ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας
 
ΦόρουμΦόρουμ  Πόρταλ*Πόρταλ*  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Παρόμοια θέματα
1-1-4 ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
ΜΕΤΡΗΤΗΣ HITS

Study English
ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"

WOWZIO

 

 ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Perkos G





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 EmptyΤετ Ιουν 30, 2010 10:42 pm

Aντί να φιλονικούμε ποιός έχει δίκιο και ποιός άδικο -κάτι που είναι προς το συμφέρον αυτών που μας θέλουν εφ όρου ζωής υποτελείς , εγκλωβισμένους και διασπασμένους- ας προσπαθήσουμε να αναζητήσουμε την αλήθεια μέσα κι έξω απο το γεωγραφικό μας πλαίσιο . Στη Νέα Ευρώπη των λαών και των συνθηκών του Μάαστριχτ και της Λισσαβώνας.

Εχουμε μπλέξει με τόσους και πολλούς απατεώνες που καθόριζαν μια ζωη τη στάση μας και την ίδια μας τη ζωή μέσω των υπαλληλικών κυβερνήσεων που εμείς εκλέγαμε .
Το μεγάλο πρόβλημα μας είναι οτι όλα τα βλέπουμε με τοπικιστική διάθεση εγκλωβισμένοι σε τετριμένες δικαιολογίες και καθημερινότητες ΕΜΕΙΣ οι χθεσινοί οπαδοί του Σημίτη και του Καραμανλή και οι σημερινοί του Παπανδρέου του Σαμαρά της Ντόρας του Καρατζαφέρη ,της Παπαρήγα η του Τσίπρα.

Ολοι αναγνωρίζουμε πως έχουμε πρόβλημα (γενικά και αόριστα) αλλα και ολοι αναζητάμε λύσεις μέσω της υπάρχουσας πολιτικής δομής αρκεί βέβαια να γλυτώσει ο κ...ς μας. Κι οταν ακούσουμε κάποιον να ακουμπάει το πρ'οβλημα στη ρίζα του μας σηκώνεται η τρίχα κάγκελο.

Αν θέλουμε ας ξυπνήσουμε. Μια ζωή άβουλοι υποτακτικοί μας κυβερνούσαν. Πρίν πλακωθούμε μεταξύ μας , ας τους πάρουμε με τις πέτρες όλους .

ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ Ε.Ε. ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!

https://dialogos-koinonia.forumgreek.com/forum-f4/topic-t254.htm#3799

Σημείωση
Για να το εμπεδώσετε αν και το ξέρετε. Δεν ανήκω στο Π.Α.Μ.Ε. που κλείνει τα λιμάνια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 EmptyΠεμ Ιουλ 01, 2010 12:40 am

Εγώ δεν μπορώ τα περιγραφικά κείμενα.
Βαρέθηκα να μου περιγράφουν τον εαυτό μου και την πραγματικότητα με περικοκλάδες. Μου θυμίζουν περιγραφές σε μυθιστορήματα έρωτα και πάθους.
Οσο τεχνικά άρτια και έξυπνα και να είναι θα περάσω από πάνω τους.
...έστηκα εάν απεβίωσε ο Πάνας και δεν πηγαίνω σε μνημόσυνα του ανθρώπου και του Θεού.
Ούτε ο Θεός πέθανε, ούτε ο άνθρωπος.
Αλλα πράγματα χάθηκαν και αντικαταστάθηκαν από άλλα.
Η σύγκριση είναι χρήσιμη αλλά δεν είναι αυτοσκοπός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
?????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 EmptyΠεμ Ιουλ 01, 2010 10:16 am

1η παρατήρηση

«Εγώ δεν μπορώ τα περιγραφικά κείμενα.
Βαρέθηκα να μου περιγράφουν τον εαυτό μου και την πραγματικότητα με περικοκλάδες. Μου θυμίζουν περιγραφές σε μυθιστορήματα έρωτα και πάθους.
Οσο τεχνικά άρτια και έξυπνα και να είναι θα περάσω από πάνω τους.
...έστηκα εάν απεβίωσε ο Πάνας και δεν πηγαίνω σε μνημόσυνα του ανθρώπου και του Θεού.
Ούτε ο Θεός πέθανε, ούτε ο άνθρωπος.
Αλλα πράγματα χάθηκαν και αντικαταστάθηκαν από άλλα.
Η σύγκριση είναι χρήσιμη αλλά δεν είναι αυτοσκοπός.»


 

Υιοθετώ αυτούσιο το παραπάνω μήνυμα Καραμήτσα γιατί με εκφράζει απόλυτα!

Να προσθέσω μόνο (εφόσον μου επιτρέπει....) ότι όλα καλά και άγια στα αρχαία κείμενα, εφόσον βεβαίως-βεβαίως δέν ξεχνάμε ουδεπόποτε ότι οι άνθρωποι-φιλόσοφοι που γράψαν και είπαν τις αρχαίες παραινέσεις τους είχαν το χρόνο και την άνεση να στοχάζονται και να φιλοσοφούν για τον άνθρωπο και την φύση του, επειδή κάποιοι σκλάβοι εργάζονταν για λογαριασμό τους!

Επομένως και εγώ παρομοίως χ.....κα για τον θάνατο του Πάνα, γιατί στην σημερινή εποχή όλοι αυτοί που δήθεν εγώ ο λαουτζίκος τους επέτρεψα να στήσουν πάρτυ στην πλάτη μου, τώρα αντί να κόψουν τα πάρτυ αποφάσισαν να με μετατρέψουν κανονικό δούλο απο ελεύθερο άνθρωπο (έστω και με ελλατώματα).

 

Παρατήρηση 2η

 

"50 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ και ειδαμε που φεραν την χωρα , ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΑΛΛΟΙ" !!!!! ή καπως ετσι τελως παντων !!!

 

Αν είναι να αναζητήσουμε αυτούς τους άλλους στους πεφωτισμένους ηγεμόνες, στους στρατιωτικούς ή στους επιχειρηματίες και όχι στον δημοκρατικό λαό, να λείπει το βύσσινο!!!

 

Μόνο η πλέρια  δημοκρατία, μόνο η συναπόφαση όλων, μόνο η πλειοψηφική λαική βούληση μπορεί να εξασφαλίσει την κοινωνική ελευθερία και ουδείς άλλος!!!

 

 

Παρατήρηση 3η

 

Αγαπητέ μου Γιώργο και βέβαια με το τελευταίο μου πόστ κινδύνεψα να χάσω το δίκηο μου.

Αλλά πρίν κάνεις διαπιστώσεις για το εάν έχω δίκηο ή όχι και εάν με την συμπεριφορά μου κινδυνεύω να το χάσω, καλό θα ήταν να έμπαινες στην δική μου θέση. Απ΄όσο γνωρίζω και θυμάμαι, όταν και εσύ βρέθηκες σε παρόμοια θέση (Μήτσος, Δωδωναίος) τα μπινελίκια σου τα κατέβασες και ουδόλως σκέφτηκες ότι μπορεί και να χάνεις το δίκηο σου. Εν ολίγοις και χωρίς πολυλογίες, ουδέποτε ισχυρίστηκα ότι είμαι ιεραπόστολος που είναι διατεθειμένος να τον «γδέρνουν οι άγριοι» και εκείνος να κοιτάζει ψηλά τον ουρανό ζητώντας συγχώρεση χωρίς ούτε ένα ανάθεμα. Μήν μου ζητάς λοιπόν να συνεχίσω να δημοσιεύω τις απόψεις μου αδιαφορώντας για τα βρισίδια που ακολουθούν καπάκι τις δημοσιεύσεις μου.

 

Ξέρω πολύ καλά τις αιτίες της συμπεριφοράς του Κεχαγιά, επειδή όμως σέβομαι την άποψη της πλειοψηφίας των μελών αυτού εδώ του φόρουμ που καθόλου δέν ενδιαφέρεται να τις μάθει, ούτε και νοιάζεται για τα βρισίδια, λέω να σας αδειάζω την γωνιά, έστω και σάν επισκέπτης. Δέν σας απειλώ, ούτε σας προειδοποιώ, γιατί γνωρίζω (απο την προηγούμενη φορά) ότι σκασίλα σας μεγάλη εάν φύγω ή εάν δέν με ξαναδιαβάσετε στον αιώνα τον άπαντα (και πολύ καλά κάνετε). Απλά είναι μονόδρομος η μή εμφάνισή μου ξανά στο φόρουμ εφόσον απεδείχθη περίτρανα ότι ο Κεχαγιάς ξαναεπανήλθε εδώ μέσα για να μου την πέσει. Δέν θα μπορούσα με τίποτα ξανά να σε διαβάσω (εσένα ή οποιονδήποτε άλλον) να λέει ότι είχε κάτι να δημοσιεύσει αλλά σπάστηκε.

Αυτό λοιπόν που μπορώ, αυτό και θα κάνω.

 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnK





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 EmptyΠεμ Ιουλ 01, 2010 12:06 pm

Οταν καποιος χαλαει μια <σουπα> στην προκειμενη περιπτωση τον διαλογισμο,με αντιθετες αποψεις τοτε δεν ειναι καλος <μαγειρας>!
Ασε δε που κινδυνευει να κακοχαρακτηριστει!
Να τελειωνουμε γιατι δεν εχω ορεξη για να δημιουργω Μπουμπουλινες του κωλου!
Εγω θα αποχωρησω απο δω μεσα και αυτοματα θα αποδειξω οτι στοχος δεν ηταν κανενας αλλος απο το να λεω τις αποψεις που μπορει να σπανε το <διδυμο> Καραμητσας-Πουπα!
Και με αυτο φιλε Δημητρη δεν εχω καμια προθεση να τσακωθω μαζι σου αλλα να σου δωσω να καταλαβεις οτι απο τους διαλογους και μετα σε ζω σωστα να τα λες,να τα γραφεις,αλλα μονο κειμενα μενουν!
Αυτο ακριβως κανει και η Παπαρηγα με τον <στρατο> της,φωναζει αλλα οταν αυξηθει το ποσοστο της προβληματιζετε!
Λοιπον γεια σας,χαρηκα που σας γνωρισα Μακη,Σπυρο,Ανεστη,Δημητρη και Γιωργο!
Η ζωη ειναι μπροστα μας και εγω θα την κερδιζω οσο πάλευω καλα!
Συνεχιστε λοιπον χωρις αντιλογο και εμποδια και απο εσενα μανταμ τωρα που φευγω και σιγουρα δεν προκειται να σου απαντησω,παρακαλω να μας γραψεις τους λογους της συμπεριφορας μου για το προσωπο σου
Εγω ξερω τους δικους μου.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 EmptyΠεμ Ιουλ 01, 2010 2:14 pm

πουπα μου , οι πολιτικοι ΤΕΛΟΣ !!! κομματα ΤΕΛΟΣ !!! οποτε τι μενει ??? δε ξερω ρωταω

δεν ξερω εαν θα ειναι κινημα πολιτων ή κινημα στρατιωτικων .... οτι και να ειναι ευχομαι να ειναι καλο για ολους και για την χωρα

αυτη την στιγμη η χωρα χρειαζεται ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΞΥΠΝΟΥΣ και ΕΛΛΗΝΕΣ ... ετσι ωστε να τραβηξουν μια γραμμη και να εφαρμοσουν ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ . ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ ... εσυ κυρ μακη δε θες ? ΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟ .. εσυ πουπα θες να εχεις το πλουτο στη τσεπη σου ? ΣΤΟ διαλο και ακομη παραπερα ...

οπως εχω παντα στο μυαλο μου στη χωρα πρεπει να γινει ΡΕΣΕΤ ... ΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΣΜΑ ΤΗΣ ΤΡΑΠΟΥΛΑΣ ΞΑΝΑ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ και οι πολιτικοι αποδειξαν οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΙ ... 9 μηνες τωρα απο το κακο στο χειροτερο , οταν ειχαν την δυνατοτητα ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟ ΚΟΣΜΟ !!!

και ρωταω εγω ... ποιος ειναι ο παπανδρεου ο γιωργος ? με τι εμπειρια ? που εργαστηκε ? με τι πτυχια κτλπ ο παπακωσταντινου ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ρε παιδια ?? ποιος μας διασφαλιζει πως οτι κανει ειναι ΣΩΣΤΟ ??? κατι μπατζελιδες και μπουρμπουκηδες και αλλα πετινα του ουρανου ??? ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΚΤΕΛΑΣΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ και πρεπει να παρουν ποδι με ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΤΙΜΗΜΑ !!!! υπο εναν και μοναδικο ΟΡΟ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ !!!!

αρα φιλεναδα ... ναι 50 χρονια μας πνιξαν στα σκατα και τωρα μας ζητανε την χιλιοστη τους ευκαιρεια ... ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΔΩΣΟΥΜΕ ???

ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΑ - ΤΕΛΟΣ !!! αυτο πρεπει να γινει ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 EmptyΠεμ Ιουλ 01, 2010 6:37 pm

Πούπα και Γιάννη, Γιάννη και Πούπα

Εντάξει παιδάκια ο,τι πείτε. Δεν σας πιάνουμε και δεν πιάνεστε πουθενά, ούτε στο ζεστό ούτε στο κρύο, είτε σας ρίχνουμε δίκιο (Πούπα) , έιτε άδικο (Γιάννης).

Ειδικά εσυ Πούπα θάπρεπε να διαβάσεις προσεκτικά την τελευταία παρατήρηση μου και σε ποιό σημείο σου έριξα άδικο και να μην απαντάς άλλα αντί άλλων .

Κάντε οτι σας φωτίσει ο Θεός είτε μείνετε , είτε φύγετε.

Στο εξής δεν θα ξανασχοληθώ μαζί σας.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 EmptyΠαρ Ιουλ 02, 2010 12:09 am

Ηρθε η σειρά μου ...
Γαμώ το κέρατό σας. Μυξιάρικα πέντε χρονών είσαστε επιτέλους;
Εδώ μας έχει μπεί το ...χτυλο και εσείς κάνετε σαν ζωντόβολα.
Ο ένας μπαίνει και βρίζει λες και του γά... τη μάνα
Η άλλη θίγεται και ξαναβρίζει ...
Ο άλλος κολλάει και συνεχίζει επί μήνες.
ΡΕ είσαστε καλά;
Τι σκατά έχετε να χωρίσετε ;
Εδώ φτιάξαμε "ευαγγέλια" και τσακώνεστε ποιός θα τα ψάλλει στην ερειπωμένη εκκλησία;
Ρε Γιάννη, εντάξει επαναστάτησες μια φορά, τι θέλεις τώρα να σου κάνουμε; π...ες;
Εσύ Πούπα στενοχωρήθηκες γιατί δεν κάναμε τον μπάτσο του φόρουμ και τα έχωσες σε όλους . ΕΓΩ ΜΠΑΤΣΟΣ ΔΕΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ._
Ρε μήπως η ασθένεια του εκ Γαλλίας τρελλού είναι κολλητική ;
Τέτοιοι καταντήσαμε γαμώ την ιδεολογία μας και την καντεμιά μας.
Γκρουπούσκουλα να γελάει ο αναγνώστης και να πικραινόμαστε όλοι.
Η ευθυξία μας μάρανε τελικά όλους, γιατί είμαστε τελικά εαυτούληδες
και εγώ ο ίδιος επίσης.
Ομως πικραίνομαι αφάνταστα με όσα γίνονται ... έτσι ούτε σε διακόσια χρόνια, ούτε στον αιώνα τον άπαντα βλέπω να αλλάζει κάτι.
Αντι να κοιτάμε την ουσία, φτιάχνουμε θηλιές ο ένας για τον άλλο.
Ελεος !!!.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
?????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 EmptyΠαρ Ιουλ 02, 2010 9:53 am

Απο την αρχή λοιπόν το θεματάκι.....γιατί β και α μας κάνει βα και όχι βαβυλωνία.....

Ποιά η διαφορά ενός φόρουμ απο ένα μπλόγκ (έστω και συνεργατικό που μας προέκυψε εσχάτως)???????

Ενα μπλόγκ εκφράζει τις απόψεις του μπλογκά του και απο κάτω σχολιάζουν οι επισκέπτες του, είτε διαφωνώντας και βρίζοντας (αδιάφορον....) είτε συμφωνώντας.

Ενα φόρουμ ΔΕΝ έχει κεντρικό εισηγητή άποψης, αλλά πολλούς μετέχοντες (που εκφράζουν απόψεις) ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΣΚΟΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΟ αυτών των απόψεων.

Τί γίνεται σε ένα μπλόγκ όπου οι επισκέπτες επιδίδονται σε βρισίδια ?

Είτε τα βρισίδια αυτά σβήνονται απο τον μπλογκά, είτε παραμένουν ως έχουν, με πασιφανέστατο αποτέλεσμα οι επισκέπτες να βγάζουν το συμπέρασμα που θέλουν για το αποτέλεσμα της ανάρτησης του μπλογκά.

Στην περίπτωση ενός φόρουμ διαλόγου όταν πίπτουν προσωπικά βρισίδια αντί για διάλογο ποιό είναι το αποτέλεσμα ?

Δύο τινά :

Πρώτον, σταματά κάθε διάλογος πάνω στις πολιτικές απόψεις που αναρτήθηκαν απο τον Τάδε, γιατί μπήκε ο Δείνα και αντί να εκφράσει αντίθετο πολιτικό λόγο κατέβασε προσωπικό υβρεολόγιο. Εν προκειμένω «βιάστηκε» ανηλεώς κάθε έννοια διαλόγου και πολιτικής αντιπαράθεσης επι των κατατεθειμένων απόψεων. Ήδη δηλαδή ο σκοπός του φόρουμ (διάλογος απόψεων) ρίχτηκε στον καιάδα και ακόμη παραπέρα......

Δεύτερον, ο αναρτήσας πολιτική άποψη (ηλίθια, στραβή, κουτσή, σωστή, αδιάφορη...) τί εισέπραξε για αντιπαράθεση σε αυτά που κατέθεσε ΑΝΤΙ ΔΙΑΛΟΓΟΥ ? Κατσαρόλες, τζουλιέτες, πίπες και ότι βάλει ο νούς του ανθρώπου.... Τί πρέπει να κάνει ? Είτε να συνεχίσει να αναρτά τις απόψεις του σε κουφούς, παριστάνοντας τον έχοντα γερά νεύρα, είτε να την κάνει με ελαφρά ή βαριά βηματάκια (επίσης αδιάφορον).

Ποιό είναι το αποτέλεσμα που παράγεται και θίγει άμεσα την λειτουργία του φόρουμ ?

Σταματά κάθε ΔΙΑΛΟΓΟΣ !!!!!!!

Δέν έχει καμία απολύτως σημασία (ούτε και ζητήθηκε απο μένα) να βγεί κανένας στην μπερλίνα για να υπερασπιστεί την θιγόμενη προσωπικότητα της όποιας Πούπας. Σημασία έχει ότι εάν αφεθεί η όποια Πούπα να εισπράττει, αντί πολιτικής αντιπαράθεσης στις απόψεις της, προσωπικό υβρεολόγιο, τότε ο σκοπός του φόρουμ (διάλογος) πήγε περίπατο και καταστρατηγείται.

Τί θα πεί «εγώ δέν είμαι μπάτσος» και πράσινα άλογα ????

Ποιός σου ζήτησε να πάρεις θέση εάν έχει δίκηο η Πούπα ή ο Γιάννης ?

Είσαι αναγκασμένος να πάρεις όμως θέση για την καταστρατήγηση του σκοπού του φόρουμ που είναι ο Διάλογος, και τίποτε περισσότερο!

Ποιός απο εσάς τους δύο (Πέρκος - Καραμήτσας) βγήκατε να πείτε στον υβριστή κ. Δείνα ότι «εάν κύριέ μου έχετε κάτι πολιτικά αντίθετο να πείτε στην κ. Τάδε έχει καλώς να το πείτε, εάν δέν έχετε παρα μόνο προσωπικό βρισίδι να πάτε αλλού να το κάνετε»????????

Σας ζήτησα εγώ ποτέ να πάρετε το μέρος μου για το εάν είναι καλές οι κατσαρόλες μου ή κακές οι πίπες μου ?????

Δέν το βλέπετε ότι αντί αντιπαράθεσης (που δέν υπάρχει) παρεκτρέπεται ο διάλογος σε ανοησίες, με μοναδικό σκοπό να αποπροσανατολιστεί η κουβέντα απο τον πολιτικό εκπεφρασμένο λόγο ?????

Ακόμα και την ύστατη στιγμή σας ξεφεύγει η ουσία που κρύβεται πίσω απο τις λέξεις, γιατί δέν υπάρχει το θάρρος να ειπωθούν ανοικτά :

Τί θα πεί «θέλω να σπάσω το δίδυμο Πούπας-Καραμήτσα»????????

Για ποιό δίδυμο μιλάει ο Κεχαγιάς ?

Για το δίδυμο της ανωμαλίας ?

Δέν το νομίζω!

Μιλάει για το πολιτικο-ιδεολογικό δίδυμο με το οποίο εκείνος δέν συμφωνεί, αλλά δέν έχει το θάρρος να αντιπαρατεθεί!

Αντί λοιπόν να τον προκαλέσετε να ξεδιπλώσει την δική του πολιτική ιδεολογία και να αντιπαρατεθεί ανοιχτά και με θάρρος με την άλλη, ως οφείλετε, τσουβαλιάζετε στο ίδιο τσουβάλι Κεχαγιάδες και Πούπες (σάν δήθεν παιδιά που παίζουν τις κουμπάρες) και καθαρίσατε, νίπτοντες τας χείρας σας.

Αυτό αποτελεί δική μου ερμηνεία στα γραφόμενα του Κεχαγιά «θέλω να σπάσω το δίδυμο Πούπα-Καραμήτσα». Εάν δέν θέλετε να αποδεχτείτε την δική μου ερμηνεία, ούτε και να βγάλετε αυθαίρετα την δική σας, γιατί δέν τον ρωτάτε τί εννοεί? Δέν θέλετε να το κάνετε γιατί δέν σας ενδιαφέρει, γιατί δέν σας αφορά γιατί......χίλια δυό γιατί!

Δικαίωμά σας και καπέλο σας!

Τον Διάλογο όμως τον τσακίσατε !

 

Και ένα τελευταίο που απευθύνεται προσωπικά στον Πέρκο και την ατάκα του ότι δέν κατάλαβα σε ποιό σημείο αναφέρεται ότι έχω άδικο :

Οταν κάποιος σου απευθύνει τον χαρακτηρισμό «τεμπέλη, αγενή και βολεψάκια» χωρίς να έχει καμία απολύτως απόδειξη ότι είσαι τεμπέλης, αγενής και βολεψάκιας, είναι απολύτως δικαίωμά σου, όχι μόνο να τον στείλεις στον αγύριστο αλλά και να χρησιμοποιήσεις ότι μέσον διαθέτεις για να αποδείξεις ότι δέν είναι και τόσο αναμάρτητος στην αγένεια την τεμπελιά και το βόλεμα και ο ίδιος.

Είναι εγωιστικό αυτό που λέω ? Πιθανότατα και να είναι, ανάλογα πώς το βλέπει ο καθένας.....

Το σίγουρο (χωρίς καμία πιθανότητα) είναι ότι αποτελεί στοιχειώδη άμυνα σε μιά προσωπική επίθεση με απαράδεκτους χαρακτηρισμούς.

Και αυτό φυσικά είναι προσωπική άποψη δική μου, που μπορείς και να την αποδεχτείς ή όχι. Δικαίωμά σου!

Πάντως (όπως φαντάζομαι να αντιλαμβάνεσαι πλέον με όσα διευκρινιστικά αναφέρω πιό πάνω) κατάλαβα πολύ καλά σε ποιό σημείο αναφέρεσαι και δέν κάνω πώς δέν καταλαβαίνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
?????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 EmptyΠαρ Ιουλ 02, 2010 11:09 am

Και να κλείσω.....με τον τρόπο που ξέρω εγώ να κλείνω, δηλαδή εντός θεματικής.
 
Νά εδώ παρακάτω ένα ριζοσπαστικά απλό κείμενο που δίδει απαντήσεις και χαράζει δρόμους για κάθε ναυτιλόμενο :
 

Ένα αποκαλυπτικό «ταξίδι» από το 18ο αιώνα μέχρι τη θηλιά ΔΝΤ - Ε.Ε.

Από τον Δρόμο

Του Δημήτρη Καζάκη

Ο κ. Παπακωνσταντίνου κάλεσε σε τηλεοπτική συνέντευξή του όλους τους δημοσιογράφους και τους σώφρονες πολιτικούς όλων των κομμάτων να «εξηγήσουν» στον αφελή λαό τι καταστροφή θα ήταν αν τολμούσε η Ελλάδα να αρνηθεί το χρέος και να φύγει από το ευρώ.


Κάποιοι στην Αριστερά φάνηκαν ιδιαιτέρως πρόθυμοι να αναλάβουν τη δουλειά: Η άρνηση του χρέους και η έξοδος από το ευρώ αν δεν είναι «διαχειριστικά αιτήματα», προϋποθέτουν τουλάχιστον επανάσταση για να επιβληθούν. Γι' αυτό κι ο λαός μπορεί ελεύθερα να εξεγείρεται, να κάνει πόλεμο, να κατεβαίνει στους δρόμους και να οργίζεται γι' αυτό που του επιβάλλουν, αρκεί να μην θέτει αιτήματα που ενοχλούν το σύστημα.

Ολόκληρος ο μικροαστισμός της γραφειοκρατίας των κομμάτων της Αριστεράς επί σκηνής. Αυτά τα αιτήματα, λένε, είναι πολύ επαναστατικά για την υγεία του λαού και της εργατικής τάξης. Λείπουν οι συνθήκες, δεν είναι έτοιμος ο λαός. Και τέλος πάντων, αφήστε πρώτα να έρθει η δευτέρα παρουσία μιας πανευρωπαϊκής αναγέννησης ή έστω κάποιο είδος σοσιαλισμού και ύστερα βλέπουμε.

Τώρα, αν μέχρι τότε ο ελληνικός λαός υποστεί μια από τις χειρότερες καταστροφές στην ιστορία του, δεν έχει καμιά σημασία. Οι κύριοι αυτοί είναι αρκετά επαναστάτες και «διεθνιστές» ώστε να το αντέξουν. Αρκεί να διασωθεί η θεσούλα τους στον κομματικό μηχανισμό, η πολιτική αργομισθία που έχουν εξασφαλίσει και φυσικά οι ιδεοληψίες που δικαιώνουν την ύπαρξή τους. Όλα τα άλλα θα τα φορτωθεί ο λαουτζίκος, για να μπορούν να του πουν, όπως πάντα, «είδες που είχαμε δίκιο, ο καπιταλισμός είναι πολύ κακό πράγμα!».


Από αίτημα της ανερχόμενης 
φιλελεύθερης αστικής τάξης...

Ας τους βγάλουμε από την αγωνία τους. Τα αιτήματα της άρνησης της πληρωμής του χρέους και η έξοδος από το ευρώ δεν είναι ούτε επαναστατικά, ούτε σοσιαλιστικά μέτρα. Είναι βαθιά δημοκρατικά αιτήματα από τη σκοπιά του λαού και της εργατικής τάξης. Ειδικά η άρνηση του χρέους, που ορισμένοι στην Αριστερά κάνουν σαν να το ακούν για πρώτη φορά, κατάγεται από τις μεγάλες αστικοδημοκρατικές επαναστάσεις του 18ου αιώνα.


«Η Ιακωβίνικη κυβέρνηση του 1793 υιοθέτησε τη θέση ότι ένας ελεύθερος λαός δεν χρειάζεται να πληρώσει τα χρέη που ένας “τύραννος” (...) έχει συσσωρεύσει» (1)


έγραφε ο Καρλ Σμιτ. Έτσι για πρώτη φορά η ελευθερία και η κυριαρχία ενός λαού συνδέθηκε με την ακύρωση και διαγραφή των χρεών των «τυραννικών καθεστώτων» που ανατρέπει η δημοκρατία.

Οι νεοσύστατες ΗΠΑ πάτησαν στα πόδια τους διαγράφοντας τα χρέη τους προς τους Βρετανούς. Μερικά χρόνια αργότερα ο Τόμας Τζέφερσον απαντούσε σ’ όσους έτρεμαν την ιδέα της διαγραφής του χρέους ως εξής:


«Δεν ανήκω σ' εκείνους που φοβούνται το λαό. Αυτός και όχι οι πλούσιοι αποτελούν την εγγύησή μας για διαρκή ελευθερία. Και για να προστατεύσουμε την ανεξαρτησία του δεν θα πρέπει να επιτρέψουμε στους κυβερνώντες να μας φορτώσουν με διαρκές χρέος... 

Αν βρεθούμε σε κατάσταση τέτοιου χρέους ώστε να αναγκαστούμε να φορολογηθούμε για ό,τι τρώμε και πίνουμε, για τα αναγκαία και τις ανέσεις μας, για τις εργασίες και τις διασκεδάσεις μας... όπως συμβαίνει με τοn λαό της Αγγλίας, τότε και ο λαός μας θα χρειαστεί να δουλεύει 16 ώρες από τις 24 και να δίνει ό,τι κερδίζει από τις 15 ώρες στην κυβέρνηση για τα χρέη της και τις καθημερινές δαπάνες της... 

Τότε όμως δεν θα έχουμε χρόνο για να σκεφτούμε και κανένα μέσο για να εγκαλέσουμε αυτούς που μας κυβερνάνε άσχημα. Δεν θα έχουμε καμιά άλλη επιλογή από το να εκμισθώνουμε τους εαυτούς μας σε εκείνους που το μόνο που θέλουν είναι να μας κρατάνε δεμένους... έως ότου ο κύριος όγκος της κοινωνίας καταλήξει να είναι ένα απλό αυτόματο μιζέριας δίχως καμιά άλλη αίσθηση εκτός από το να αμαρτάνει και να υποφέρει». (2)


Ήταν τόσο φυσιολογικό το αίτημα της διαγραφής των κρατικών χρεών από την ανερχόμενη φιλελεύθερη αστική τάξη, ώστε ο Φράνσις Γουόκερ, ένας από τους πατέρες της δημόσιας οικονομικής τον 19ο αιώνα, έγραφε:


«Κανένα μεγάλο εθνικό χρέος δεν πληρώθηκε ποτέ, ούτε αντιμετωπίστηκε με κάποιον άλλο τρόπο, εκτός από την άρνηση της αποπληρωμής του». Κι αυτό γιατί «η οικονομία του εθνικού χρέους, κάτω από το υπάρχον χρηματοπιστωτικό σύστημα, οδηγεί πάντα στην εξαθλίωση των παραγωγικών τάξεων. 

Ολόκληρη η επίδραση πάνω τους είναι καταπιεστική. Τους στερεί κάθε δυνατότητα έντιμης ανταμοιβής, μέσα από ένα ψεύτικο χρήμα, το οποίο τους ληστεύει ένα μεγάλο μέρος από τους ονομαστικούς μισθούς τους. Τους επιβάλλει, μέσα από την έμμεση φορολογία, ένα εντελώς άδικο ποσοστό των δημόσιων βαρών και στην πράξη είναι ένας τεράστιος μηχανισμός για την καταπίεση και την υποβάθμισή τους, έστω κι αν δεν είναι εκ προθέσεως». (3)


...αίτημα της εργατικής τάξης

Καθώς η αστική τάξη σταθεροποιούνταν στην εξουσία και λίγο αργότερα η κυριαρχία του χρηματιστικού κεφαλαίου τη μετάλλασσε σε μια βαθιά αντιδραστική τάξη, ξέχασε ότι η διαγραφή των χρεών υπήρξε η ιδρυτική πράξη της δημοκρατίας της. Οι εκπρόσωποί της ανέλαβαν να την εξορκίσουν δια παντός από την πολιτική και οικονομική φιλολογία. Όμως, από την εποχή της «Συνωμοσίας των Ίσων», ήταν η εργατική τάξη εκείνη που υιοθέτησε τα ριζοσπαστικά αιτήματα της αστικής δημοκρατίας.

Το ίδιο συνέβη και με το αίτημα της διαγραφής των κρατικών χρεών, που ιδίως μετά τις επαναστάσεις του 1848 διαχώριζε το εργατικό κίνημα από τους αστούς και μικροαστούς δημοκράτες που ζητούσαν απλά ρύθμιση των χρεών. Από τότε δεν υπήρξε εργατικό κίνημα και κόμμα που να μην υιοθέτησε στο πρόγραμμά του το αίτημα της διαγραφής των κρατικών χρεών, όχι από τη δική του μελλοντική εξουσία, αλλά ως άμεση διεκδίκηση στην πάλη του για την κατάκτηση της δημοκρατίας.

Το 1914 ξέσπασε ο Πρώτος Παγκόσμιος Πόλεμος. Η επίσημη διεθνής εργατική σοσιαλδημοκρατία, τρομοκρατημένη από τη δύναμη που φαινόταν να έχει το σύστημα, αλλά και την αδυναμία των εργατικών και λαϊκών κινημάτων να αντιταχθούν και να σταματήσουν τη σφαγή, κατέληξε στο συμπέρασμα ότι το πρωτεύον δεν είναι η οργάνωση της μαζικής πάλης ενάντια στον πόλεμο, αλλά η διάσωση των κομμάτων τους. Λίγοι διαφώνησαν με αυτή τη λογική και τη θεώρησαν ανοιχτή προδοσία της εργατικής τάξης.

Μια μικρή ομάδα διεθνιστών επαναστατών, εν μέσω ενός άγριου μακελειού, με την πλειοψηφία της εργατικής τάξης και λαού στις εμπόλεμες χώρες να έχει υποταχθεί στον κάλπικο πατριωτισμό των ιμπεριαλιστών, μαζεύτηκαν στην Ελβετική πόλη του Τσίμερβαλντ τον Σεπτέμβριο του 1915. Είχαν προηγηθεί εντατικές διαπραγματεύσεις ανάμεσα στις διαφορετικές τάσεις, που παρ' όλες τις διαφορές τους είχαν συμφωνήσει στην ανάγκη να προτάξουν ένα «δημοκρατικό πρόγραμμα» ενάντια στον πόλεμο. Ο Λένιν επέμενε:


«Σαν θετικό σύνθημα που τραβάει τις μάζες στον επαναστατικό αγώνα και εξηγεί την ανάγκη των επαναστατικών μέτρων για "δημοκρατική" ειρήνη θα πρέπει να ριχτεί το σύνθημα: άρνηση πληρωμής των δημόσιων χρεών». 

Κι έτσι έγινε. Η ασήμαντη, για την πανίσχυρη ηγεσία της σοσιαλδημοκρατίας, διεθνής Αριστερά του Τσίμερβαλντ περιέλαβε στα συνθήματά της και την «άρνηση πληρωμής των δημόσιων χρεών»
(4) ως μέσο για το τράβηγμα στην επαναστατική πάλη των πολύ πλατιών μαζών.


Πολύ πιο πίσω οι ηγεσίες της Αριστεράς

Σήμερα οι ηγεσίες της Αριστεράς, είτε του μανιοκαταθλιπτικού ευρωπαϊσμού, είτε της δήθεν ταξικής καθαρότητας, είναι πολύ πιο πίσω ακόμη και από τους εκπροσώπους της παλιάς φιλελεύθερης αστικής τάξης. Το βασικό τους πρόβλημα είναι ότι έχουν παραιτηθεί από την πάλη για την κατάκτηση της δημοκρατίας. Γι' αυτό αδυνατούν να κατανοήσουν αιτήματα σαν την άρνηση του χρέους και την έξοδο από το ευρώ. Τα θεωρούν ανέφικτα, όσο ανέφικτη θεωρούν και την ίδια τη δημοκρατία για το λαό και την εργατική τάξη.

Όποιος νομίζει ότι μπορεί να παρακάμψει την πάλη για τη δημοκρατία σήμερα, για να βρεθεί πιο γρήγορα στο σοσιαλισμό, ή στην όποια δική του ουτοπία, προσπαθεί να κρύψει το γεγονός ότι αρνείται τη δημοκρατία και σήμερα και αύριο. Ότι θεωρεί τη δημοκρατία σήμερα ανέφικτη και αύριο περιττή. Είτε μιλάει εξ ονόματος της "Ευρώπης" είτε της Λαϊκής Εξουσίας. Γι' αυτόν, όποιο καθεστώς κι αν υπάρχει, είναι το ίδιο, αρκεί να τον ανέχεται. Είτε η χώρα βρίσκεται υποτελής και υπό καθεστώς αποικίας της Ε.Ε. και του ΔΝΤ, είτε όχι.

Μόνο που η πράξη λέει ότι όποιος δεν ξέρει ή αρνείται να παλέψει για τη δημοκρατία σήμερα, δηλαδή για τη λαϊκή κυριαρχία και την εθνική ανεξαρτησία, τότε η επίκληση του σοσιαλισμού ή του όποιου «οράματος» είναι απλό πρόσχημα. Όποιος αδιαφορεί για το τι καθεστώς επιβάλλεται στη χώρα του σήμερα είναι σίγουρο ότι με τον ίδιο τρόπο θα αδιαφορήσει για το τι καθεστώς θα επιβληθεί αύριο, ό,τι φερετζέ κι αν του φορέσει. Κι
ο νοών νοείτω...


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 EmptyΠαρ Ιουλ 02, 2010 1:18 pm

Καλά τα λέει ο Καζάκης, να πω και εγώ την γνώμη μου.
Είναι προφανές αγαπητοί φίλοι ότι κανενός το μυαλό από τους υπάρχοντες πολιτικούς πλην ΚΚΕ δεν μπορεί να φανταστεί-οραματιστεί-προτείνει μία άλλη ανάπτυξη χωρίς δανεικά.
Σε όλη την Ευρώπη και όχι μόνο στην χώρα μας ακολουθείται ακριβώς η ίδια οικονομική πολιτική μέ στόχο (το λένε ευθέως πλέον) την διάλυση του κοινωνικού κράτους.
Αυτή είναι η απαίτηση του "μοντέλου" και αυτήν προσπαθούν να επιτύχουν οι επαγγελματίες πολιτικοί εκπρόσωποι των λαών.
Η "μεταρρύθμιση" όπως βαφτίζεται βρίσκει εφαρμογή στην πράξη είτε πρόκειται για κεντροδεξιές είτε για κεντροαριστερές κυβερνήσεις.
Διαβάζω περί θηλιάς που μας έχει περάσει ο μηχανισμός ΕΕ-ΔΝΤ-ΕΚΤ.
Στην πραγματικότητα η ίδια θηλιά έχει φορεθεί και θα φορεθεί σε όλους τους λαούς
της Ευρώπης με την επίσημη ή μη παρουσία του μηχανισμού.
Το βλέπουμε ήδη στην Ισπανία.Τι σημασία έχει αν η παρουσία του ΔΝΤ στη χώρα μας είναι επίσημη από την στιγμή που ότι μέτρα παίρνει η Ισπανική κυβέρνηση είναι ακριβώς στην ίδια κατεύθυνση με της χώρας μας?
Μείωση μισθών, κόψιμο επιδομάτων, ελαστικοποίηση εργασιακών σχέσεων, ατομικών συμβάσεων εργασίας και γενικό ξεπούλημα κινητής και ακίνητης περιουσίας προκειμένου να ξεχρεωθούν οι τοκογλύφοι της παγκόσμιας υπερεθνικής ελίτ αλλά και αύξηση "ανταγωνιστικότητας" με σταδιακή μετατροπή μας σε εργάτες χωρών με συνθήκες εργασιακού μεσαίωνα.
Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι οι τοκογλύφοι-στοιχηματζήδες είναι και Έλληνες και Ισπανοί και Ιταλοί και Γάλλοι και πολλοί άλλοι οι οποίοι στο όνομα του κέρδους στοιχηματίζουν ακόμα και στην χρεωκοπία της χώρας τους.
Οι λαικές αντιδράσεις έχουν περιοριστεί πανευρωπαικά σε μερικές εκατοντάδες αριστερούς ακτιβιστές κατά τόπους όπου η είδηση είναι ότι κατα την πορεία διαμαρτυρίας καταλαμβάνουν το ένα κομμάτι του δρόμου για να μην εμποδίζουν την υπολοιπη κοινωνική και οικονομική δραστηριότητα και που αυτό θα πρέπει να είναι και παράδειγμα για τον τρόπο διαμαρτυρίας και στη χώρα μας.
Πρίν μιά δυό μέρες βγήκε από το καβούκι του και ο αριστερός Αλαβάνος να κάνει "αντιπολίτευση" ισχυριζόμενος την κυβερνητική αποτυχία αφού η Ισπανία λέει ζήτησε δάνειο και το πήρε με 3,5%επιτόκιο.
Μας λέει δηλαδή ο αριστερός Αλαβάνος πόσο καλύτερα πράτει ο Θαπατέρο αφού κατάφερε να δανειστεί με χαμηλότερο επιτόκιο από τους ίδιους τοκογλύφους που δάνειζαν εμάς με υψηλότερο.
Πρόσφατα οι "φοβερές και τρομερές" διαφορές μεταξύ Τσίπρα-Κουβέλη οδήγησαν τον δεύτερο στην δημιουργία άλλου κόμματος δημιουργώντας περαιτέρω σύγχηση και υπονομεύοντας για άλλη μιά φορά το ρόλο της Αριστεράς σε μιά τόσο κρίσιμη περίοδο για το μέλλον μας και των παιδιών μας.
Χαζεύοντας στο διαδύκτιο πριν μερικές μέρες βρέθηκα σε μία ιστοσελίδα μεγάλης επισκεψιμότητας και δεξιάς κατέυθυνσης όπου διάβασα για την μεγάλη μεταγραφή του οικονομολόγου Νότη σπουδαγμένου στο LSE στην ΝΔ με σχολιαστές όλο ενθουσιασμό να παρωτρύνουν:Μπράβο Νοτη γερά με τσαμπουκά...
Οι γεσεοαδεδήδες συνδικαλιστές πάνε στον διάλογο με τον αφόρητα πιεσμένο Λοβέρδο προκειμένου να διασώσουν τα ελάχιστα για τους εργαζόμενους τα οποία αν τα καταφέρουν θα τα παρουσιάσουν για επιτυχία.
Για περίπου 10 μέρες είναι αποκλεισμένα στο λιμάνι της πόλης μου 2-3 εμπορικά πλοία από μέλη του ΠΑΜΕ τα οποία έφτασαν από την Αθήνα με λεωφορεία των οποίων ήταν πληρωμένα τα έξοδα η διαμονή και το μεροκάματο από το κόμμα αφού ακόμα και αυτοί που αντιστέκονται κάνουν μιά εργασία και πρέπει να πληρωθούν...

Γιατί τα αναφέρω όλα αυτά?
Αναρωτιέμαι αν ζω σε έναν παράλληλο κόσμο της σοσιαλιστικής ουτοπίας των οραμάτων της λαικής κυριαρχίας, της ισότητας και της κοινωνικής απελευθέρωσης...
Αφήνω ένα μικρό περιθώριο βλέποντας γύρω μου δειλά δειλά να εμφανίζονται τα πρώτα συμπώματα μιάς μελλοντικής κοινωνικής ζούγκλας για την οποία πολλοί προβλέπουν αλλά κανένας δεν δίνει λύση και όραμα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 EmptyΠαρ Ιουλ 02, 2010 2:30 pm

Πούπα, και εγώ και ο Πέρκος βγήκαμε και αικίσαμε τον Γιάννη, κατά τον τρόπο που έγραψες. Ισως απλά το πέρασες ... .
Τα τσολιαδάκια, τα περίπτερα και τους εθνικοσοσιαλιστές της πρώιμης εποχής της φαγωμάρας τα ξεπεράσαμε πιστεύοντας πως θα πρυτανεύσει η λογική ... .
Η λειτουργία του φόρουμ είναι ένα ζήτημα, όμως χρειάζεται και κάποιους να παίζουν τον ρόλο του αστυνόμου ... .
Εάν το αποφασίσετε, να βάλετε και κάποιον να το κάνει ... .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 EmptyΠαρ Ιουλ 02, 2010 2:30 pm

Γεια σου Σπύρε με τα ωραία σου .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 EmptyΤρι Ιουλ 06, 2010 1:07 pm

Εδώ είναι το μέλλον!

http://www.socialistworker.co.uk/art.php?id=10439
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 EmptyΤρι Ιουλ 06, 2010 1:07 pm

Εδώ είναι το μέλλον!

http://www.socialistworker.co.uk/art.php?id=10439
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnK





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 EmptyΤρι Ιουλ 06, 2010 5:42 pm

Εμπρος λοιπον στον δρομο που χαραξε η Αργεντινη!
Προσεξε κυριε,δεν σε ειρωνευομαι,απλα θελω να δειξω την εξω-πραγματικοτητα της σκεψης!
Την Πεμπτη,ειτε ΠΑΜΕ,ειτε ΕΛΑ,ειτε ΠΕΡΑΔΩΘΕ,το Ασφαλιστικο Τελειωσε!
Κρυα η ζεστη Σουπα.....ΤΕΛΕΙΩΣΕ!

Τα ξαναλεμε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 EmptyΤρι Ιουλ 06, 2010 7:44 pm

προσοχη στο αυγολεμονο μη κοψει !!! μας εγινες και μαγειρας εσυ !! ΧΑΧΑΧΑ

δε θελω ητοπαθεια ... θα μας πδηξουν ουτως ή αλλως , αρα καλυτερα να το δουμε με χαμογελο παρα με κλαματα .... ετσι ισως τους κανουμε να ανησυχησουν !!!

παντως φιλαρακι ... στην συναυλια σημερα να πας .... αϊντε !!!!

τα ξαναλεμε ???? ισως ΧΑΧΑΧΑ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnK





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 EmptyΠεμ Ιουλ 08, 2010 4:03 pm

Γεια σου Μακη
Μια που δεν υπαρχουν σημερα δημοσιογραφοι κοιτα αυτο!
Εγω τα ειδα live!
http://troktiko.blogspot.com/2010/07/blog-post_7296.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 EmptyΠαρ Ιουλ 09, 2010 11:05 am

οπως λεει και ο καμεραμαν , τρεις και ο κουκος !!!

οι ελληνες παρεδωσαν τα οπλα , η αδιαφορια για τα κοινα ειναι ποιο εμφανης απο ποτε ... και τα χειροτερα ερχονται ...

ελεγα και στο δημητρη για παρομοια φαση πριν 3-4 χρονια που ειμουν σερβια, η κοπελα στην εκει εταιρεια γυρω στα 25 και εκεινη την εποχη ειχαν εκλογες , στο ερωτημα μου τι θα κανεις , ποιος ειναι καλος κτλπ , η απαντηση ηταν ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ ... ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ !!!! ΑΣ ΒΓΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ !!!!! μια κοπελα και μια κοινωνια που βγηκε μεσα απο εναν αδικο πολεμο , σε μια χωρα που οι γερμαναραδες βιασαν ξανα και ξανα ...

εδω ειμαστε και εμεις , με μια σειρα πολιτικων που διελυσαν την χωρα , μια χωρα χωρις παιδεια , υγεια , δικαιοσυνη ... και που ο κοσμος διαπιστωνει οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΓΥΡΝΑ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ !!!!

και εμεις εδω , ψαχνουμε τις ριζοσπαστικες λυσεις , οταν οι πολιτικοι ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΧΑΒΑΛΕ ΧΤΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ταυτοχρονα αναμεσα σε γελια και χαχανιτα ΨΗΦΙΖΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ , ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΜΕΛΛΟΝ !!!

ισως τελικα το "να καει το μπουρδελο η βουλη" να ειναι πολυ επιεικες ως ενεργεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 8 EmptyΠαρ Ιουλ 09, 2010 11:35 am

ΝΑ κατέβει ο κόσμος σε πορείες με την ΓΣΕΕ και την ΑΔΕΔΥ της μίας ημέρας απεργίας; της συμφωνίας μηδενικών αυξήσεων ; της κομματικής υποτέλειας;
Αυτές δεν είναι πορείες και συγκεντρώσεις ... είναι εορτές είς ανάμνηση γεγονότων ... .

Ούτε πορείες, ούτε τίποτα ... .
Το σύνθημα μπορεί να είναι μόνο ένα :
"ΠΑΜΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΗ & ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 8 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 Παρόμοια θέματα
-
» ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ : ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ
» Μία μόνο «συντεχνία» υπάρχει στην χώρα : ΟΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ, ΟΙ ΧΟΡΗΓΟΙ ΤΟΥΣ και οι περί αυτών.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ-
Μετάβαση σε: