ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας
 
ΦόρουμΦόρουμ  Πόρταλ*Πόρταλ*  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
1-1-4 ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
ΜΕΤΡΗΤΗΣ HITS

Study English
ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"

WOWZIO

 

 ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΕ

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΕ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΕ   ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΕ EmptyΠαρ Απρ 16, 2010 2:11 pm

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΕ

(με αφορμή ένα πολιτικό διάλογο)



Ακούστηκε στην Βουλή:



Τσίπρας: «Δεν μπορείτε να εκχωρείτε δημοκρατικές διαδικασίες σε διεθνείς οργανισμούς»..«Σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα λέγατε προεκλογικά. Εάν προχωρήσετε σε αυτήν τη διαδικασία έχετε πάρει οριστικό διαζύγιο από την ιστορία σας και τις κοινωνικές δυνάμεις που σας στηρίζουν. Η κοινωνία και ο κόσμος του ΠΑ.ΣΟ.Κ. θα αντιδράσει».
Παπανδρέου: «Σκεφτείτε, όμως, να είχαμε βουλιάξει. Τα σοσιαλιστικά αντανακλαστικά μας ήταν στην κατεύθυνση να προστατεύσουμε τη χώρα και τους ασθενέστερους από τη χρεοκοπία»..«Έχω γίνει πιο σοσιαλιστής από πριν. Γιατί ζω καθημερινά τις αγορές. Και δίνουμε μάχη για τη χώρα».




Και εγώ πρόεδρε είμαι σοσιαλιστής γιατί δεν εννοώ να γεννιούνται οι άνθρωποι σε αυτή την χώρα και να εντάσσονται υποχρεωτικά σε ένα σύστημα παιδείας που στο τέλος τους αχρηστεύει και τους οδηγεί αβοήθητους στα νύχια της εκμετάλλευσης και της ανεργίας.



Και εγώ πρόεδρε, γιατί δεν ανέχομαι να πετάνε τους ανθρώπους στα σκουπίδια και βορά στους εκμεταλλευτές τους αυτούς που εσύ στηρίζεις και τους αποκαλείς «επιχειρηματίες».



Και εγώ πρόεδρε γιατί δεν αντέχω να βλέπω αυτή την χώρα, αυτό τον όμορφο με όλα του τα προβλήματα λαό να μην βοηθιέται από τους «ηγέτες» και να περιμένει τους «επιχειρηματίες» σου να ενεργήσουν με τα χρήματά του, αν , όταν, όποτε και όπου θέλουν για να τον κάνουν δούλο – υπάλληλο.



Και εγώ πρόεδρε γιατί γρήγορα αντιλήφθηκα ότι οι «άριστοι» και «άξιοι» που τοποθέτησες είναι άκαπνοι, ανίδεοι (κατά δήλωσή τους), απολιτίκ ανεπάγγελτοι που βασίζουν στον κομματικό σωλήνα αυτό που είναι ή έγιναν.



Και εγώ πρόεδρε γιατί βλέπω ότι παραδίδεις το σύνολο της χώρας και όσων κερδοφόρων εκμεταλλεύσεων υπάρχουν ή μπορεί να υπάρξουν στο πολυεθνικό κεφάλαιο και τους εδώ κομπραδόρους τους.



Και εγώ πρόεδρε γιατί δεν ανέχομαι επί εξάμηνο να μην έχετε προτείνει μία ουσιαστική πολιτική ανάπτυξης που να στηρίζεται στον ελληνικό λαό, να τον αξιώνει και να του ανήκει, αλλά να μας μιλάτε για «επιχειρηματίες» , για ξένες επενδύσεις και για αγορές ως μάννα εξ ουρανού που θα σας σώσει και θα μας υποδουλώσει.



Και εγώ πρόεδρε γιατί ασκείτε πολιτική που αφήνει τους ανθρώπους έρημους και απροστάτευτους, τους πετάει στον δρόμο και σκοπεύει να τους πετάξει κατά χιλιάδες, τους απειλεί και τους εκφοβίζει. Αυτοί οι άνθρωποι όμως και τα παιδιά τους είναι η ίδια η Ελλάδα πολύ περισσότερο από εμένα και από εσένα, πολύ περισσότερο από τα παιδιά μου και τα παιδιά σου.



Και εγώ πρόεδρε γιατί βλέπω αυτή την χώρα που κυβερνάς να μην έχει νοσοκομεία και υποδομές, αφού μαστίζεται από το χρέος που δημιούργησαν οι «επιχειρηματίες» σου και οι «πολιτικοί» σου.



Και εγώ πρόεδρε γιατί βλέπω ότι ασπάζεσαι την «αγορά» αντί να ασπάζεσαι ευλαβικά τους ανθρώπους αυτής της χώρας.



Και εγώ πρόεδρε είμαι σοσιαλιστής και, εάν και μπορώ να γράψω χιλιάδες άλλα δεν θα το κάνω, αφού όσα έγραψα έγιναν μοχλός που παρέσυρε τους συνανθρώπους μου.

Τώρα το μόνο που μου μένει είναι να αγωνιστώ με αυτό τον λαό που πίστεψε πως έλεγες αλήθεια για να ανατρέψω τα ψέματα.



Να ξέρεις πως εμείς θα είμαστε που θα τα τιμωρήσουμε όλα αυτά.

Εμείς θα στείλουμε στο μαύρο χρονοντούλαπο της ιστορίας όλη την πολιτική σκηνή, όλο τον θίασο της μεταπολίτευσης και τα πολιτικά του τέκνα και αποβράσματα.



Δεν είναι παράδοξο που δεν είσαι σοσιαλιστής πρόεδρε, δεν είσαι ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος. Μην μιλάς όμως άλλο για σοσιαλισμό, εάν οι πράξεις σου δεν μπορούν να είναι ακόλουθες, εάν δεν μπορείς έξυπνα και σιωπηρά να δημιουργήσεις το υπόβαθρό του, εάν δεν μπορείς να προστατεύσεις τους ανθρώπους αυτής της χώρας και να οργανώσεις την πορεία τους προς ένα ίσο και δημοκρατικό αύριο, προς μία ΕΛΛΑΔΑ που να ανήκει πραγματικά στους ΕΛΛΗΝΕΣ και όχι σε μία Ελλάδα ανθρώπων που ανήκουν στους «επιχειρηματίες» σου.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΕ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΕ   ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΕ EmptyΠαρ Απρ 16, 2010 9:00 pm

Βρέ τί μαθαίνω γηράσκοντας η γυνή.........

Ωστε η χώρα δέν είναι ήδη χρεωκοπημένη αλλά απλά δέν το λέμε!

Ωστε η χώρα με το 150% του ΑΕΠ της να πηγαίνει για να πληρώνει τους νταβατζήδες της δέν είναι χρεωκοπημένη!

Ωστε η πολίτες της πρέπει να δουλέψουν διπλά και τρίδιπλα, να εξαθλιωθούν και να ξεπουληθούν όχι γιατί χρεωκοπήσανε αλλά γιατί ?????

Για το καλόν τους, γενικώς και αορίστως ?

Και αυτά που λέγονται απο τα πρωθυπουργικά χείλη μέσα στην βουλή πρέπει να τα πάρουμε στα σοβαρά και μάλιστα στα σοσιαλιστικά ?

Γιατί κ. Παπανδρέου δέν κάνετε δημοψήφισμα αφού θεωρείτε ότι σώσατε τους Πολίτες απο την χρεωκοπία με την εισαγωγή τους στο ΔΝΤ και το νταβατζηλίκι του 5,5% των ευρωπαίων συμμάχων ?????

Ενας σοσιαλιστής δέν φοβάται τα δημοψηφίσματα, αντίθετα τα επιδιώκει και τα θεωρεί συμμάχους. Εσείς ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΕ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ-
Μετάβαση σε: