ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας
 
ΦόρουμΦόρουμ  Πόρταλ*Πόρταλ*  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Παρόμοια θέματα
1-1-4 ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
ΜΕΤΡΗΤΗΣ HITS

Study English
ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"

WOWZIO

 

 OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Σωτηρόπουλος Σπύρος





OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 11:43 am

Γειά σας σύντροφοι και φίλοι.
Άρχισε ο χαβαλές της τηλεοπτικής δημοκρατίας που ζούμε?
Αποσυντονισμένοι εμφανίζονται τα μέλη της κυβέρνησης.
Διαμαντοπούλου-Πανάρετος άλλα αντί άλλων για τη βάση του "10"...
Πάγκαλος εναντίον Παπακωνσταντίνου περί παγώματος ύψους μισθών στο Δημόσιο...
Υφυπουργοί χωρίς ακόμα αρμοδιότητες...
Γενικοί γραμματείς με το σταγονόμετρο...
Έχω βαρεθεί πραγματικά ρε σύντροφοι αυτά τα σούπα μούπες με διαιτητές τους Πρετενέρηδες και τους Χατζηνικολάους...
Ποιός κυβερνά επιτέλους ρε γαμώτο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 12:21 pm

O Περηφανος Λαος φιλε μου!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas





OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 12:25 pm

To Καθηγητικό Καπετανάτο του Καθενός.
Οταν δεν υπάρχει πολιτική ιδεολογία και κατεύθυνση τότε επικρατούν οι προσωπικές πολιτικές διαχείρισης.
Οταν υπάρχει προσωπικό καπετανάτο (θυμάστε τους "Βαρώνους") τότε, η πολιτική φεουδαρχία (κληρονομική διαδοχή και αριστοκρατία) αρχίζει τις αντιφάσεις που ακολουθούνται από τις επί του προσωπικού συγκρούσεις των φεουδαρχών για τα πολιτικά τιμάρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 12:33 pm

Ο έρμος, ο περήφανος λαός πρέπει να ακολουθήσει σαφείς πολιτικές διεξόδους.

Στην πορεία αυτής της κυβέρνησης κάποιοι θα καταλάβουν ότι ο ρόλος των "μανιφέστων" μου και ο λόγος που γράφτηκαν δεν ήταν τυχαίος. Οταν κάποιοι ζητούσαμε και ορίζαμε την πολιτική έναντι της "σούπας" ξέραμε τι, πως και γιατί.

Ας πάρουμε ως περαιτέρω παραδειγμα το ΚΚΕ και τον αποκλεισμό του "διαλόγου" για το ασφαλιστικό. Δεν με ενδιαφέρει το μέσο πάλης, με ενδιαφέρει η κενολογία του ΚΚΕ. Μαϊντανοί κατάληξαν οι σύντροφοι.
Ωραία όλοι εμείς συμφωνούμε στην φύση και τον χαρακτήρα της ασφάλισης ως κοινωνικού αγαθού. Συμφωνούμε επίσης στο να πληρώσει η πλουτοκρατία. Αυτό που δεν μας δίνει το ΚΚΕ είναι ο τρόπος. Μια πρόταση συγκεκριμένη, συγκροτημένη και επεξεργασμένη σύντροφοι, αυτό θα έπρεπε να έχετε κατεβάσει εδώ και "αιώνες".
Αλλιώς θα τσακωνόμαστε για το χρώμα της σημαίας και οι "άλλοι" (αυτοί έχουν πρόταση) θα προχωρούν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 12:52 pm

- «Δεν μπορείτε να κοιτάξετε στα μάτια τον εργαζόμενο. Τι θα τους πείτε; Είχαν προγραμματίσει τη ζωή τους, πώς να αντέξουν την προοπτική αύξησης των ορίων ηλικίας και μείωσης των συντάξεων που δικαιούνται; Και οι εργαζόμενες μητέρες, κι αυτές είχαν προγραμματίσει τη ζωή τους. Μητέρες με ανήλικα παιδιά ξέρουν ότι, με τη δική σας πολιτική, υποχρεώνονται να δουλέψουν πέντε με δέκα χρόνια παραπάνω. Θα τους πείτε ότι δεν αξίζουν»;
– «Ξέρουμε καλά, ότι προσπαθείτε, με την απαξίωση των εργαζομένων και των απεργιών τους, να προετοιμάσετε και το επόμενο στάδιο, δηλαδή, την ολοκληρωτική ισοπέδωση των δικαιωμάτων όλων των εργαζομένων και την επικράτηση της ιδιωτικής ασφάλισης, για όποιον την αντέχει η τσέπη του».
- «Οι ενοποιήσεις των Ταμείων είναι και βίαιες και ισοπεδωτικές. Αποσπασματικές, χωρίς σχέδιο. Δεν βάζουν τάξη, ούτε καλύτερες υπηρεσίες προσφέρουν. Θα υπάρχει καλύτερη υγειονομική περίθαλψη; Θα υπάρχει καλύτερη φαρμακευτική αντιμετώπιση; Θα αντιμετωπιστεί η γραφειοκρατία; Θα υπάρχει καλύτερη σύνταξη;»

Αποσπασματα απο ομιλια του ΓΑΠ στις 19 Μαρτιου 2008!!!!!!

Eμενα με ενδιαφερουν ΑΥΤΑ!!!!!
Και δεν ασχολουμαι με κανενα ΚΚΕ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 1:37 pm

Σημασια εχει οτι πολλοι θελουν να το πουν και πολλοι δεν το βγαζουν.....
δεν ειναι κακο ομως,δεν μου αλλαζει ουτε την τσοχα,ουτε τα ραπτικα!!!!!
Αν ηθελα να ειχα σαν λαος την νδ θα την ειχα.
επελεξα το ΠΑ.ΣΟ.Κ. της ΑΛΛΑΓΗΣ η το ΠΑ.ΣΟ.Κ. του ΣΗΜΙΤΗ??????????
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΚΙΩΝ
εχω και αλλα πραγματα στην ζωη μου να ασχοληθω!!!!
αυτο-οργανωση !!!!
συμμετοχικη δημοκρατια!!!!
σοσιαλισμος η βαρβαροτητα!!!!
αλλαζουμε η χανομαστε!!!!!
και του κ@@@@ τα 9αμερα!!!!
Ναστε καλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 1:40 pm

δεν το λεω για τους ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ που θα ειναι για παντα ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 2:05 pm

απο σημερα εγω εδω μεσα ο <ψαγμενος> θα ειμαι και πολυ <κριτικος>!!!!
τουλαχιστον δεν θα με δουλευουν οι <ματαλλαγμενοι>!!!!!
αλλα και ποτε νδ ......ετσι για κανουμε και μερικες καταθεσεις ψυχης!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maria Kallinikidou

Maria Kallinikidou



OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 2:15 pm

Γεια σας

Σήμερα θα σπάσω την σιωπή μου, γιατί όπως βλέπω πάμε για μια από τα ίδια..
Παρακολουθώ τα βήματα της νέας κυβέρνησης και μέχρι τώρα σιωπούσα γιατί δεν μού αρέσει να "γκρινιάζω". Θεωρώ ότι πρέπει να τής δώσουμε τον χρόνο να ξεδιπλώσει το έργο της και να δούμε πού το πάει. Έγιναν σωστά βήματα και αρκετές παλινωδίες, αλλά για τα βασικά θέματα βρισκόμαστε ακόμα στο στάδιο των εξαγγελιών!

Αλλά εξοργίστικα διαβάζοντας τις δηλώσεις του ΓΑΠ που πολύ σωστά έβαλε πιο πάνω ο Τζων για να μάς θυμίσει τις "ανεύθυνες" υποσχέσεις..
Δεν θέλω να πιστεύω ότι ο ΓΑΠ τα είπε αυτά για να μας "κοροϊδέψει", αλλά πιστεύω κάτι χειρότερο: ότι ο ΓΑΠ δεν γνώριζε ή δεν γνωρίζει την πραγματική κατάσταση του ασφαλιστικού προβλήματος. Ήθελα να ξέρω ποιοί "ειδικοί" σύμβουλοι τον ενημέρωσαν για να λέει τέτοια "παραμύθια"?

Είχαμε ασχοληθεί και στο Διάλογος επισταμένα με το ασφαλιστικό και είχα περιγράψει και το αντίστοιχο πρόβλημα και σύστημα της Γερμανίας.
Στο προεκλογικό πρόγραμμα υπήρχε κάπου και η λέξη ανταποδοτικότητα, την οποία δεν ακούω σήμερα ή μάλλον το λένε με άλλα λόγια για να "θολώνουν τα νερά"..
Πείτε μου παρακαλώ πού είναι το παράδοξο να παίρνει κάποιος σύνταξη ανάλογα με τις εισφορές που πλήρωσε καθόλη την διάρκεια του εργασιακού του βίου?
Δεν υπάρχουν περιθώρια για "ομίχλες", πρέπει να πουν καθαρά στον λαό ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και αν δεν ληφθούν τώρα μέτρα (πού θα είναι σίγουρα οδυνηρά) δεν θα μπορεί κανένας να εγγυηθεί την βιωσιμότητα του ασφαλιστικού συστήματος.

Επίσης θεωρώ λα΄θος και δειλία να πηγαίνει ο Λοβέρδος χωρίς ατζέντα στον διάλογο. Αυτό δείχνει ότι περιμένει να ακούσει τί θα του επιβάλουν οι συνδικαλιστικοί φορείς. Μα είναι ανόητος να πιστεύει ότι οι εργαζόμενοι θα είναι διατεθειμένοι να παραδώσουν κάτι από τα κεκτημένα τους.
Αν είναι να κάνει "διάλογο για τα μάτια" και μετά με πρόφαση τις αντιστάσεις να υποχωρήσει, όπως γίνεται χρόνια τώρα, καλύτερα ας το αφήσει..

Όσο για το ΚΚΕ, βρήκε πεδίο δόξης λαμπρό.. Μονοπωλούν την "αντίσταση του λαϊκού κινήματος" χωρίς ούτε καν να μπουν στον κόπο να κάνουν έστω και μία συγκεκριμένη πρόταση. Ο δογματισμός του βρισκόταν πάντα υπεράνω του εθνικού και δημοσίου συμφέροντος.. Κι όποιος τολμήσει, ας ισχυριστεί το αντίθετο..

Αρκετά "γκρίνιαξα" για σήμερα ...αλλά κάποια πράγματα βγάζουν μάτι....
.Δεν ανέχομαι να μάς υποτιμούν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 2:26 pm

δεν γκρινιαξες καθολου ....
γεια σου Μαρια
αλλωστε εγω γκρινιαζω καιρο τωρα σαν <ψαγμενος> αλλα δικαια νομιζω!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 2:27 pm

Δυστηχώς όπως εγώ διακρίνω υπάρχει και θέμα διαφορετικών αντιλήψεων μέσα στην κυβέρνηση.
Επιχειρήματα του τύπου "δεν έχουμε βρει τον βηματισμό μας" δείχνουν αυτό που ο Δημήτρης έγραψε πιό πάνω ότι όταν δεν υπάρχει ιδεολογία τότε επικρατούν οι προσωπικές πολιτικές διαχείρησης.
Και από την άλλη έχουμε και τον υποτιθέμενο συντονιστή του κυβερνητικού έργου Πάγκαλο να εμφανίζεται στα κανάλια ως ανεξάρτητος σχολιαστής λέγοντας ότι θα έπρεπε να είχε το οικονομικό επιτελείο μελετήσει καλύτερα τα μισθολογικά θέματα.
Ανταπαντώντας από το ίδιο κανάλι ο Παπακωνσταντίνου δήλωσε ότι δεν γνωρίζει ακόμα τους μισθούς των Δημοσίων υπαλλήλων επειδή δεν υπάρχει ένας κατάλογος που να φαίνονται...
Ναι αλλά εγώ δεν το είπα έτσι , άλλο εννοούσα , δεν σχολιάζω δηλώσεις συναδέλφων και γενικά δεν ξέρω τι μου γίνεται...
Εγώ Γιάννη και Δημήτρη δεν αγωνίστηκα ξοδεύοντας τόσο χρόνο από τη ζωή μου για να βλέπω τους "σοσιαλιστές" να ψελίζουν δικαιολογίες στα τηλεπαράθυρα των νταβατζήδων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 2:38 pm

σωστα λες Σπυρο αλλα στο φιναλε εσενα ποιος σε υπολογιζει?
για το ασφαλιστικο..
θελετε να κανετε οποια αλλαγη θελετε?
φερτε τα χαμενα λεφτα πισω...BOTH OF YOU...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΕΣ!!!!
αντε, γιατι αυτο αν το ειχε κανει καποιος σε μια εταιρεια θα ηταν ΦΥΛΑΚΗ τωρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 2:59 pm

Η πολιτική δυστηχώς σύντροφοι έχει αντικατασταθεί από την διαχείρηση.
Η ιδεολογία είναι πλέον γράμμα κενού περιεχομένου.
Η οικονομική πολιτική που είναι το σημαντικότερο καθορίζεται μέσα από τα στενά πλαίσια όπως αυτά καθορίζονται από τους τεχνοκράτες των Βρυξελλών.
Ευαγγέλιο είναι ο λόγος του Αλμούνια...
Το δυστήχημα για εμάς τους ρομαντικούς είναι ότι η ανέντιμη στάση της ρητορικής των εξουσιαστών προεκλογικά με την ανακολουθία των πράξεων μετεκλογικά θεωρείται από την πλειοψηφία των πολιτών κάτι σαν φυσικό φαινόμενο όπως η βροχή , ο αέρας , οι καταιγίδες...
Πάρτε παράδειγμα την εσωκομματική διαμάχη στην δεξιά.
Οι ψηφοφόροι του κόμματος αυτού έχουν πατήσει reset σαν να μην συνέβει τίποτε αυτά τα 5 χρόνια που κυβερνούσαν οι δικοί τους και τώρα πάνε για νέο ξεκίνημα με Ντόρα ή Σαμαρά.
Εάν παρακολουθήσεις τους διαλόγους και την αντιπαράθεση Μητσοτακικών Σαμαρικών στο διαδύκτιο είναι να βγαίνεις από τα ρούχα σου...
Το αναφέρω επειδή αποτελούν σύμφωνα με τα αποτελέσματα των εκλογών σχεδόν το 35% του πληθυσμού.
Από την άλλη άκουγα έναν νέο άνθρωπο , τον Τσίπρα , να κάνει δήλωση για το ασφαλιστικό "έσπειραν ανέμους θα θερίσουν θύελες" χωρίς όπως έγραψε και η Μαρία να έχει παρουσιάσει ο Λοβέρδος καν ατζέντα για το ασφαλιστικό...
Για το ΚΚΕ ότι και να πει κανείς χάνει τα λόγια του , τα είπε ο Δημήτρης.
Φταίνε λοιπόν οι νέοι άνθρωποι που πληθαίνουν στο αντιεξουσιαστικό κίνημα?
Σύμφωνα με εκτιμήσεις κατά την πορεία για την επέτειο του πολυτεχνείου το μπλοκ των αντιεξουσιαστών ήταν μεταξύ 3 έως 4 χιλιάδες πράγμα πρωτοφανές...
Λυπάμαι αλλά η αίσθησή μου είναι ότι θα δουν πολλά τα μάτια μας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 3:02 pm

Τι να φέρουν πίσω ρε Γιάννη?
Τα κωλόχαρτα της JP Morgan?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 3:03 pm

Σύντροφοι και φίλοι, κατά τη γνωμη μου το πρόβλημα των ασφαλιστικών ταμείων δεν ήταν ποτέ πρόβλημα ανταποδοτικότητας.
Ασφαλισμένοι του ΙΚΑ ή του ΤΕΒΕ ή του ΤΣΑ ή του ΝΑΤ ή άλλων ταμείων, με 40 χρόνια ασφαλισμένης εργασίας πέρνουν ψίχουλα. Κατά συνέπεια η "ανταποδοτικότητα" είναι αντεπιχείρημα στο ψαλίδι των παροχών και των συντάξεων.
Το πρόβλημα των ασφαλιστικών ταμείων έχει ονοματεπώνυμο και λέγεται ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ και ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΗ ΛΗΣΤΕΙΑ της περιουσίας του.
ΛΗΣΤΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΔΑΝΕΙΖΟΤΑΝ ΑΤΟΚΑ
ΛΗΣΤΕΙΑ ΑΠΟ΄ΤΟ ΚΕΦΆΛΑΙΟ ΠΟΥ ΈΠΑΙΡΝΕ ΘΑΛΑΣΣΟΔΑΝΕΙΑ ΑΠΌ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ (ανταποδοτικές στο έπακρο ήταν οι εισφορές που έδιναν οι ιδιώτες
ΛΗΣΤΕΙΑ ΣΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΥΓΕΙΑΣ (Βλ. Φάρμακα, Νοσήλεια).
ΛΗΣΤΕΙΑ ΣΤΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΙΚΆ.
Βεβαίως στην ληστεία συντελούσε η διοικητική αυθαιρεσία, σύμφωνα με την οποία την διοίκηση όριζε το κράτος και όχι οι ασφαλισμένοι.
Δε νομίζω Μαρία στην Γερμανία και σε καμία άλλη ευρωπαϊκή χώρα να είχαν
τα ίδια.
Επειδή λύσεις στηριζόμενες στην χρηματοδότηση δεν υπάρχουν, να φροντίσουν να κάνουν την "ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΔΙΧΩΣ ΧΡΗΜΑ" και να μειώσουν τις τιμές των αγαθών για να πιάνουν τόπο τα χρήματα που υπάρχουν.
Για περισσότερα χρήματα θα χρειαστεί παραγωγική αναδιάρθρωση και υψηλότατος τόκος.
Οι εργαζόμενοι λοιπόν δικαίως μπορούν να φωνάζουν : φέρτε πίσω τα κλεμμένα και να απαιτούν.
Αλλά επιτέλους ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΚΑΙΕΣ ΛΥΣΕΙΣ, όχι κοψίματα και άλλες αδικίες.

Συγγενικό μου πρόσωπο με συνεχή εργασία και ασφάλιση από το 1945 έως το 1988 (κατά τα 4/5 σε βαρέα ανθυγιεινά) λαμβάνει την τεράστια σύνταξη των 880 Ευρώ ... .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 3:15 pm

αυτοι εχουν την πιτα , αυτοι και το μαχαιρι ... και ενω μας μιλανε για διαφορα , δεν λενε ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ που επαιξαν τοσα χρονια με τα χρηματα των ταμειων , ειτε μιλαμε για κουμπαρες ειτε για χρηματιστηριο ειτε για δανεια ειτε για τραπεζες ειτε για οτι θετε ...

το ζητουμενο ειναι οτι η κυβερνηση ειναι ανικανη να κανει κατι , ανικανη με ενα ποσοστο απο τον ελληνικο λαο που της δινει το δικαιωμα να κανει τα ΠΑΝΤΑ , να στιελει φυλακη ολους οσους ΕΚΛΕΨΑΝ και να κατασχεσει περιουσιες απο οσους ΣΠΑΤΑΛΗΣΑΝ ή ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗΚΑΝ ή ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΠΟΤΕ τα λεφτα των ταμειων... ομως η κυβερνηση απλα δεν υπαρχει

για αλλη μια φορα μας γεμιζουν το μυαλο με μλκιες κατεβαζουν την μια ανοησια μετα την αλλη ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΕΣ χωρις να στεκονται στην ουσια ...


ΚΛΕΦΤΕΣ ... ΚΛΕΦΤΕΣ ... ΚΛΕΦΤΕΣ ... και για οτι συμβει ... ΟΤΑΝ συμβει δεν βιαζομαι ... ΔΕΝ ΘΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΛΑΟΣ


ΚΑΤΩ Η ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ !!! ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maria Kallinikidou

Maria Kallinikidou



OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 3:17 pm

Γεια σου Τζων
Εσύ σαν "ψαγμένος" που είσαι , μπορείς να μου πεις αν αληθεύει ότι το μεγαλύτερο ποσοστό εισφοροδιαφυγής γίνεται από το κράτος?
Αν όντως συμβαίνει αυτό, ποιός ευθύνεται για τα άδεια ταμεία?
Δεν πρέπει όλες οι μέχρι τώρα κυβερνήσεις να ομολογήσουν την ενοχή τους και να "τιμωρηθούν"?
Ας πληρώσουν πρώτα τις εισφορές τους και μετά, όπως λες κι εσύ , να δικαιούνται δια να ομιλούν..
Ισως εγώ δεν μπορώ να διανοηθώ το τί συμβαίνει ,γιατί ζω σε μία χώρα άλλης λογικής... ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 3:18 pm

Ξανα για να το καταλαβουμε

«Δεν μπορείτε να κοιτάξετε στα μάτια τον εργαζόμενο. Τι θα τους πείτε; Είχαν προγραμματίσει τη ζωή τους, πώς να αντέξουν την προοπτική αύξησης των ορίων ηλικίας και μείωσης των συντάξεων που δικαιούνται; Και οι εργαζόμενες μητέρες, κι αυτές είχαν προγραμματίσει τη ζωή τους. Μητέρες με ανήλικα παιδιά ξέρουν ότι, με τη δική σας πολιτική, υποχρεώνονται να δουλέψουν πέντε με δέκα χρόνια παραπάνω. Θα τους πείτε ότι δεν αξίζουν»;
– «Ξέρουμε καλά, ότι προσπαθείτε, με την απαξίωση των εργαζομένων και των απεργιών τους, να προετοιμάσετε και το επόμενο στάδιο, δηλαδή, την ολοκληρωτική ισοπέδωση των δικαιωμάτων όλων των εργαζομένων και την επικράτηση της ιδιωτικής ασφάλισης, για όποιον την αντέχει η τσέπη του».
- «Οι ενοποιήσεις των Ταμείων είναι και βίαιες και ισοπεδωτικές. Αποσπασματικές, χωρίς σχέδιο. Δεν βάζουν τάξη, ούτε καλύτερες υπηρεσίες προσφέρουν. Θα υπάρχει καλύτερη υγειονομική περίθαλψη; Θα υπάρχει καλύτερη φαρμακευτική αντιμετώπιση; Θα αντιμετωπιστεί η γραφειοκρατία; Θα υπάρχει καλύτερη σύνταξη;»

Αποσπασματα απο ομιλια του ΓΑΠ στις 19 Μαρτιου 2008!!!!!!



Σε αυτο θελω απαντηση Δημητρη απο εσενα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maria Kallinikidou

Maria Kallinikidou



OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 3:20 pm

Μέχρι να γράψω το σχόλιό μου , εσείς ήδη μού απαντήσατε στα ερωτήματά μου !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 3:24 pm

εγω να απαντησω ???? ευκολο θεμα μου εβαλες ρε φιλε ...

απλη η απαντηση

2008

τωρα εχουμε προχωρησεις ειμαστε στο 2009 ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 3:38 pm

εγω ομως ημουν ετοιμος να απαντησω και με διεκοψαν....χαχαχχα
η εισφοροδιαφυγη συμφερει εν μερη το κρατος μας που ειναι εν κρυπτω οπαδος του μαυρου χρηματος (σαν οπαδος της διαφθορας)!!!
τα ταμεια ειχαν λεφτα καθως οι εργοδοτικες εισφορες παρακρατουνται απο τους μισθους πλην μερικων ταμειων(πχ ΟΑΕΕ) αλλα και αυτα λαμβανουν με τοκους καθυστερησης.
το κρατος εβαζε και βαζει χερι στα ταμεια(λεφτα εργαζομενων) για να κλεινει τις τρυπες του!!!!!!!!
αν δεν ηθελε ,με νομοθετικη παρεμβαση το απαγορευε...αν και νομιζω οτι υπαρχει αλλα το εχει εγραψει στα αγραφα του!!!!!
πισω λοιπον τα λεφτα που χασατε η <φαγατε> και μετα μιλαμε για αλλαγες ....ασφαλως χωρις να ακουμπησουν εργασιακα κεκτημενα!!!!!
ωχ τι ειπα?.....εργασιακα κεκτημενα?....σοσιαλισταραδες μουυυυυυυυ!!!!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την JohnK στις Τρι Νοε 24, 2009 3:47 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 3:43 pm

....πως να γραψω οταν με διακοπτουν για ,μαλακιες> χαχαχαχα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 3:57 pm

αντε γραφτε λοιπον.............
εδω εχουμε κυβερνηση ΕΞΩΓΗΙΝΩΝ....δεν καταλαβαινουν τι σημαινει συν 10% σε μειοψηφικη δημοκρατικη κυβερνηση!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 7:56 pm

Γιάννη με μία μόνο επισήμανση το "κράτος" δεν υπάρχει για να έχει βούληση και να γουστάρει το μαύρο ή το άσπρο (χρήμα εννοώ).
Υπάρχουν αυτοί, τα πρόσωπα που το διαχειρίζονται ... αυτοί ορίζουν και εκφράζουν την "βούλησή" του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 9:44 pm

«Δεν μπορείτε να κοιτάξετε στα μάτια τον εργαζόμενο. Τι θα τους πείτε; Είχαν προγραμματίσει τη ζωή τους, πώς να αντέξουν την προοπτική αύξησης των ορίων ηλικίας και μείωσης των συντάξεων που δικαιούνται; Και οι εργαζόμενες μητέρες, κι αυτές είχαν προγραμματίσει τη ζωή τους. Μητέρες με ανήλικα παιδιά ξέρουν ότι, με τη δική σας πολιτική, υποχρεώνονται να δουλέψουν πέντε με δέκα χρόνια παραπάνω. Θα τους πείτε ότι δεν αξίζουν»;
– «Ξέρουμε καλά, ότι προσπαθείτε, με την απαξίωση των εργαζομένων και των απεργιών τους, να προετοιμάσετε και το επόμενο στάδιο, δηλαδή, την ολοκληρωτική ισοπέδωση των δικαιωμάτων όλων των εργαζομένων και την επικράτηση της ιδιωτικής ασφάλισης, για όποιον την αντέχει η τσέπη του».
- «Οι ενοποιήσεις των Ταμείων είναι και βίαιες και ισοπεδωτικές. Αποσπασματικές, χωρίς σχέδιο. Δεν βάζουν τάξη, ούτε καλύτερες υπηρεσίες προσφέρουν. Θα υπάρχει καλύτερη υγειονομική περίθαλψη; Θα υπάρχει καλύτερη φαρμακευτική αντιμετώπιση; Θα αντιμετωπιστεί η γραφειοκρατία; Θα υπάρχει καλύτερη σύνταξη;»

Ποιός Γιώργος τάλεγε αυτά ?????

Ο "δικός" μας ή ο "τρεχαγυρευόπουλος" ???????

ΠΑΠΑΚΩΤΣΟ, τί συμφώνησες με τους υπόλοιπους στο ECOFIN ???????

Την ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ που στο διάολο την ρίξατε ???? Σε ποιό καιάδα ????

Πέστε μας εδώ και τώρα τί συμφωνήσατε για τα όρια των συντάξεων και την "χαλαρή εργασία" !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΤρι Νοε 24, 2009 9:45 pm

Η διάγνωση βγήκε απο τις εφημερίδες και τα κανάλια :

Κυβερνητικές αρρυθμίες (καρδιογνωστική αρρώστια λες και πάθανε έμφραγμα)

Kαι απο τους ίδιους:

Δεν βρήκαμε ακόμη το βηματισμό μας (αρρώστια των κάτω άκρων)

Να συμπληρώσω λοιπόν κι εγώ:

Αρρυθμίες του χαζού εγκεφάλου τους η οπως λέμε "τρικυμία εν κρανίω"

Πάμε για ρεκόρ .Σε λίγο θα καταγράφουμε τις αντικρουόμενες απόψεις των υπουργών ,τα λάθη τους και τις γκάφες τους , την ασυνεννοησία τους ,τον πανικό τους κι ολα αυτά σε διάστημα λιγότερο απο 60 μέρες

Το σύνθημα "Πρόεδρε άλλαξε τα όλα" οχι μόνο είναι απόμακρο αλλα δεν μπορεί κάν να εκστομιστεί γιατί κανένας μας δεν έχει το κουράγιο να το πεί γιατί δεν το πιστεύει πιά. Που είναι αλήθεια ο Πρόεδρος?

Κανένα ενθαρρυντικό σημάδι , πολύ στραβά ξεκίνησαν και σύντομα θα περιπέσουν στη χλεύη της αντιπολίτευσης. Αυτά που κορόιδευαν κάποτε. Είναι αντιστρέψιμη η κατάσταση? Είναι αλλά ποιά σημάδια έχουμε οτι μπορεί να γίνει?

Μιλάγαμε για ρήξεις και τομές (τι πολυτέλεια και πόσο ουτοπιστικό αποδείχθηκε εκ των πράξεων τους) κι εδω δεν μπορούν να μας πείσουν οτι θά πρέπει ΑΜΕΣΑ να πράξουν τα στοιχειώδη που θα έκανε οποιαδήποτε δημοκρατικά ευαίσθητη κυβέρνηση.

Το χάσανε το παιχνίδι και μάλιστα πολύ νωρίς και τόσο ΑΔΟΞΑ και μαλακωδώς τόχετε καταλάβει ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΠεμ Νοε 26, 2009 8:02 am

Τώρα που οι 100 πρώτες ημέρες μέσιασαν και έγιναν 50, το "αντιεξουσιαστικό" κίνημα με "αντιεξουσιαστική" συνέπεια χειρίζεται την εξουσία.
Είτε χαμηλές είτε υψηλές να ήταν οι προ των εκλογών προσδοκίες μερικά πράγματα είναι καθαρά:
- Αυτή η κυβέρνηση δείχνει καλύτερη από την προηγούμενη.
- Αυτή η κυβέρνηση έχει μικρή σοσιαλιστική πολιτική κατεύθυνση.
- Αυτή η κυβέρνηση είναι ανοργάνωτη.
- Αυτή η κυβέρνηση βρίσκεται σε πολιτική αμηχανία και έλλειμμα πολιτικών πρακτικών, δείχνοντας έτοιμη να κυλήσει στον διαχειριστικό κυβερνητισμό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 7 EmptyΠεμ Νοε 26, 2009 7:52 pm

Συμφωνώ , διαφωνώντας εν μέρει και διαφωνώ συμφωνώντας πάλι εν μέρει στο σχόλιο σου Δημήτρη.

Ασφαλώς και πρέπει να δείχνει καλύτερη απο την προηγούμενη ως προς τί όμως? Εγω δεν κρατάω στοιχεία των πρώτων 60 ημερών της ΝΔ για να συγκρίνω εργα και ημέρες και με τι να τους συγκρίνω με τους ηλίθιους? . Ξέρω ομως τις μεγάλες προσδοκίες που καλλιεργήθηκαν και γρήγορα θα ξεφουσκώσουν και στο κάτω- κάτω έχω αυξημένες απαιτήσεις .

Δεν φταίει ο λαός αν εμφανίσθηκαν με σηκωμένα μανίκια που σιγά σιγά αρχίζουν να τα κατεβάζουν. Που είναι η δουλειά ?

Η σοσιαλιστική κατεύθυνση ειναι απο μηδαμινή εως ανύπαρκτη, τάχουμε ξαναπεί και δεν περιμέναμε βέβαια και τίποτε καλύτερο.

Είναι βεβαίως ανοργάνωτη και αυτό είναι κακό, κάκιστο σημάδι και απορώ πότε θα οργανωθεί. Ο πρωθυπουργός τί κάνει και που έιναι ? Τόύς αφήνει να καούν για να βρεί τους επόμενους? Ψάχνει για άλλοθι?

Είναι σε αμηχανία και βέβαια διαχειριστικό κυβερνητισμό κάνει, σαυτό το σύστημα είναι ταγμένη, αλλά μήπως και αυτόν τον κάνει σωστά?

Για τα θετικά ψάχνουμε σύντροφοι κι είναι λυπηρό που μέσα σε 50 μέρες δεν μπορύμε να βρούμε και πολλά .Εγω προσωπικά δεν βρίσκω κανένα.

Αν έχει κάποιος να μου πεί κάποιο θετικό (μέχρι στιγμής πάντα) να το συζητήσουμε

Το παιχνίδι χάθηκε και μάλιστα νωρίς. Εδω θα είμαστε να τα λέμε και να γκρινιάζουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 7 από 9Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Οι 100 πρώτες ημέρες των νομοσχεδίων.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ-
Μετάβαση σε: