένων» δέν γίνεται απο καμία διάθεση εκδικητική του «κακού κεφαλαίου» ενάντια στον φουκαρά εργάτη, που σε εμένα τουλάχιστον εκτός απο εντελώς αποπροσανατολιστικά στοιχεία, έχει και μιά μεγάλη δόση αστειότητας με την αναβίωση της ιδεαλιστικής μπούρδας του τρανού «κακού» που αντιπαλεύει το φτωχό πλήν τίμιο «καλό».

Η πραγματική επίθεση αποσκοπεί, για χιλιοστή φορά, στην εξυπηρέτηση των δανειακών υποχρεώσεων της χώρας, για την οποίαν εξυπηρέτηση το τυράκι των 25 δις του ευρωπακέτου διάσωσης μαζί και του ΔΝΤ, ούτε σταγόνα δέν είναι μέσα στον ωκεανό των δανειακών υποχρεώσεων της χώρας.

Εκείνο που πραγματικά θέλουν με το πακέτο βοήθειας που μας προσφέρουν είναι να εγκαταστήσουν ένα μηχανισμό διαχείρισης του χρεους και επόμενα και της οικονομίας μας.

Γιατί ο στόχος δέν είναι μόνο η εξασφάλιση της πληρωμής των χρεών μας, αλλά κυρίως και πρωτίστως ο στόχος είναι ο έλεγχος των πλουτοπαραγωγικών πόρων της χώρας μας, μιάς δια παντός.

Και αυτόν τον στόχο θα τον εξασφαλίσει πλήρως, ο πλήρης έλεγχος της χώρας απο την ΕΕ και το ΔΝΤ.

Μήν αμφιβάλλει κανείς ότι δέν θα υπάρχει τίποτα απολύτως που να μήν ξεπουληθεί στα πολυεθνικά ιδιωτικά κεφάλαια!

Και να μήν ακούσω να μου πεί κανένας μα....κας ότι οι πολυεθνικές που θα επενδύσουν εδώ μέσα θα το κάνουν για να αναπτύξουν την ελληνική οικονομία, γιατί φαντάζομαι ότι μετά απο τόσα χρόνια άλωσης της ελληνικής οικονομίας απο το πολυεθνές κεφάλαιο δέν μπορεί, όλο και κάτι θα κατάλαβε και ο πάσα ηλίθιος ότι οι επενδύσεις τους ήταν σκέτες κέρδος γι αυτούς και σκέτες οικονομική καταστροφή για μάς.

Ομως παρόλα αυτά, υπάρχουν άνθρωποι που κινούνται μέσα στα μπλόγκς και ισχυρίζονται ότι είναι εθνικό μας συμφέρον η χρήση του πακέτου Ευρωβοήθειας + ΔΝΤ!!!!!

Οτι είναι εθνικό μας συμφέρον να έχουμε το ΔΝΤ πάνω απο το κεφάλι μας, για να μας μειώσει το υπερτροφικό δημόσιο και να μας κάνει ανθρώπους, εμάς τους τεμπέληδες και χαραμοφάηδες!!!!!

Ούτε λέξη βέβαια ΔΕΝ ΛΕΝΕ τα φίδια για το ξεπούλημα του δημόσιου πλούτου, αυτού του δημόσιου πλούτου που ο εκλεκτός τους εξίσωσε με όλο το δημόσιο χρέος.
Τσιμουδιά και μώκο για το έγκλημα!!!

Στη σκέψη δέ της νομισματικής μας εξόδου παθαίνουν ένα ντελίριο και μιά τρέλλα ένα πράγμα, που τους βγάζει απο μέσα τον μαινόμενο ιεροκήρυκα της απειλούμενης αληθινής πίστης του ευρώ.......
Σάν να μήν ξέρουν οι ηλίθιοι αναλφάβητοι ιεροκήρυκες, ότι είτε βγούμε απο την ευρωζώνη και γυρίσουμε στην δραχμή (υποτιμώντας την φυσικά) είτε παραμείνουμε σε αυτή με όρους ΔΝΤ το αποτέλεσμα στην τσέπη μας θα είναι το ίδιο!
Γιατί όταν μειώνεις μισθούς και συντάξεις και καταλύεις το κοινωνικό κράτος, στην τσέπη σου θάχεις ευρώ μέν, της ίδιας αξίας με την δραχμή δέ! Και θάχεις και απο πάνω βεληγκέκα και δερβέναγα την Μέρκελ και το ΔΝΤ!

Να τους ονομάσω επικίνδυνα αφελείς και ασυγχώρητα αδιάβαστους ή να τους κατονομάσω σκέτους προβοκάτορες ?
Σε αυτό, ομολογώ πώς δέν έχω δώσει απάντηση ακόμα....
Αλλά δέν χωλοσκάω κιόλας γιατί, όπως έχω ξαναχιλιογράψει, η ιστορία στις μέρες μας γράφεται με καταιγιστική ταχύτητα και έτσι ο ρόλος του καθενός αναγνωρίζεται στο άμεσο αύριο και όχι στο απώτερο μέλλον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maria Kallinikidou

Maria Kallinikidou



Επικίνδυνα αφελείς ή ασυγχώρητα προβοκάτορες ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικίνδυνα αφελείς ή ασυγχώρητα προβοκάτορες ?   Επικίνδυνα αφελείς ή ασυγχώρητα προβοκάτορες ? EmptyΣαβ Απρ 10, 2010 7:12 pm

Γεια σου Πηνελόπη, είναι γεγονός ότι ενώ σάς διαβάζω καθημερινά, απέφευγα να κάνω παρέμβαση, γιατί η δική μου αγωνία για την Ελλάδα, λόγω απόστασης, είναι διαφορετική από την δικιά σας. Αν και δεν βλέπω να διακατέχεστε από καγωνία, αλλά περισσότερο από οργή, θυμό και απογοήτευση θα έλεγα.

Βέβαια τα σχόλια σου είναι πάντα σοβαρά και στοιχειοθετημένα.

Επίτρεψέ μου όμως να σου πω , ότι διαβάζοντας το σχόλιό σου, όχι μόνο τα δικά σου, μου δημιουργείται η εξής εικόνα-κατάσταση (ίσως και πάλι λόγω της απόστασης):

Πνιγόμαστε , μάς ρίχνουν σωσίβιο και εμείς μαλώνουμε για το αν το σωσίβιο είναι πράσινο ή ροζ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Επικίνδυνα αφελείς ή ασυγχώρητα προβοκάτορες ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επικίνδυνα αφελείς ή ασυγχώρητα προβοκάτορες ?   Επικίνδυνα αφελείς ή ασυγχώρητα προβοκάτορες ? EmptyΣαβ Απρ 10, 2010 8:59 pm

Γειά σου ρε Μαρία!
Πού είσα ρε κορίτσι μου ?
Χαίρομαι που σε διαβάζω ξανά, έστω και άν μου τα ψέλνεις κομψά Επικίνδυνα αφελείς ή ασυγχώρητα προβοκάτορες ? Icon_biggrin

Στην ταμπακιέρα τώρα :

Φυσικά θα είχες απόλυτο δίκηο, ότι δηλαδή τρώγομαι εάν το σωσσίβιο που μου ρίχνουν είναι πράσινο ή ρόζ, στο βαθμό που συμφωνούσα μαζί σου ότι αυτό που μου πετάνε είναι σωσίβιο.

Εγώ όμως Μαράκι μου καλό, θεωρώ ότι αυτό που μου πετάνε οι Ευρωπαίοι, δηλαδή τα ευρωλεφτά τους με επιτόκιο 5,5 % και ένα ΔΝΤ καπάκι για δώρο, όχι μόνο δέν είναι σωσίβιο αλλά και μεγάλη παγίδα που στην κυριολεξία θα με πνίξει ώς αυθύπαρκτη χώρα και έθνος.

Αλλά και εάν αμφισβητείς ότι γράφω παραπάνω (και απόλυτο δικαίωμά σου είναι), επειδή τα γεγονότα τρέχουν πλέον με ταχύτητα φωτός, όταν αποφασίσει ο Παπανδρέου να πατήσει το κουμπί της βοήθειας τότε θα διαπιστώσεις και την αλήθεια των συνεπειών που περιγράφω πιό πάνω.

Δέν είμαι μάγα ούτε βλέπω την γυάλα του μέλλοντος.......απλώς διαβάζω πολύ και ενημερώνομαι πολύ.

Πάντως θα χαρώ εξαιρετικά να σε ξαναδιαβάζω, έστω και εάν δέν συμφωνείς μαζί μου.
Πάντα θεωρούσα, και ακόμα θεωρώ, ότι οι πιό εποικοδομητικές συζητήσεις γίνονται μεταξύ αυτών που διαφωνούν (αρκεί να μήν πλακώνονται στα μπινελίκια, βεβαίως-βεβαίως).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Επικίνδυνα αφελείς ή ασυγχώρητα προβοκάτορες ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ-
Μετάβαση σε: