ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας
 
ΦόρουμΦόρουμ  Πόρταλ*Πόρταλ*  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Παρόμοια θέματα
1-1-4 ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
ΜΕΤΡΗΤΗΣ HITS

Study English
ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"

WOWZIO

 

 ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DimKaramitsas





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΤετ Ιουν 16, 2010 9:36 am

Γράφεις : "Προσδοκώ σε μια δομική εξέλιξη εντός Ευρωζώνης όπως για παράδειγμα ένα κοινό υπουργείο Οικονομικών που μαζί με την ΕΚΤ θα κάνει το σωστό κουμάντο."

Απαντώ : Σε ένα σύστημα ανταγωνισμού, υπέρ ποίου θα γίνεται το "σωστό κουμάντο" ;
Εδώ υπάρχουν αντικρουόμενα και ανταγωνιστικά συμφέροντα, ακόμα και μεταξύ λαών. Αυτά είναι ολοκληρωτικές αντιδημοκρατικές μπούρδες μιας αυτοκρατορίας. Μια φασιστική αυτοκρατορία όπου μια γραφειοκρατία λακέδων καταδυναστεύει τους πολίτες.

Ανέστη, σε παρακαλώ μην παίζεις με τα νεύρα μας, μην παίζεις με όσα μαύρα βλέπουμε ολοκάθαρα μπροστά μας.
Να ανοίξουμε μία θεματική υποστήριξης της πολιτικής του ΠΑ.ΣΟ.Κ. (και της Ν.Δ.) να γράφονται όλα αυτά και εκεί να σχολιάζουμε και να βγάζουμε το άχτι μας. Εκεί να πέφτουν τα αναθέματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΤετ Ιουν 16, 2010 9:41 am

Ωραίο παράδειγμα η Σερβία ... εύστοχο !!!.
Μετά από τρεις πολέμους, ανηλεείς βομβαρδισμούς και πλήρη διάλυση της οικονομίας λόγω διάλυσης της Γιουγκοσλαβίας ... .

Εγραψα, ανέλυσα και έδωσα και πρακτικές λύσεις για το πως σχεδιάζεται και υλοποιείται μία οικονομία χωρίς χρήμα.
Εσύ επιμένεις στον χαβά σου ... .
Εμείς είμαστε "άνθρωποι" . Εσύ μπορείς να μείνεις με τους "κανίβαλους".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΤετ Ιουν 16, 2010 10:34 am

Ενόμισα πως ήτανε  του  Πέρκου η επιθυμία  για τον αποκλεισμό μου από εδώ, αλλά βλέπω πως αυτό είναι κοινή σας πεποίθηση:

……………………………………………………………



Το πιο  πάνω  σχόλιο είναι οι προσωπικές μου απόψεις.

Οι απόψεις  εμένα του «κανίβαλου» και είναι δικαίωμα μου να τις ενστερνίζομαι και να τις υποστηρίζω.

Είναι χειροπιαστές και συγκεκριμένες και έχουν πεδίο συνέχειας εφαρμογής και βελτιωτικών παρεμβάσεων

Σου επαναλαμβάνω τις θέσεις μου για το ΠΑ.ΣΟ.Κ. (γιατί φαίνεται ότι διαβάζεις επιπόλαια τα κείμενα των συνομιλητών σου):

((Φαντάζω εδώ σαν να είμαι ο άνθρωπος του ΠΑ.ΣΟ.Κ.. Αυτός που «τη βόλεψε», που ενδιαφέρεται για την «παρτίδα» του που λέει και ο ΠΕΡΚΟΣ.

Μεγάλη πλάνη.

Τίποτε από όλα αυτά. Από την επομένη των εκλογών που παρέδωσα ένα φάκελο του εκλογικού αντιπροσώπου, έχω να πατήσω το πόδι μου στην «οργάνωση».

Ποια «οργάνωση» δηλαδή;

Αυτή που βοήθησε τον ΓΑΠ να γίνει πρωθυπουργός και από την επομένη των εκλογών  τόσο αυτός, όσο και η «κλειστή ηγετική ομάδα ασφαλείας» του υπό τον αδελφό Νίκο, την «έφτυσαν» και ενέταξαν όλους τους «οργανωμένους» στην «χορεία των κολασμένων»;

Oχι αγαπητοί μου συνομιλητές.

Όχι. 

Εγώ δεν υπήρξα ποτέ «τσάτσος» και «τσιράκι» κανενός.

Την ατομική μου αυτοδιάθεση, την αυτοτέλεια και την προσωπική μου αξιοπρέπεια, τις διαφυλάσσω  άμωμες, σαν τον άνθρωπο που πορεύεται σε λερούς δρόμους και κάνει την κάθε προσπάθεια να διαφυλάξει την ενδυμασία του καθαρή και αλέκιαστη.))

Και το πάρα κάτω για πληροφόρησή σου:

Οσονούπω θα κυκλοφορήσει το βιβλίο του  Mark Boyle «The No money Man».

Σου το συνιστώ γιατί θα έχεις πολλά να αποκομίσεις από αυτόν….
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΤετ Ιουν 16, 2010 10:39 am

Μερικά έχουν μπερδευτει:
Ο συγγραφέας είναι ο Mark Boyle και το βιβλίο:
"Τhe No money Man"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
?????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΤετ Ιουν 16, 2010 12:52 pm

Ενας δημόσιος διάλογος έχει αξία και συμβάλλει στην σκέψη και την δράση όταν γίνεται μεταξύ ανθρώπων που ακούνε και δέν παριστάνουν τους κουφούς.

Δωδωναίε, το να παραθέτεις τις απόψεις σου σάν θέσφατα που δέν επιδέχονται συζήτηση, μπορεί να είναι σεβαστό μέν αλλά με τίποτα δέν καταδεικνύει ότι θέλεις και τον διάλογο που μπορεί να τροποποιήσει αυτές τις απόψεις.

Περνάω γρήγορα στην απόδειξη των παραπάνω με απλές ερωτήσεις που ουδέποτε απάντησες, σάν να ήταν ερωτήσεις που είχαν την ίδια αξία με την ερώτηση «τί έφαγες σήμερα»:


-      Είναι ή δέν είναι το κυρίαρχο πρόβλημα της χώρας η αδυναμία πληρωμής του δημόσιου εξωτερικού χρέους ??


310 δις ευρώ καταγράφηκε ότι ανέρχεται το δημόσιο χρέος στις 31/3/2010, δηλαδή το 120% του ΑΕΠ πάει για την αποπληρωμή του δημόσιου χρέους. Το δέχεσαι αυτό ή αμφισβητείς τα στοιχεία που δημοσιεύονται γιατί έτσι γουστάρεις ???


-      Είναι ή δέν είναι αλήθεια ότι η πρώτη δόση του δανείου της τρόικας πήγε εξ ολοκληρου (97%) στην αποπληρωμή δανείου τοκων τοκοχρεωλυσιων κ.λ.π. που έληγε στα τέλη του Μάη ??


Η τρόικα θα μας δώσει σε διάστημα δύο χρόνων 110 δις ευρώ με πανοπροίκι τα επιτόκια του 5,5,  για να έρθει πρόσφατα το ΔΝΤ να επιβεβαιώσει ότι το δημόσιο χρέος θα ανέλθει το 2013 στο 150% του ΑΕΠ. Ηδη δηλαδή χρωστάμε 310 δις, το 2013 (λέει το ΔΝΤ) θα χρωστάμε γύρω στα 450 δις, η τρόικα μας δωρίζει με το αζημίωτο 110 δις και μείς γράφουμε εκθέσεις ιδεών!!! Δηλαδή ήμαρτον!!! Οποιος δέν γνωρίζει απλή αριθμητική άς χρησιμοποιήσει τα δάκτυλα χεριών-ποδιών για να μετράει κάνα δυό μέρες, και αφού καταλήξει στο ίδιο συμπέρασμα μπορούμε μετά να κάνουμε διάλογο για το τί πρέπει να γίνει.


-      Αποδέχεσαι ή όχι ότι για να βγεί η χώρα απο το αδιέξοδο χρειάζεται να επαναενεργοποιηθεί η εθνική παραγωγικότητα ?? Αποδέχεσαι ή όχι οτι με τίποτα δέν μπορεί να γίνει αυτό στο βαθμό που δέν διαθέτει η χώρα τα δημόσια κεφάλαια ?


Μήπως είσαι και σύ μεταξύ αυτών που πιστεύουν ότι θάρθει ο κινέζος καπιταλιστής να επενδύσει στη χώρα μας για την ψυχή της μάνας μας ή για την ψυχή των ένδοξων προγόνων μας ?? Εδώ ολόκληρη αμερικάνικη αυτοκρατορία γονάτισε στην κυριολεξία απο την οικονομική σύμπραξη Κίνας-ΗΠΑ και εμείς πιστεύουμε ότι οι Κινέζοι επενδύουν στην Ελλάδα για να κερδίσει η Ελλάδα ?? Εκτός εάν θεωρούμε μέγα οικονομικό κέρδος το ότι οι δούλοι που θα δουλεύουν στην ΚΟΣΚΟ δέν θάναι κινέζοι αλλά Ελληνες εργάτες και χέστηκε η φοράδα στο αλώνι και μείς στο τάληρο.


-      Οι μειώσεις μισθών-συντάξεων που έγιναν εξοικονόμησαν κάποιους (ελάχιστους) πόρους. Και οι επανειλλημένες αυξήσεις του ΦΠΑ εξασφάλισαν την εξοικονόμηση κάποιων πόρων. Πού πήγαν αυτοί οι πόροι Δωδωναίε ?? Πήγαν στην ελληνική παραγωγικότητα ή στις τσέπες των τοκογλύφων δανειστών μας ??


Επιμένεις να κινδυνολογείς για τους μισθούς και τις συντάξεις που δέν θα πληρωθούν επειδή θα κηρύξουμε στάση πληρωμών. Δικαίωμά σου βέβαια, αλλά δέν είναι καθόλου δικαίωμά σου να παραβλέπεις τα στοιχεία του προυπολογισμού της κυβέρνησης που υπερασπίζεσαι. Λοιπόν, ο προυπολογισμός του Παπακωνσταντίνου δημοσίευσε προβλεπόμενα ΕΣΟΔΑ 50 δις, τα δέ προβλεπόμενα έξοδα μισθών-συντάξεων ΠΡΙΝ ΤΩΝ ΠΡΌΣΦΑΤΩΝ ΠΕΡΙΚΟΠΩΝ προβλέπονται στα 24 δίς. Μπορούμε λοιπόν να μηδενίσουμε το πρωτογενές έλλειμμα απο τις σοβαρές περικοπές δημοσίων δαπανών όπως είναι αυτές των στρατιωτικών εξοπλισμών π.χ. που κοστίζουν όλο τον προυπολογισμό των μισθών-συντάξεων και που δυστυχώς δέν έκανε (όπως διαβάσαμε στον τύπο) η κυβέρνηση τσολάκογλου.

 

Απάντησε λοιπόν κατ΄αρχάς στις ερωτήσεις που σου τέθηκαν παραπάνω και μετά μπορούμε να συζητήσουμε όχι μόνο το τί πρέπει να γίνει για το μπές-βγές στο ευρώ αλλά και για το πώς γίνεται ένας δημόσιος διάλογος που δέν θέλει να ονομάζεται προσχηματικός και ψευδής.

Ενα τελευταίο σάν υποσημείωση και εντελώς διευκρινιστικά όσων υποστήριξα σε προηγούμενό μου πόστ :

Μήν συγχέεις Δωδωναίε την στάση πληρωμών με την διαγραφή του χρέους!

Εξαρτάται ποιός κατέχει τα ομόλογα! Κάθε ομόλογο (στη κήρυξη της στάσης πληρωμής) θα αντιμετωπιστεί ξεχωριστά, θα επανακοστολογηθεί ανάλογα με το πού χρησιμοποιήθηκε, άν έπεσαν μίζες ή εάν έχουν πληρωθεί υπέρογκοι τόκοι. Επίσης έχει σημασία βεβαίως (όπως αναφέρεις πιό πάνω) και το ποιός είναι ο κάτοχος του κάθε ομολόγου ξεχωριστά. Αν είναι ατομικοί αποταμιευτές ή πολύ περισσότερο ασφαλιστικοί οργανισμοί εκεί θα αναδιαπραγματευτείς το συγκεκριμένο χρέος και θα κοιτάξετε ομού να βρείτε την καλύτερη συμβιβαστική λύση και για τους δύο (δημόσιο και ομολογιούχο).

Τέλος, θέλω να συμφωνήσω απόλυτα με τον Μάκη και τον Πέρκο που έγραψαν σε διαφορετικές χρονικές στιγμές κάπου ότι πρέπει επιτέλους να βρούμε τί μας ενώνει.

Ελπίζω ΟΛΟΙ να συμφωνούμε ότι μας ενώνει η ευημερία του ελληνικού λαού και όχι η ατομική μας.

Εάν συμφωνήσουμε σε αυτό θεωρώ ότι κοινό τρόπο να βγούμε απο το σημερινό αδιέξοδο θα το βρούμε σίγουρα, με μία προυπόθεση : κρατάμε τα μυαλά και τα μάτια μας ορθάνοιχτα και όχι ερμητικά κλειστά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΤετ Ιουν 16, 2010 1:48 pm



 

Μια καταρχήν μια προσωπική καταρχήν τοποθέτηση:

Μας ενώνει όλους η επιθυμία για την προκοπή και την ευημερία της Πατρίδας και του Ελληνικού  Λαού.

Δεν νομίζω ότι αμφιβάλει κανείς για αυτό.

Τώρα για τα επί του προκειμένου διαμειβόμενα και τίνος υπερτερεί η άποψη,

θέλω μόνο να σου  υπενθυμίσω  από την ιστορία ετούτο εδώ:

Ο Πάπας προσπάθησε να καθιερώσει το «αλάθητο» για να μην του καταλογίζουν οι πιστοί σφάλματα, αμαρτήματα και παραλήψεις.

Και επειδή δεν είμαστε ούτε καν «καθολικοί», νομίζω ότι στο δημόσιο διάλογο ισχύει το:

 «ο καθείς και οι απόψεις του».

Όλες για μένα είναι σεβαστές και όλες πάνω στο τραπέζι.

Επειδή  χρειάζεται επάρκεια χρόνου και ξεκούραστη σκέψη, ειλικρινά δεν θα παραλείψω να απαντήσω στα ερωτήματα σου εν καιρώ.

Όμως δύο  απλές  ερωτήσεις  επί του παρόντος και αν θέλεις ή έχεις χρόνο επιχειρηματολογείς:

1.   Γιατί άραγε να μην  αντιμετωπίζουν τις ίδιες δυσκολίες με την Ελλάδα και οι ισομεγέθεις χώρες της ΟΝΕ όπως είναι  το Βέλγιο, η Αυστρία, η Φιλανδία και η Ολλανδία αλλά και γιατί όχι οι μικρότερες, όπως είναι η Σλοβενία, η Μάλτα και η Κύπρος?

2.   Γιατί όλες σχεδόν οι Χώρες πλην (Βουλγαρίας, Ρουμανίας και Ουγγαρίας που βρίσκονται στο Δ.Ν.Τ) προσπαθούν να ενταχτούν στην ΟΝΕ με κοινό νόμισμα το ΕΥΡΩ?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΤετ Ιουν 16, 2010 2:28 pm

ευρω , ευρωπη και κουραφεξαλα , πιστευω οτι στην απλοτητα βρισκεις ολες τις απαντησεις

α) ΓΙΑΤΙ μπηκαμε στην ευρωπη-ευρω? ποιος ο λογος ποιος ο στοχος ?
β) ΕΙΜΑΣΤΑΝ ετοιμοι να μπουμε ? και εαν οχι γιατι μπηκαμε , εαν ναι γιατι φτασαμε εδω που φτασαμε ??
γ) ΜΕΤΑ απο 8 χρονια , εντος εκτος και επι ταυτα ενω ευρω και ευρωπη , τι ΚΕΡΔΙΣΑΜΕ και τι ΧΑΣΑΜΕ ?
δ) απο την στιγμη την ΕΝΤΑΞΗΣ (1979 νομιζω και μετα?) και ισως μετα το 1990-1995 (τωρα δε τα ξερω και καλα) οδηγηθηκε ή οχι η χωρα σε μηδενικη παραγωγη? φυγαν ή οχι ολες οι βιοτεχνιες που αποτελουσαν τον βασικο κορμο της οικονομικας μαζι με αγροτικα προιοντα και τουρισμο ? η αγροτια διαλυθηκε ή οχι ? τα προιοντας γιναν ή οχι σκουπιδια ? ποτε εφαγε κανενας απο σας ενα γευστικο φουτο?!!!


ΑΡΑ ?

και συνεχαω ,
ΤΕΛΙΚΑ κατι ολυμπιακους και γυρωβυζια , καλα τα καναμε ή κακως ???

ΤΕΛΙΚΑ πρεπει να κρινουμε ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ? ή ΕΚ ΤΟΥ ΥΠΟΘΕΤΙΚΟΥ ΟΝΕΙΡΙΚΟΥ ?

και θα ματα ρωτησω

500 ΔΙΣ η περιουσιας των τραπεζων
500 ΔΙΣ η περιουσια των ΟΦ ΣΟΡ
300 ΔΙΣ η περιουσια του κρατους

ΕΝΑΣ ΠΟΥΣΤΗΣ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΝΑ ΠΕΙ ... κατσε ρε να τσιμπησουμε ενα 10% καθε ετος απο τα παραπανω , 130ΔΙΣ ΔΗΛΑΔΗΣ και σε 3 χρονια τους εχουμε τα ρεστα μας και τους στελνουμε στο διαλο ... ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ ΓΑΜΩΤΟ ???

διαβαζω για τα εκατονταδες καραβια που αγοραζουν-φτιαχνουν οι ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΟΕΦΟΠΛΙΣΤΕΣ ... ΕΕΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ και οι ΠΡΟΔΕΤΕΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΝ ΦΟΡΟΑΠΑΛΑΓΕΣ !!! καταλαβαινει κανεις τι γινεται για να με εξηγησει και μενα γμ το κερατο μου γμω !!!!!!!!!!!


εγω θα πω κατι ,,, πριν απο αρκετα χρονια ΣΤΗΣΑΜΕ ΓΚΙΛΟΤΙΝΕΣ .... κρατηστε το αυτο κουφαλες πολιτικαντηδες !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΤετ Ιουν 16, 2010 2:30 pm

Στίχοι: Κίτρινα
Ποδήλατα

Μουσική: Κίτρινα
Ποδήλατα

Πρώτη εκτέλεση: Κίτρινα
Ποδήλατα


Γίναμε σκλάβοι δέκα τυπάκων
που τον πλανήτη τον κρεμάνε σαν μπρελόκ
θερίζουν πλούτη και σπέρνουν πείνα
θέλουν να δουν να φτύνουμε αίμα στη ρουτίνα
νοιάζονται τόσο για τα παιδιά σου
τους ψηφοφόρους που ’χεις μέσα στην κοιλιά σου
θα τους σπουδάσουν, δουλειά να πιάσουν
και με ρουσφέτια υποκλίσεις να χορτάσουν.


Μα εγώ θα ζήσω μέσα στη μέρα
θέλω τα χέρια να σηκώνω στον αέρα
θέλω τον ήλιο και οξυγόνο
κι αυτό το μέλλον με ελπίδα ν’ ανταμώνω
θέλω οξυγόνο, θέλω να ζήσω, θέλω να ζήσω, θέλω να ζήσω.

Κι άμα τα πάρω, θα πάρω φόρα
θα σας ρημάξω στις κλοτσιές στην ανηφόρα
άμα τα πάρω, δε θα μπορέσουν
δυο διμοιρίες από Μ.Α.Τ. να με βολέψουν
κι έτσι πλανιέμαι, έτσι ξεχνιέμαι
κρύβομαι μέσα μου και κάνω πανικό
έτσι πλανιέμαι, έτσι ξεχνιέμαι
τη φαντασία μου χορεύω στο κενό.

Αξιοπρέπεια κι αρχές λείπουν ταξίδι
και την καρδιά μας που διψά ποτίζουν ξίδι
ματαιόδοξοι μασόνοι κυβερνάνε ρε
μα οι μεγάλοι χορηγοί που πολύ μας αγαπάνε
θα μας γλιτώσουν, είναι σπουδαίοι
θα μας αφήσουν να ρημάξουμε στα βράχια τελευταίοι
δημοκρατία κι αξιοκρατία
πλέον πωλούνται σε πανέρια σ’ ευκαιρία
μα εμείς πονάμε αυτό τον τόπο
σφίγγουμε δόντια και λουριά για την Ελλάδα, ρε γαμώ το
νομίζουνε ποτέ δε θα μιλάμε,
όμως τα πρόβατα τους λύκους θα τους φάνε.

Γι’ αυτό θα ζήσω μέσα στη μέρα
θέλω τα χέρια να σηκώνω στον αέρα
θέλω τον ήλιο και οξυγόνο
κι αυτό το μέλλον με ελπίδα ν’ ανταμώνω
αχ Ελλάδα, σ’ αγαπώ και βαθιά σ’ ευχαριστώ
που με έμαθες ποτέ να μην κωλώνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
?????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΤετ Ιουν 16, 2010 4:11 pm

Για τον Δωδωναίο:

 

Πρώτα-πρώτα άλλο πράγμα ΕΕ άλλο πράγμα ευρωζώνη. Η Βρεττανία π.χ. είναι στην ΕΕ αλλά δέν είναι στην ευρωζώνη.

Για τις χώρες της ευρωζώνης που αναφέρεσαι δηλαδή Βέλγιο, Ολλανδία, Φιλανδία, Αυστρία και τις θεωρείς «ισομεγέθεις» (αλήθεια σε τί πράγμα είναι ισομεγέθεις ????) με την Ελλάδα δέν γνωρίζω το δημόσιο χρέος τους.

Γνωρίζω όμως (απο τον πίνακα IMF,External Debt Database και Eurostat National Accounts του 2009) και το δημόσιο συνολικό χρέος της ευρωζώνης και χωρών που οικονομικά υπερτερούν της Ελλάδας.

Αναδημοσιεύω λοιπόν :

Γερμανία 73% του ΑΕΠ της

Γαλλία 78% του ΑΕΠ της

Ιταλία 116% του ΑΕΠ της

Ισπανία 53% του ΑΕΠ της

Πορτογαλία 77% του ΑΕΠ της

Ιρλανδία 64% του ΑΕΠ της

Συνολικό χρέος Ευρωζώνης 79% ΑΕΠ Ευρωζώνης

Και μιλάμε για στοιχεία του 2009. Φαντάσου τί συμπεράσματα μπορούν να βγούν με την δημοσίευση των στοιχείων του 2010!!!!!

Το πρόβλημα του δημόσιου χρέους προκύπτει αβίαστα ότι είναι συνολικό της ευρωζώνης και όχι μόνο της «διεφθαρμένης και σπάταλης» Ελλάδας. Εξ άλλου θάπρεπε (και χωρίς να γνωρίζεις αυτά τα στοιχεία) να είχες αρχίσει να αναρωτιέσαι απο την ξαφνική ανακάλυψη όλων των ευρωπαικών κυβερνήσεων του δημόσιου χρέους τους και την σπουδή να εξαγγέλλουν τα ίδια αντιλαικά μέτρα με την ελληνική κυβέρνηση......Ξαφνικά ανακάλυψαν την αμερική (γεμίσαν οι τράπεζες απο τοξικά ομόλογα της χρηματοπιστωτικής φούσκας) και είπαν να τα «μαζέψουν» απο τον φουκαρά λαό τους.

Οσο για το δεύτερο ερώτημά σου, πρίν σου απαντήσω θάθελα να μου έγραφες πρώτα ποιές είναι αυτές οι χώρες που σήμερα ζητάνε εναγωνίως να μπούνε στην ευρωζώνη! Προσωπικά δέν γνωρίζω καμία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
?????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΤετ Ιουν 16, 2010 4:18 pm

Για τον Μάκη και τα ερωτήματά του :
 
Οποιες απαντήσεις και να δοθούν το πρόβλημα που έχουμε μπροστά μας δέν πρόκειται να το λύσουν.
 
Δέν έχει απολύτως καμία σημασία εάν κάναμε καλά που μπήκαμε
Εχει απολύτως μεγάλη σημασία εάν μας συμφέρει να παραμένουμε
 
Το συμφέρον του ελληνικού λαού μετράει πάνω απ΄όλα και έτσι πρέπει να κρίνουμε ή και να αναθεωρούμε τις αποφάσεις μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΤετ Ιουν 16, 2010 5:15 pm

πουπα συμφωνω , αλλα ειναι χρησιμο να μη ξεχναμε ή να κανουμε οτι ξεχναμε (γενικως το αναφερω οχι για καποιον συγκεκριμενο, αντε γιατι ειστε και θυμοσιαρηδες εσεις εδω μεσα),

θα μου επιτρεψεις ομως να εχω την αποψη οτι ολα εχουν την σημασια τους ή εαν θες την σημειολογια τους μεσα στον χρονο-ιστορια ... και σημερα με καθαροτερη ματια βλεπουμε οτι συνθηματα οπως εοκ και νατο το ιδιο συνδικατο , το εξω απο την εοκ , οτι η εοκ θα καταστρεψει την χωρα ....και αλλα , εαν δεν ειναι αληθινα ειναι σιγουρο οτι αγγιζουν την αληθεια !!!! και βλεποντας και τις αλλες χωρες οπως σωστα τις περιγραφεις ............

αλλωστε για να λυσεις ενα προβλημα ξεκινας απο την αρχη ... αρα ... ηταν στραβο το κλιμα τοφαγε και ο σημιτης .... το πατση κιο μπουλης ... αϊντε τωρα να ανθισς του ερμο !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mitsosms
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΤετ Ιουν 16, 2010 9:01 pm

Πούπα, η Εσθονία ζητά να μπει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΤετ Ιουν 16, 2010 9:13 pm

ΑΛΛΑΞΑΜΕ ..ΚΑΙ ΒΟΥΛΙΑΞΑΜΕ

Απάντηση του Υπ.Εργασίας που απο τσάμικο μας το γυρνάει σε καλαματιανό και τούμπαλιν με τις κλάψες του στα ΜΜΕ απόψε , ολοφυρόμενος κι αγριεμένος πάντα, με αφορμή το εργασιακό και το ασφαλιστικό:

« Ότι κάνουμε προβλέπεται στο Μνημόνιο των δανειστών μας για να βγούμε από την κρίση»

Καταλάβατε σε τι σφάλματα λογικής και χύμα σκέψης θέλει να μας κατευθύνει το διεφθαρμένο μυαλό τους με αποτέλεσμα να μη θέλουμε να συνεννοηθούμε εδώ μέσα η να τα βλέπουμε όλα πρασινο-μπλέ και τίποτε άλλο?

Λογική παραδοχή 1η
Πρέπει να βγούμε από την κρίση με θυσίες
Λογική παραδοχή 2η
Για να βγούμε από την κρίση δανειστήκαμε
Λογική παραδοχή 3η
Αυτοί που μας δάνεισαν είναι λογικό να βάζουν όρους
Λογική παραδοχή 4η
Είμαστε υποχρεωμένοι να τηρήσουμε τους όρους αφου δανειστήκαμε για να μην πεθάνουμε σαν χώρα

Όλα λογικά ως εδώ που αναγκαστικά μας οδηγούν σε ατραπούς συζητήσεων , βάζοντας υπο αυτές τις συνθήκες λογικής πάνω απόλα την επιβίωση της χώρας-λές και υπο άλλες συνθήκες δεν θα μπορούσαμε να επιβιωσουμε- και γιαυτό γυρνάμε γύρω –γύρω κι ανάποδα ο καθένας μας σε έναν κύκλο .με αποτέλεσμα να τρακάρουμε μεταξύ μας , γιατί αυτό θέλουν.

Γιατί αν είχαμε υποψιαστεί το βασικό μας ερώτημα

«Και γιατί καταφύγατε σε τοκογλύφους η σε δανειστές ή γιατί δανειστήκατε με επαχθείς όρους»

σήμερα δεν θα ακολουθούσαμε τις παραπάνω λογικές παραδοχές μίας προδοτικής κυβέρνησης ενδεδυμένης τον μανδύα της προοδευτικής που με μαγειρεμένα προεδρικά διατάγματα ντροπής θέλει να περάσει τα σημερινά αίσχη που διαβάζουμε και ακούμε με τα νομοσχέδια απολύσεων και αποζημιώσεων και με το ασφαλιστικό.

Μια μόνο λέξη ταιριάζει για τους κυβερνήτες και για όσες άλλες δυσάρεστες εκπλήξεις θα επακολουθήσουν στο μέλλον ΑΙΣΧΟΣ .
Που τις απολύσεις και τις μειωμένες αποζημιώσεις τις ονομάζουν σήμερα «ελαστικοποίηση εργασίας» με στόχο την «ανάπτυξη» των επιχειρήσεων

Ανοοι, άβουλοι, μικρόνοες , ολίγιστοι να αρθούν στο ύψος των περιστάσεων ,ανίκανοι να υπερασπισθούν ακόμη και το παρελθόν τους σκεπτόμενοι μόνο την πολιτική τους επιβίωση, ριψάσπιδες ,άτολμοι, κουτοπόνηροι , αυλικοί και μαθητευόμενοι μάγοι, ανακτορικοί πρίγκηπες μας οδηγούν εκόντες –άκοντες στην κρεμάλα.

Αυτούς όμως τους μάθαμε η όσοι δεν είμαστε υποψιασμένοι τουλάχιστον σήμερα θάπρεπε να ξυπνήσουμε.

Οσοι από λάθος μας , συντηρητισμό, συναισθηματισμό ή φανατισμό προσφέρουμε ακόμη και σήμερα άλλοθι στις επιλογές των εγκάθετων κυβερνώντων απλά είμαστε συνένοχοι στο ειδεχθέστερο έγκλημα που συντελείται στην ελληνική κοινωνία. Είναι που είναι στην εντατική και εκέι που κάθε φορά πάει να ανανήψει με τις έστω ελάχιστες ελπίδες η να ανοίξει τα μάτια της , με την παρελκυστική λογική που μας έμαθαν οι κυβερνώντες της κοπανάμε μια σφυριά στο κεφάλι και την ξαναβυθίζουμε στο λήθαργο.

Είμαστε υπεύθυνοι. Σαν τέτοιοι ας αναγνωρίσουμε τα λάθη μας , ας ψαχτούμε, να βρούμε επιτέλους τι μας ενώνει και που συμφωνούμε, ας ξυπνήσουμε τελικά κι ας ξεκινήσουμε.

ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΑΚΟΜΗ
Η ΑΚΡΗ ,Η ΑΡΧΗ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ….ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mitsosms
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΤετ Ιουν 16, 2010 9:36 pm

Παραθέτω ένα ενδιαφέρον άρθρο για την στάση πληρωμών (από την Καθημερινή):


Η στάση πληρωμών θα οδηγούσε σε αδιέξοδο




Του Matthias Morys*
Ακόμη και μετά την έγκριση της συμφωνίας δανειοδότησης της Αθήνας από
τον μεικτό μηχανισμό της Ε.Ε. και του ΔΝΤ, αρκετοί πολιτικοί και
αναλυτές, τόσο στο εσωτερικό της χώρας όσο και στο εξωτερικό, συνεχίζουν
να εμμένουν στην άποψη ότι η καλύτερη επιλογή για την Ελλάδα θα ήταν να
κηρύξει στάση πληρωμών στα δάνειά της. Τα επιχειρήματά τους έχουν
κάποια λογική βάση. Υστερα από μια τέτοια κίνηση, το ελληνικό
δημοσιονομικό έλλειμμα θα μειωνόταν αυτομάτως από το 13,6% του ΑΕΠ που
είναι σήμερα, στο αρκετά πιο διαχειρίσιμο ποσοστό του 7%. Η πτωτική
πορεία του ελλείμματος θα συνεχιζόταν μάλιστα και τα επόμενα χρόνια,
μειώνοντας αισθητά το άχθος της εξυπηρέτησης του χρέους. Πέραν αυτού, το
μεγαλύτερο ποσοστό του ελληνικού χρέους ανήκει σε επενδυτές,
ασφαλιστικά ταμεία και τράπεζες του εξωτερικού, γεγονός που συνεπάγεται
ότι οι αντιδράσεις στο εσωτερικό της Ελλάδας δεν θα είναι ανεξέλεγκτες.
Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι ακόμη και αν η Ελλάδα κήρυσσε στάση
πληρωμών, κανείς δεν θα μπορούσε να την εξαναγκάσει να αποχωρήσει από
την Ευρωζώνη, αφού κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από τις συνθήκες.Από
την άλλη πλευρά, όμως, υπάρχουν και σοβαρά αντικίνητρα απέναντι στη
στάση πληρωμών. Το πρώτο είναι το κλασικό επιχείρημα ότι ύστερα από κάτι
τέτοιο, οι αγορές θα διστάζουν να δανείσουν την Ελλάδα. Αν και η άποψη
αυτή θεωρητικά ισχύει, δεν επιβεβαιώνεται στην πράξη. Η Ελλάδα είχε
προχωρήσει στάση πληρωμών και το 1932 (επί κυβερνήσεως Βενιζέλου) και
κατάφερε γρήγορα να επιστρέψει στις αγορές, αμέσως μετά τον Β΄ Παγκόσμιο
Πόλεμο. Επιπλέον, πολλές έρευνες έχουν αποδείξει ότι οι αγορές
«ξεχνούν» γρήγορα τις «αμαρτίες» του παρελθόντος και είναι πρόθυμες να
δανείσουν όσους χρεοκόπησαν μόλις αποκατασταθεί η ρευστότητα στο
σύστημα.Το δεύτερο επιχείρημα κατά της στάσης πληρωμών όμως είναι
πολύ πιο σοβαρό: αν η κυβέρνηση της Αθήνας επέλεγε να προχωρήσει σε μια
τέτοια κίνηση, οι περισσότερες, αν όχι όλες, οι ελληνικές τράπεζες θα
στέγνωναν άμεσα από ρευστότητα. Για ποιο λόγο θα συνέβαινε αυτό; Διότι
θα έχαναν για αρκετό καιρό την πρόσβασή τους στη διατραπεζική αγορά, ενώ
και η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα θα σταματούσε άμεσα να τους παρέχει
ρευστότητα με εγγύηση ομόλογα του ελληνικού Δημοσίου. Οσοι λοιπόν
υποστηρίζουν την επιλογή της στάσης πληρωμών, θα πρέπει να εξηγήσουν
στον κόσμο τι σημαίνει αυτό: ότι δηλαδή ο μέσος πολίτης δεν θα μπορεί να
σηκώσει να χρήματά του από τον τραπεζικό του λογαριασμό, καθώς οι
ελληνικές τράπεζες θα χρεοκοπήσουν.Παρ’ όλα αυτά, οι αριθμοί της
ελληνικής οικονομίας προκαλούν ανησυχία. Το χρέος της χώρας είναι ήδη το
υψηλότερο στην Ε.Ε. και θα συνεχίσει να αυξάνεται δραματικά έως το
2014, πλησιάζοντας το 150% του ΑΕΠ. Ακόμη χειρότερο είναι ότι τα
ελληνικά ομόλογα που λήγουν μέσα στην επόμενη πενταετία πλησιάζουν το
100% του ΑΕΠ, κάτι που σημαίνει ότι σύντομα η χώρα θα χρειάζεται να
αποδίδει το 1/3 των χρημάτων που συγκεντρώνει από τη φορολογία στην
εξυπηρέτηση του χρέους.Η πολιτική ηγεσία της Ελλάδας
αντιλαμβάνεται ότι η κατάσταση αυτή δεν είναι διατηρήσιμη. Υπάρχει άραγε
άλλη διέξοδος; Το πακέτο στήριξης που προσέφεραν στην Ελλάδα Ε.Ε. και
ΔΝΤ αποτελεί τον πρώτο πυλώνα για τη λύση των οικονομικών προβλημάτων
της χώρας. Ο δεύτερος πυλώνας θα μπορούσε να είναι μια αναδιαπραγμάτευση
του χρόνου αποπληρωμής των δόσεων του υφιστάμενου εξωτερικού χρέους.
Σύμφωνα με ορισμένες εκτιμήσεις, η Ελλάδα θα μπορούσε να μεταθέσει στο
μέλλον τις δόσεις για περίπου 140 δισεκατομμύρια ευρώ, από τα 240 που
πρέπει συνολικά να αποπληρώσει τα επόμενα πεντέμισι χρόνια. Για να γίνει
όμως κάτι τέτοιο, χωρίς να χαρακτηριστεί επισήμως «χρεοκοπία» (με ό,τι
αυτό θα συνεπαγόταν για τη χώρα), χρειάζεται και η συναίνεση των
δανειστών της Ελλάδας. Για να συμφωνήσουν, ενδεχομένως να ζητήσουν
μεγαλύτερους τόκους. Η Ιστορία μάς διδάσκει πάντως ότι τέτοιου είδους
διαπραγματεύσεις είναι συνήθως μακρές και επίπονες. Ισως η Ελλάδα θα
έπρεπε να είχε ήδη ξεκινήσει.* Ο κ. Matthias Morys είναι λέκτορας
στη Σχολή Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου του York, στη Μεγάλη
Βρετανία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Ιουν 17, 2010 7:32 am

Η άποψή μου είναι ότι όλο το σύστημα είναι λάθος.
Ολες οι παραδοχές του είναι δομημένες ως "πλάσματα", ως κανόνες που έφτιαξαν οι άνθρωποι και όχι με βάση την πραγματικότητα.
Το ίδιο το χρήμα είναι ένα "πλάσμα", οι κανόνες διακίνησής του επίσης πλασματικές παραδοχές.
Ουσιαστικά πρόκειται για ένα κόσμο placebo, που έχει χάσει το νόημά του.
Σκεφτείτε ποιός καθορίζει τους κανόνες και θα αντιληφθείτε γιατί έχουν αυτό το περιεχόμενο.
π.χ. Γιατί τα κράτη να πρέπει να δανείζονται και απο ποιούς δανείζονται ... ;
Γιατί να μην "δανείζονται" από άλλους και γιατί το αντικείμενο του "δανεισμού" να είναι χρήματα και όχι κάτι άλλο (π.χ. αγαθά).
Καθόμαστε ως λαοί και ως άνθρωποι και συζητούμε ενώ μας έχουν βάλει σε μία μέγγενη και μας σπάζουν τα οστά. Συζητούμε που πρέπει να σπάσει το οστό σήμερα ο παγκόσμιος ληστής Προκρούστης ... .
Μόνο η απελευθέρωση των λαών από τις λογικές αυτές μπορεί να καταστείλει την δράση των Προκρουστών και να τους στείλει στον αγύριστο.
Διαφορετικά, με συνεχή κόλπα και ληστρικά τρυκάκια θα σκοτώνουν τους ανθρώπους και τους λαούς στον βωμό της παγκόσμιας κυριαρχίας τους.
Οι ανθρωποθυσίες πρέπει να σταματήσουν !!!.
Ας μην ψάχνουμε λοιπόν σε συστημικές λύσεις, όχι μόνο είναι αδιέξοδες, αλλά και φτιαγμένες για να εξυπηρετούν άλλους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Ιουν 17, 2010 11:04 am

Αφιερωμένο στην Πούπα για τους σχολιασμούς της

Αδιαμφισβήτητα στοιχεία για το 2009.

Έχουμε λοιπόν:

  • Α.Ε.Π                                        240 δις  €
  • Συνολικό Δημόσιο χρέος          300 δις €  (εξ ων τα 270 δις είναι ομολογιακά  δάνεια)
  • Δημοσιονομικό έλλειμμα            33  δις €   (13,6% επί του ΑΕΠ)
  • Έλλειμμα εμπορικού Ισοζυγίου   30 δις  €


Διευκρινιστικά στοιχεία:

  • Δημόσια έσοδα 60 δις μείον δημόσια έξοδα 93 δις = - 33 δις € το έλλειμμα
  • Εξαγωγές 14 δις μείον εισαγωγές 44 δις  =  - 30 δις € το έλλειμμα του Εμπ. Ισοζυγίου
  • Ο Δημόσιος  Τομέας αναλίσκει  το 40% του ΑΕΠ  δηλαδή 96 δις € για το 2009


Συμπεράσματα:

  • Πρέπει να συρρικνωθεί και να εξορθολογηστεί ο υπερβολικός και υπερτροφικός Δημόσιος τομέας, διότι είναι απαράδεκτο 1 στους 5 Έλληνες να τρέφεται άμεσα ή έμμεσα από τον Δημόσιο κορβανά
  • Πρέπει να καταπολεμηθεί σκληρά η διαφθορά (είμαστε πρώτοι όχι μόνο στην Ευρωζώνη αλλά σε όλη  την  Ε.Ε ως επίσης  και με εξέχουσα θέση  στην  παγκόσμια κατάταξη)
  • Να γυρίσουν πίσω τα κλεμμένα της εικοσαετίας (έστω και με έκτακτες εξουσιαστικές διαδικασίες) γιατί εκτιμάται ότι με αυτά και μόνο  μπορούμε να καλύψουμε δύο φορές το δημόσιο χρέος
  • Το κράτος να πάψει να είναι παραγωγός αγαθών και πάροχος υπηρεσιών όπου μπορεί να καλύπτει τις ανάγκες αυτές  ο Ιδιωτικός τομέας (εξαίρεση μόνο στον Τομέα της Ενέργειας, των μέσων μαζικής μεταφοράς καθώς και των τραπεζικών υπηρεσιών που καλύπτουν τους τομείς  φυτικής και ζωικής παραγωγής)
  • Πρέπει να αυξηθεί και να βελτιωθεί η ανταγωνιστικότητα των ελληνικών εξαγώγιμων προϊόντων και υπηρεσιών για να βελτιωθεί το Εμπορικό μας ισοζύγιο


Με αυτά τα λίγα τώρα και θα επανέλθω….
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Ιουν 17, 2010 11:39 am

"Να γυρίσουν πίσω τα κλεμμένα της εικοσαετίας (έστω και με
έκτακτες εξουσιαστικές διαδικασίες) γιατί εκτιμάται ότι με αυτά και μόνο
μπορούμε να καλύψουμε δύο φορές το δημόσιο χρέος"

φιλε να το δω να γινεται και τι στο κοσμο !!!!!!!!

να τους δω να ελενχουν ολες της συμβασεις του δημοσιου για τα διαφορα εργα που εχουν γινει απο 1990 και μετα και τι στο κοσμο !!!! εκει θα ξεχρεωσουμε 10 φορες τουλαχιστον !!!

να τους δω να γυριζουν πισω τα χρηματα που κλεψαν ΟΛΟΙ απο τα ταμεια και τα ριξαν εξω και σου λεω οτι θα τους ψηφιζω μια ζωη !!!!

αλλα θεωρω οτι ειναι ανικανοι να κανουν κατι τετοιο !!!! μακαρι ομως να βγω λαθος ... μακαρι !!!

το θεμα ειναι οτι και τιποτα δεν θα κανουν , και τους εφοπλιστες δεν τους αγγιζουν , και τις τραπεζες τια χαιδευουν και τους εργοδοτες τους στρωνουν το χαλι ... και ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΡΜΟΣ Ο ΛΑΟΥΤΖΙΚΟΣ ... ΩΣ ΜΟΝΙΜΟΣ ΜΑΛΑΚΑΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Ιουν 17, 2010 12:11 pm

εσυ ο ψηλος με τα ριζοσπαστικα , βγες απο την γραμμη και ακολουθα ... θελουμε να σου πουμε κατι στο ΑΥΤΙ !!!!!

αφιερωμενο ... ΖΗΤΩ Η ΕΥΡΩΠΗ !!!! αμα το πιασω αυτο το πθτη το δια που μας εχει βαλει σε ενα σωρο βασανα .... θα του πω εγω !!!! ευρωπη και κουραφεξαλα

«Υπερόπλο» φακελώματος

Του ΧΡΗΣΤΟΥ ΖΕΡΒΑ

Ολες οι ενδείξεις ήταν ξεκάθαρες.
Οι χώρες της Ε.Ε. ετοίμασαν πυρετωδώς και παρουσιάζουν με καμάρι το νέο
υπερεθνικό τους «όργανο», μέσα από το οποίο παίρνει «σάρκα και οστά» το
μεγαλύτερο φακέλωμα ιδεών και συμπεριφορών που έγινε ποτέ στην Ιστορία.
Με πρόσχημα την ασφάλεια, οι κοινωνικοί αγώνες, μεσούσης της οικονομικής
κρίσης, μπαίνουν ευθέως στο στόχαστρο των μηχανισμών καταστολής.

ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 A1-thumb-medium

Ο επίσημα διακηρυγμένος σκοπός της νέας πανευρωπαϊκής
πρωτοβουλίας είναι γενικά λογικός: η πρόληψη τρομοκρατικών ενεργειών.
Ομως ο τρόπος και τα μέσα που χρησιμοποιούνται, ξεπερνούν κατά πολύ τον
αρχικό σκοπό. Η on line καταγραφή στοιχείων και πληροφοριών οδηγεί σε
γενικευμένη ηλεκτρονική παρακολούθηση προσώπων και πολιτικών ομάδων που
δραστηριοποιούνται ακόμη και σε μη βίαια κινήματα, όπως το κίνημα κατά
της παγκοσμιοποίησης!

Προσωπικές συνήθειες και φιλικές συναναστροφές, πολιτικές
προτιμήσεις και οικονομικο-κοινωνικές απόψεις, επισκέψεις και συνομιλίες
στο Ιντερνετ, ψυχολογικές αναλύσεις της προσωπικότητας των ατόμων,
ευαίσθητα δεδομένα και πληροφορίες, όπως μηνύματα, e-mail και απόψεις
των υπόπτων, θα αποτελέσουν την πρώτη ύλη για το νέο «σαφάρι» που
στήνουν οι αρχές ασφαλείας κατά όσων θεωρούν επικίνδυνους για τη δημόσια
τάξη. Είναι προφανές ότι όλα αυτά προϋποθέτουν τη συντονισμένη
λειτουργία όλων των αστυνομικών υπηρεσιών και σίγουρα τη διενέργεια
μαζικών υποκλοπών σε τηλέφωνα και Ιντερνετ προκειμένου να συγκεντρωθεί ο
όγκος των ζητούμενων πληροφοριών.

Ο μηχανισμός είναι απλός. Αστυνομικές αρχές και υπηρεσίες
ασφαλείας σε όλες τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ενωσης καλούνται να
συνεισφέρουν στη συγκρότηση της τεράστιας βάσης δεδομένων που θα
συγκροτηθεί, για άτομα και ομάδες τα οποία χαρακτηρίζονται, γενικώς,
ύποπτα για σχέσεις τους με τα λεγόμενα φαινόμενα «βίαιης
ριζοσπαστικοποίησης».

Η «βίαιη ριζοσπαστικοποίηση», σύμφωνα με την Ε.Ε., αφορά τη
διαδικασία μέσω της οποίας κάποιο πρόσωπο στρατολογείται σε
τρομοκρατικές ομάδες ή άλλες βίαιες οργανώσεις και αποδέχεται τη χρήση
βίας. Οπως αναφέρεται στο κείμενο της νομοθετικής πρωτοβουλίας που
αποκάλυψε η ΜΚΟ προστασίας ανθρωπίνων δικαιωμάτων «Statewacth», η
αξιολόγηση των στοιχείων αυτών θα οδηγήσει αυτόματα σε «τακτική
επιχειρησιακή διαδικασία λήψης αποφάσεων». Ορος που, όπως λέει η
οργάνωση, αποτελεί ευφημισμό για στοχοποίηση, υπονόμευση και
αποσταθεροποίηση των συγκεκριμένων δομών.

Είναι ενδεικτικό ωστόσο ότι στο ίδιο κείμενο η Ε.Ε. εκτός του
όρου «βίαιη ριζοσπαστικοποίηση» χρησιμοποιεί και απλώς τον όρο
«ριζοσπαστικοποίηση», σαν να πρόκειται για το ίδιο πράγμα. Με τη σύγχυση
αυτή όμως επιτυγχάνεται η ενοχοποίηση συλλήβδην όλων εκείνων τους
οποίους οι αρχές ασφαλείας θεωρούν αντιπάλους του σημερινού κοινωνικού
καθεστώτος, ακόμη και εάν δεν χρησιμοποιούν βίαιες μεθόδους πάλης!

Σύμφωνα με την ίδια οργάνωση, ο όρος «αντιπαγκοσμιοποίηση
μοιάζει να αποτελεί μια γενική σύλληψη», η οποία καλύπτει κάθε ομάδα ή
οργάνωση που αντιτίθεται στο «status quo».

Είναι φανερό ότι με τα μέτρα αυτά τίθενται υπό αυστηρή επιτήρηση
και ποινικοποιούνται πρόσωπα, ηγέτες και κινήματα, τα οποία οι εθνικές
αστυνομίες και τα ευρωπαϊκά όργανα ασφαλείας θα χαρακτηρίσουν αυθαίρετα
ως «ριζοσπάστες» ή οπαδούς απελευθερωτικών κινημάτων! *

πηγη http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=173951
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Ιουν 17, 2010 2:39 pm


Τα "συμπεράσματα" του Δωδωναίου δείχνουν ότι δεν υπάρχει καμία λογική βάση, αλλά μόνο πολιτικές προθέσεις.
Πολιτικές προθέσεις που εκθέτουν τους δεξιούς του ΠΑ.ΣΟ.Κ. και αποτελούν αιτία διάλυσης ή ολοκληρωτικής του απαξίωσης.

Συμπεράσματα του Δωδωναίου και της δεξιάς :



  • Πρέπει να συρρικνωθεί και να εξορθολογηστεί ο υπερβολικός και υπερτροφικός Δημόσιος τομέας, διότι είναι απαράδεκτο 1 στους 5 Έλληνες να τρέφεται άμεσα ή έμμεσα από τον Δημόσιο κορβαν

Θα έλεγα όλοι οι Ελληνες να τρέφονται από τον Δημόσιο κορβανά εφόσον προσφέρουν (μήπως κανείς σοσιαλιστής έχει αντίρρηση; ). Τα 96 δις δεν λένε τίποτα μόνα τους. Σε μία καπιταλιστική οικονομία πρέπει να κρίνουμε τι προσφέρουν στην κοινωνία ή την οικονομία γιατί μπορεί τα 96 δις να παράγουν αγαθά και υπηρεσίες 200 δις.
Η υπερτροφία του δημόσιου τομέα δεν είναι κακή (ιδίως για σοσιαλιστές) διότι σημαίνει ή μπορεί να σημαίνει κοινωνικοποίηση της οικονομίας και έλεγχο από την κοινωνία.
Ασε που ένα μεγάλο μέρος του ανωτέρω ποσόυ είναι επιδοτήσεις προς τους ιδιώτες, αισχροκέρδειες, προμήθειες, κλεμμένα, έργα κλπ. ... .

Πρέπει να καταπολεμηθεί σκληρά η διαφθορά (είμαστε πρώτοι όχι μόνο στην Ευρωζώνη αλλά σε όλη την Ε.Ε ως επίσης και με εξέχουσα θέση στην παγκόσμια κατάταξη)
Απαντώ : Η διαφθορά είναι εγγενές φαινόμενο του καπιταλισμού και όλοι βιώνουμε επί δεκαετίες την εμπλοκή και διαπλοκή επιχειρηματιών και πολιτικών που κλέβουν το ψωμί του Ελληνα, διογκώνουν τα χρέη κλπ ... . Αρα η διαφθορά καταπολεμάται μόνο με το γκρέμισμα του καπιταλισμού και των αξιακών του δεδομένων. Η καχεξία του κράτους και οι οφειλές είναι απότοκο της καπιταλιστικής διαφθοράς.



  • Να γυρίσουν πίσω τα κλεμμένα της εικοσαετίας (έστω και με έκτακτες εξουσιαστικές διαδικασίες) γιατί εκτιμάται ότι με αυτά και μόνο μπορούμε να καλύψουμε δύο φορές το δημόσιο χρέος
  • Εδω συμφωνώ, αλλά κάποιοι έχουν την τάση να δώσουν στους κλέφτες και άλλα χρήματα για να κάνουν "ανάπτυξη".

  • Το κράτος να πάψει να είναι παραγωγός αγαθών και πάροχος υπηρεσιών όπου μπορεί να καλύπτει τις ανάγκες αυτές ο Ιδιωτικός τομέας (εξαίρεση μόνο στον Τομέα της Ενέργειας, των μέσων μαζικής μεταφοράς καθώς και των τραπεζικών υπηρεσιών που καλύπτουν τους τομείς φυτικής και ζωικής παραγωγής)


  • Απαντώ: Από ποιό στοιχείο προκύπτει αυτό; Εκεί που έβαλες τα 300 δις που χρωστάει το κράτος παρέχοντας και υπηρεσίες στην κοινωνία (νοσοκομεία, σχολεία, αστυνομία, στρατός κλπ.) να σκεφτείς ότι μόνο οι ακάλυπτες επιταγές των ιδιωτών είναι 320 δις Ευρώ και το συνολικό τους χρέος ξεπερνά τα 2 τρις !!!. Αρα το κράτος παράγει καλύτερα, φθηνότερα και ποιό υπεύθυνα από τους ιδιώτες (όταν θέλει) . Παρά την σαφή εύνοια του νόμου οι ιδιώτες και οι επιχειρήσεις τους είναι το πρόβλημα της χώρας, όπως δείχνουν οι αριθμοί.
    Αρα τίποτα στους άχρηστους και επιδοτούμενους κλέφτες ιδιώτες. Ολα στο κράτος, συμφέρει !!!.


  • Πρέπει να αυξηθεί και να βελτιωθεί η ανταγωνιστικότητα των ελληνικών εξαγώγιμων προϊόντων και υπηρεσιών για να βελτιωθεί το Εμπορικό μας ισοζύγιο

Απαντώ : Μήπως και για αυτό φταίει το κράτος ; Οι ιδιώτες δεν είναι αυτοί που κάνουν άχρηστα πράγματα, στέλνουν τα χρήματα στις Ελβετίες, υπερτιμολογούν και τόσα χρόνια επιδοτούνται και πριμοδοτούνται από τον προϋπολογισμό του κράτους για να έχουν τα οικτρά αυτά αποτελέσματα;
Οι ιδιώτες δεν είναι, επίσης, αυτοί που φέρνουν στην χώρα κάθε σκατό από άλλες χώρες και σκοτώνουν τους Ελληνες παραγωγούς;

Οπως αποδεικνύεται τα συμπεράσματα είναι αίολα (και όχι έωλα) και δείχνουν πολιτική πρόθεση να στηριχτούν οι άθλιες νεοφιλελεύθερες πρακτικές των κλεφτών, που είναι καθ' ολοκληρία υπεύθυνοι για την κατάντια της χώρας. Οποιος θέλει να είναι τσιράκι τους ας το κάνει, αλλά θα λαμβάνει και τις πρέπουσες απαντήσεις.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Ιουν 17, 2010 2:46 pm

Επειδη αυτά τα λένε κάτι καραγκιόζηδες που κυβερνούν υποκλέπτοντας την ψήφο του λαού είναι σαφές ότι κανείς δεν πρέπει να ακολουθεί την προπαγάνδα τους.
Εάν το ΠΑ.ΣΟ.Κ. κατέβαινε στις εκλογές με τα ανωτέρω (που αποτελούν τις σημερινές του απόψεις) θα μοιραζόταν με τη Ν.Δ. ένα 40% ηλιθίων ή κλεπτών Ελλήνων.
Τελικά επειδή είναι μια αναξιόπιστη μαϊμού (καμμία σχέση με το ζώο) θα έπαιρνε την μπανάνα του λαού, να την χρησιμοποιήσει προς αυτοϊκανοποίηση.
Το πιο ξεφτίλα κόμμα της ελληνικής ιστορίας είναι πλέον το ΠΑ.ΣΟ.Κ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
?????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Ιουν 17, 2010 4:41 pm

Το πόσο συμφωνώ με το πόστ του Καραμήτσα σάν απάντηση στον Δωδωναίο, δέν λέγεται!!!!! ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Icon_cheers 

Επειδή όμως οι προτάσεις Δωδωναίου απευθύνθηκαν σε μένα λέω να του απαντήσω και εγώ με τον δικό μου τρόπο :


-      Κατ΄αρχάς αγαπητέ μου, όταν λές δημόσιος τομέας φαντάζομαι ότι συμπεριλαμβάνεις και την  δημόσια παιδεία και την δημόσια υγεία και όχι μόνο τους μισθούς-συντάξεις δημοσίων. Εξορθολογισμός αναμφίβολα πρέπει να γίνει αλλά σε καμία περίπτωση εις βάρος της υγείας, της παιδείας, ή της σύνταξης του εργαζόμενου λαού. Να φέρω ένα παράδειγμα απο την πρόσφατη Ελληνική επικαιρότητα : χαμός στα δημόσια νοσοκομεία απο την διαπλοκή δημόσιου και ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ τομέα!!! Η διασπάθιση του δημόσιου χρήματος απο τους ΙΔΙΩΤΕΣ προμηθευτές και τους επίορκους δημόσιους λειτουργούς σπάει κόκκαλα. Φταίει όλος ο δημόσιος τομέας γι αυτό ? Δέν το νομίζω.... Περαιτέρω, μου φαίνεται εντελώς αφθαίρετος ο ισχυρισμός ότι «1 στους 5 Ελληνες τρέφεται απο τον δημόσιο κορβανά». Μήν τρελαθούμε κιόλας που απο εμάς τους 5 που συνομιλούμε σε αυτό εδώ το φόρουμ π.χ. ο ένας κατακλέβει το δημόσιο!!!! Εκτός εάν θεωρείς ότι ο δημόσιος υπάλληλος πρέπει να δουλεύει τζάμπα για να μήν τον πούνε κλέφτη.

-      Για την διαφθορά δέν διαφωνώ καθόλου, όχι γιατί είμαστε πρωταθλητές αλλά και τελευταίοι νάμασταν πάλι η διαφθορά δέν έχει καμία θέση σε μια ευνομούμενη πολιτεία.

-      Νά γυρίσουν τα κλεμένα της εικοσαετίας και να χώσουμε στην φυλάκα και τους κλέφτες. Κανείς δέν πρόκειται να πεί όχι. Αλλά και πάλι προβαίνεις σε ένα αφθαίρετο συμπέρασμα σχετικά με τις εκτιμήσεις που ανεβάζουν τα κλεμένα στο ύψος του δημόσιου χρέους. Σε διαβεβαιώ ότι μερικούς μαθηματικούς υπολογισμούς εάν έκανες σχετικά με τους τόκους τα πανωτόκια, τοκοχρεωλύσια κ.λ.π. των δανείων θα αντιλαμβανόσουν ότι δέν μας φταίνε μόνο τα κλεφτολαμόγια αλλά και οι επίσημοι τοκογλύφοι-δανειστές. Αυτούς να τους ξεχάσουμε λές ? Δέν το νομίζω..... Για να μήν παρεξηγηθώ κιόλας, το τί πρέπει να γίνει για να ξεφύγει η χώρα απο την μέγγενη του δημόσιου χρέους και της χρεωκοπίας μπορεί να βαδίσει ανεξάρτητα απο την συνεχή και αδιάκοπη έρευνα των κλεφτολαμογίων και των μιζών.

-      Η προτελευταία σου πρόταση μου προξενεί δυσάρεστη έκπληξη  : Δέν μου είχες δώσει ποτέ την εντύπωση ότι θέλεις να περάσει η υγεία, παιδεία και ασφάλιση στον ιδιωτικό τομέα!! Δέν συμφωνώ ούτε νεκρή.....

-      Οταν υπάρξουν ελληνικά προιόντα σε ποσότητα και ποιότητα, τότε και θα βελτιωθεί η ανταγωνιστικότητά τους. Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω γιατί απαξιώθηκε ο αγροτικός και κτηνοτροφικός τομέας απο τους κυβερνώντες εδώ και δεκαετίες......


Σάν επίλογος στις παρατηρήσεις μου για τις προτάσεις σου (και χωρίς να θέλω να τις απαξιώσω) θα σε παραπέμψω στο τελευταίο πόστ του Καραμήτσα : Οσες συστημικές λύσεις και άν σκεφτούμε για να βγάλουμε τον καπιταλισμό «λάδι» έχω την αίσθηση ότι τρύπες στο νερό ανοίγουμε. Είναι καιρός να αντικατασταθεί με ένα σύστημα που θα λειτουργεί για τις ανθρώπινες ανάγκες του συνόλου και όχι των ολίγων και εκλεκτών. Τόσο λαικά και τόσο απλοικά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
?????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Ιουν 17, 2010 4:44 pm

Μήτσο

 ο καθηγητής του York ξεχνάει την λύση της εθνικοποίησης των τραπεζών και τον ταυτόχρονο έλεγχο της ροής του κεφαλαίου. Εάν ήθελε να το σκεφτεί δέν θα φοβόταν για τις λαικές αποταμιεύσεις.

Βεβαίως-βεβαίως εάν αφήσουμε αυτές τις πολιτικές να τις κάνει η κυβέρνηση τσολάκογλου και όχι μιά κυβέρνηση πραγματικά φιλολαική, τότε θα ψάχνουμε και το σωβράκι μας όχι μόνο τα λεφτουδάκια μας.

Αλλά έτσι και αλλοιώς και τώρα ψάχνουμε τις αποταμιεύσεις μας που μειώνονται καθημερινά τόσο απο την ανεργία όσο και απο τον πληθωρισμό και την έμμεση (και άμεση)φορολογία.

Η εθνικοποίηση (χωρίς αποζημιώσεις) θα σώσει τις λαικές αποταμιεύσεις, δέν θα τις δεσμεύσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mitsosms
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Ιουν 17, 2010 5:13 pm

Πούπα, εξήγησε μου πως η εθνικοποίηση δεν θα δεσμεύσει τις καταθέσεις την στιγμή που οι τράπεζες δεν έχουν τα κεφάλαια για να τις καλύψουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mitsosms
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Ιουν 17, 2010 5:18 pm

Επίσης εξήγησέ μου πως θα γίνει εθνικοποίηση χωρίς αποζημίωση, της EUROBANK για παράδειγμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Ιουν 17, 2010 7:44 pm

Απαντώ εγώ ... απλά την αφήνεις στην τύχη της και μετά έρχεσαι επανορθωτικά (μήπως δεν έχει ξαναγίνει άπειρες φορές)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΠαρ Ιουν 18, 2010 8:17 am

Τα συστήματα λειτουργούν και μετατρέπονται σε κοινωνικές δομές, όταν είναι συμβατά με την ανθρώπινη φύση σε ατομικό και μαζικό επίπεδο.

Όταν όμως αυτά είναι ετεροκαθοριζόμενα από «δάνεια» και μιμητισμούς από άλλες κοινωνίες ή επιβάλλονται με βίαιο τρόπο, τότε είναι αμφίβολο αν η μεταφύτεψη ή οι καταβολάδες τους  θα έχουν  και τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Δυνατά παραδείγματα η κατάρρευση του υπαρκτού σοσιαλισμού στην Ανατολική Ευρώπη και στη συνέχεια, η διάλυση της κραταιής  ΕΣΣΔ.

Από «κράτος» και «κρατισμό» εκεί να φάνε και οι κότες.

Δημόσια τα πάντα. Και ποιό ήτανε το αποτέλεσμα:

Χειρίστης ποιότητας  και λειψές υπηρεσίες και προϊόντα για τον «κάλαθο» για τους πλείστους, τα ποιοτικά  δυτικής προέλευσης  προϊόντα που πουλιότανε  σε ειδικά καταστήματα για τους ελάχιστους τους προνομιούχους της κραταιούς  της νομενκλατούρας.

Τα αναφέρω  αυτά για να σημειώσω   τις «απολαβές» του Λαού στις αλήστου μνήμης κοινωνίες του τότε «υπαρκτού»

Σε ότι δε αφορά τις πολιτικές και πνευματικές  ελευθερίες αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.

Μια ισορροπημένη κοινωνία δεν εξορκίζει ούτε την επιχειρηματικότητα σαν απαραίτητο στοιχείο της οικονομικής ζωντάνιας και ανάπτυξης, αλλά ούτε και το κράτος πρόνοιας για τους ενδεείς και αδύναμους.   

Μια κοινωνία ενταγμένη σε ένα σύνολο προηγμένων κοινωνιών όπου υπάρχουν οι ευεργετικές αλληλοεπιδράσεις, ο υγιής ανταγωνισμός, οι ίσες ευκαιρίες και ο πλουραλισμός των ιδεών και των κοινωνικών ρευμάτων είναι μια υγιής και σε εξέλιξη κοινωνία

Μια κοινωνία όπου ακρογωνιαίος λίθος της πάντα είναι η συντεταγμένη δημοκρατική πολιτεία όπου  οι μειοψηφίες σέβονται και ακολουθούν τις αποφάσεις της πλειοψηφίας.

Τώρα τα νοητικά  πολιτικοκοινωνικά «σκευάσματα» και  οι ιδεοληπτικές θεωρήσεις  ενίων και ασήμαντων θεωρητικο-πολιτικών μειονοτήτων υπάρχουν και θα υπάρχουν. Και είναι καλό ε να υπάρχουν, διότι έμμεσα και αθέλητα θωρακίζουν περισσότερο παρά υπονομεύουν τους δημοκρατικούς μας θεσμούς.

Οι ιδέες να υπάρχουν να διαδίδονται και αν είναι συμβατές και ισχυρές ας πείθουν και γιατί όχι.

Οι παράνομες πράξεις και η βίαιη έκφραση και επιβολή τους πρέπει να διώκονται  και να τιμωρούνται σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

Την «κείμενη νομοθεσία» που και αυτή με την σειρά της θα πρέπει εσαεί να υπόκειται σε βελτιώσεις προσαρμογές και συμπληρώσεις.

Προσωπικά πιστεύω, ότι η Χώρα μας και ο Λαός της έκαναν μια μακρά πορεία στο χρόνο. Κάποιοι θεσμοί που σήμερα θεωρούνται μια δεδομένη κατάσταση, κάποτε υπήρξαν σαν  ένα όνειρο και ένας στόχος.,

Ατυχείς πειραματισμοί και περίεργες απόψεις υπάρχουν σε πολλά μοτίβα, εκείνο όμως που ο πολίτης σιχαίνεται στην κυριολεξία είναι να  πληρώνει. Όπως συμβαίνει  με το τεράστιο  Δημόσιο το σπάταλο διεφθαρμένο  και αναποτελεσματικό.

Ένα Δημόσιο άντρο βολέματος το πλείστον μέτριων και ακατάρτιστων  ανθρώπων που παρεισέφρησαν σε αυτό με αδιαφανείς, αναξιοκρατικές και ανήθικες μεθοδεύσεις. Μεθοδεύσεις που μηχανεύτηκε διαχρονικά  το σαθρό πελατειακό πολιτικό μας σύστημα.

Υπάρχει η μέριμνα και η φροντίδα του Κράτους προς τους  πολίτες και σε Χώρες της Βόρειας Ευρώπης, αλλά εκεί ο  πολίτης αισθάνεται και έχει το Κράτος αρωγό και δίπλα του και όχι το «κράτος» του διεφθαρμένου και δυνάστη «φορατζή», ή του «μιζαδόρου» υπαλλήλου των πολεοδομικών υπηρεσιών…

Αρρωσταίνεις και μπαίνοντας στο νοσοκομείο δεν σκέφτεσαι πως θα υγιάνεις, αλλά πως θα τα καταφέρεις   να γεμίσεις το «φακελάκι» για τον «θεράποντα»..

Τέτοιο κράτος στα «τσακίδια»…και λίγο πάρα πέρα… Θέλουμε άλλο Κράτος.

Να αρχίσουμε από εκεί και μετά κουβεντιάζουμε για σοσιαλισμό

Θα ήτανε παράλειψη να μη «βάλουμε στο κάδρο»  και να επαινέσουμε μερικούς ελάχιστους έντιμους και αδιάφθορους δημόσιους λειτουργούς που εκτελούν τα καθήκοντά τους με περισσό ζήλο και πολλές φορές με αυταπάρνηση.

Αυτοί είναι η εξαίρεση που δυστυχώς επιβεβαιώνει τον κανόνα…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
?????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΠαρ Ιουν 18, 2010 9:06 am

Πώ-πώ ανέξοδη έκθεση ιδεών!!!!

Δωδωναίε, μπορώ και εγώ να γράψω εκθέσεις ιδεών και πιθανότατα να σου πάρω και τα σώβρακα, γιατί είμαι σίγουρη ότι θα καταλήξεις να μου γράψεις ότι όλα αυτά βρίσκονται στην σφαίρα μιας ωραίας φαντασίας που απέχει πολύ απο την ωμή πραγματικότητα.

Απειρες φορές, όχι μόνο σε αυτό εδώ το φόρουμ, αλλά και στο διάλογο-πασοκ μετά απο τέτοια γραπτά επενέβης και έγραψες ότι όλα αυτά είναι οράματα που δέν έχουν αντίκρισμα στην σημερινή πραγματικότητα.

Επομένως, δέν υπάρχει περίπτωση να παρασυρθώ να σου γράψω θεωρητικό κείμενο π.χ. γιατί απέτυχε το πείραμα της σοβιετικής ένωσης που δέν έχει καμία σχέση με τον «κρατισμό» της αλλά με την μή κοινωνικοποίηση.

Παραμένω λοιπόν στο σήμερα της ελληνικής και παγκόσμιας πραγματικότητας που κινείται μέσα στην θεσμοθετημένη λειτουργία ενός υπάρχοντος συστήματος που λέγεται καπιταλισμός.

Πάμε λοιπόν :

Πού τον βρήκες εσύ τον υγιή ανταγωνισμό και τις ίσες ευκαιρίες ????

Απο πού και ώς πού ονομάζεται υγιής ανταγωνισμός η υπεροπλία της πολυεθνικής έναντι της μικρομεσαίας επιχείρησης, όπου αποδεδειγμένα έχει οδηγήσει σε κλείσιμο εκατομύρια τέτοιες ανά τον κόσμο ?

Ισες ευκαιρίες.......

Απο πού και ώς πού ονομάζεται ίση ευκαιρία ο καθορισμός του νόμου της επιβίωσης με κανόνες που γράφονται απο οντότητες που καθορίζουν τους νόμους σύμφωνα με την δύναμη του χρήματος που κατέχουν ?

Τρελά πράγματα!!!!!

Οσο για τις βόρειες χώρες της ευρώπης που τόσο πολύ θαυμάζεις, αφού πρώτα διαβάσεις τα στοιχεία του δημόσιου χρέους τους, τότε να ξανάρθεις να μας ξαναδικαιολογήσεις γιατί αυτές έχουν τέτοιο υψηλό δημόσιο χρέος (δηλαδή δανεικά....).

Είπαμε να κάνουμε διάλογο επι υπαρκτών θεμάτων και όχι επί των φαντασιώσεών μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
?????
Επισκέπτης




ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ   ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ - Σελίδα 3 EmptyΠαρ Ιουν 18, 2010 9:08 am

Μήτσο,

Στην δεύτερη ερώτηση, σου απάντησε ο Καραμήτσας και θεωρώ περιττό να σου ξανα-απαντήσω εγώ.

Στην πρώτη σου ερώτηση :

Τί έκανε λέει ?????

Δέν έχουν οι τράπεζες κεφάλαια ????? Χα,χα,χα,χα!

Κεφάλαια, αγαπητέ, έχουν μιά χαρά, απλώς τα μοιράζουν στους μετόχους τους (στις τσέπες τους δηλαδή). Γι αυτό ακριβώς έγραψα ότι η εθνικοποίηση πρέπει να γίνει ταυτόχρονα με τον έλεγχο της ροής του κεφαλαίου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΜΟΝΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΥΛΟΤΗΤΑ & ΤΗΝ ΣΑΠΙΛΑ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ : ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ
» Μία μόνο «συντεχνία» υπάρχει στην χώρα : ΟΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ, ΟΙ ΧΟΡΗΓΟΙ ΤΟΥΣ και οι περί αυτών.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ-
Μετάβαση σε: