ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Τόπος διαλόγου για τις αγωνίες και την έκφραση της κοινωνίας
 
ΦόρουμΦόρουμ  Πόρταλ*Πόρταλ*  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Παρόμοια θέματα
1-1-4 ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
ΜΕΤΡΗΤΗΣ HITS

Study English
ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ - ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα"

WOWZIO

 

 OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΤετ Οκτ 21, 2009 5:49 pm

comprendo....πριν γινω Μεξικανος!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΤετ Οκτ 21, 2009 5:53 pm

Καλο βραδυ ...τα πρωτα 100 χρονια ειναι ΠΑΝΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas





OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Οκτ 22, 2009 8:22 am

Είδατε ότι η "είδηση" με την Λούκα ήταν ράδιο-αρβύλα. Η Λούκα τα είπε για τους επαγγελματίες που κατέχουν τουριστικά ενοικιαζόμενα σκάφη (κυρίως ιστιοπλοϊκά.
Αυτό όμως πραγματικά δεν λέει τίποτα.
Τα "νοικοκυρέματα" έχουν αρχίσει να θυμίζουν τις αταξίες των παιδιών στο τραπέζι και την μαμά που φωνάζει: πρόσεχε Κωστάκη μην ρίχνεις κάτω ψίχουλα ... .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Οκτ 22, 2009 8:39 am

Καλημερα
Αυτη ηταν η δηλωση Δημητρη,αλλο πραγμα η ραδιο-αρβυλα και αλλο πραγμα το δημοσιευμα


...| ΕΙΔΗΣΕΙΣ ONLINE | ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
Λούκα Κατσέλη: "Θα καταργήσουμε την έκτακτη εισφορά σε σκάφη αναψυχής και τον ετήσιο ειδικό φόρο στα επαγγελματικά"
Την πρόθεση της κυβέρνησης να προωθήσει την κατάργηση της εφάπαξ έκτακτης εισφοράς για τους ιδιοκτήτες σκαφών αναψυχής και τον ετήσιο ειδικό φόρο για τα επαγγελματικά και ιδιωτικά σκάφη αναψυχής'' γνωστοποίησε η υπουργός Οικονομίας Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας, κυρία Λούκα Κατσέλη σε δηλώσεις της κατά την έναρξη του 31ου Διεθνούς Ναυτικού Σαλονιού.

Αναφερόμενη στα τεκμήρια που θέσπισε η προηγούμενη κυβέρνηση για τα σκάφη αναψυχής, η υπουργός δεσμεύτηκε ότι θα επανεξεταστεί το θέμα με στόχο την κατάργησή τους και δήλωσε χαρακτηριστικά: "...Ο θαλάσσιος τουρισμός δεν είναι ορθολογικό να φορολογείται διαφορετικά από τις υπόλοιπες τουριστικές επιχειρήσεις, ειδικά σε περιόδους κρίσης. Γι' αυτό βρίσκομαι σε συνεννόηση με τον υπουργό Οικονομικών που είναι αρμόδιος για θέματα φορολογικής πολιτικής, προκειμένου να προωθήσουμε την κατάργηση της εφάπαξ έκτακτης εισφοράς για τους ιδιοκτήτες σκαφών αναψυχής και τον ετήσιο ειδικό φόρο για τα επαγγελματικά και ιδιωτικά σκάφη αναψυχής."

"...η άποψη του υπουργείου είναι ότι ο φόρος αυτός κάνει κακό και όχι καλό σε έναν κλάδο που πλήττεται από την οικονομική κρίση", συμπλήρωσε η κυρία Κατσέλη.

Κέρδος online 19/10/2009 08:36

Τωρα αν ηταν ατυχης δηλωση να βαλουμε την καινουργια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Οκτ 22, 2009 8:44 am

Μόνο στα επαγγελματικά σκάφη αναψυχής η κατάργηση του φόρου, διευκρινίζει η κυρία Λούκα Κατσέλη

Τετάρτη 21 Οκτωβρίου 2009 [ 11:48 ]

[url=https://dialogos-koinonia.forumgreek.com/javascript:openWindow('default.asp?pid=49&ct=3&artid=295144','send','left=' (screen.width-482)/2 ', top=' (screen.height-359)/2 ', status=no, scrollbars=yes, resizable=no, width=700, height=700');]OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Print[/url] OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Email

OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Font-size-small OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Font-size-medium OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Font-size-large

OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Delicious OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Digg OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Facebook OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Newsvine [url=https://dialogos-koinonia.forumgreek.com/javascript:bookmarksite('Το Βήμα - Μόνο στα επαγγελματικά σκάφη αναψυχής η κατάργηση του φόρου, διευκρινίζει η κυρία Λούκα Κατσέλη', 'http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artId=295144&dt=21/10/2009')]OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Bookmark-icon[/url]


Σύγχυση προκάλεσαν οι δηλώσεις που φέρεται να έκανε η υποουργός Οικονομίας και Ναυτιλίας, κυρία Λούκα Κατσέλη, περί προοπτικής κατάργησης της έκτακτης εισφοράς και του ετήσιου φόρου στα σκάφη αναψυχής.
H κα Kατσέλη εγκαινιάζοντας, χθες Δευτέρα, το 31ο Διεθνές Nαυτικό Σαλόνι, φέρεται να είπε ότι βρίσκεται σε συνεννόηση με το υπουργείο Oικονομικών, προκειμένου «να προωθήσουμε την κατάργηση της εφάπαξ έκτακτης εισφοράς για τους ιδιοκτήτες σκαφών αναψυχής και τον ετήσιο ειδικό φόρο για τα επαγγελματικά και ιδιωτικά σκάφη αναψυχής».
Ωστόσο, μετά τις έντονες επικρίσεις που δέχθηκε, κυρίως από βουλευτές της ΝΔ και τον πρώην υπουργό Οικονομίας κ. Γ.Παπαθανασίου ότι «χαρίζονται δύο φόροι στους ιδιοκτήτες σκαφών αναψυχής» η κυρία Κατσέλη είπε ότι «δεν πρόκειται να χαριστούν φόροι στους έχοντες και κατέχοντες». Και πρόσθεσε: «Όπως και προεκλογικά είχαμε δηλώσει, η φορολόγηση των επαγγελματικών σκαφών πλήττει τον θαλάσσιο τουρισμό, χωρίς να συμβάλλει ουσιαστικά στα έσοδα. Γι' αυτό και σήμερα λέμε ότι θα επανεξετάσουμε την φορολόγηση των επαγγελματικών σκαφών, με στόχο πάντα την στήριξη του θαλάσσιου τουρισμού».
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Οκτ 22, 2009 10:04 am

Γιάννη
Σύγχυση προκάλεσαν τα γαλάζια παπαγαλάκια και όσα bloggs τσίμπησαν στο διαδίκτυο.
Τώρα τα μαζεύουν βεβαίως ... .
Δεν ήταν ποτέ δυνατόν η Λούκα να δηλώσει τέτοια πράγματα. Απλά κάποιοι από τους παρόντες σκόπιμα θέλησαν να καταλάβουν άλλα πράγματα ...
Το γράφω διότι ρώτησα και κάποιον που ήταν παρών.
Η αναφορά έγινε για τα επαγγελματικά τουριστικά σκάφη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Οκτ 22, 2009 11:47 am

Τα πρασινα παπαγαλακια ψοφησαν Δημητρη!!!
Εγω κραταω αυτο.....η κυρία Κατσέλη είπε ότι «δεν πρόκειται να χαριστούν φόροι στους έχοντες και κατέχοντες».
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Οκτ 22, 2009 12:30 pm

Το ίδιο είχε πει και ο προκάτοχος ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Οκτ 22, 2009 12:44 pm

απαπα.... δεν το πιστευω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΠαρ Οκτ 23, 2009 7:10 am

καλο αυτο με τα STAGE , οκ ολοι ξερουμε οτι το 90% μπαινουν με μεσον , και 90 να μην ειναι ενα 70-80 ειναι σιγουρο , υπαρχει ομως ενα θεμα , το οτι μπηκαν με μεσον δεν ειναι απαραιτητα και ασχετοι , τεμπεληδες ή οτι αλλο , μπορει καποιος που μπηκε με μεσον να ειναι και φιλοτιμος και καλος στην δουλεια του ...

το σιγουρο ειναι οτι πρεπει αυτο να σταματησει , και ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΠΑΝΤΟΥ και οχι μονο στο δημοσιο , γιατι μπορει στο δημοσιο να ειχες το μεσον ως προβλημα , στον ιδιωτικο τομεα ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΡΙΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ απο τους εργοδοτες !!!

οσο αφορα την συνεχεια βαση του σχεδιου που εχουν ,

το οτι θα βρεθουν τοσοι ανθρωποι ανεργοι καθε αλλο παρα καλο ειναι , αρα εφοσον αυτο ειναι αναγκαιο θα πρεπει να παρθουν και καποια μετρα , οπως ισως
-να παγωσουν τα δανεια για 2-3 χρονια οσων απολυθουν και εφοσον εχουν χαμηλο εισοδημα (φαινεται απο την φορολογικη δηλωση και τα περουσιακα στοιχεια γιατι εαν εχεις πορσε , και 0 εισοδημα να εχεις δεν δικαιουσε τιποτα) , ΦΥΣΙΚΑ αυτο θα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΣΕΙ για τις απολυσεις ΓΕΝΙΚΑ και οχι μονο των stage!!!

-ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και ικανοι , αυτοι θα πρεπει να αναδειχθουν μεσα απο ενα σωστο διαγωνισμο που κατα την αποψη μου πρεπει να γινει ΜΕΤΑΞΥ των ανθρωπων που ειχαν προσληφθει με stage !!! και οχι ενας κοινος διαγωνισμος για ολους , ετσι ωστε τα θεματα να ειναι διαφορετικης φυσεως ωστε να ξεχωρισουν τουλαχιστον αυτοι που εχουν τις σχετικες γνωσεις

-η μοριοδοτηση πιστευω οτι επισης ειναι σωστη , σιγουρα οχι της ταξης του 50% , ΟΜΩΣ μια αλλη εναλακτικη θα ηταν να δωσουν το 20% των θεσεων που θα καλυπτονται σε ανθρωπους που ηταν στα προγραμματα stage , ετσι πιστευω οτι ειναι ποιο εντιμο.

-αυτοι οι ανθρωποι ειναι επισης σιγουρος οτι πρεπει να μπουν σε καποιο ειδος ταμειο ανεργιας και εαν ο νομος δεν το καλυπτει ή δε ξερω τι αλλο , να μπουν για 6 μηνες τουλαχιστον και να τους δωθει και αντιστοιχη ασφαλιση για 6 μηνες.

οτι και να ηταν αυτοι , οτι μεσον και εαν ειχαν , οτι και εργο και εαν προσφερουν , ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ με οικογενειες και παιδια ... και δεν μπορεις να τους τιμωρεις οσο λογικο και εαν το θεωρεις , αρα πρεπει να παρεις εστω τα ελαχιστα μετρα ωστε να τους βοηθησεις !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΠαρ Οκτ 23, 2009 7:46 am

εχουμε και το θεμα με τους ημιυπεθριους , οκ καλα κανουν και το σταματανε , οκ καλα κανουν και το ξανακοιτανε , ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΟΤΙ ΤΟ 90% για να μη πω το 99% των σπιτιων που εχουν ημιυπεθριους ΕΧΟΥΝ ΔΩΘΕΙ ΕΤΣΙ ΑΠ ΟΤΟΝ ΕΡΓΟΛΑΒΟ , αρα υπευθυνος ειναι εργολαβος - πολεοδομια (καθως κατα την αποψη μου κατα την ολοκληρωση του εργου πρεπει να κανει ελεγχο) - δεη (που εδωσε αδεια χωρις να ζητησει ελεγχο απο την πολεοδομια) - ικα (που δεν εκανε αυτοψια για να δει εαν αυτα που δηλωθηκαν ειναι αυτα που εγιναν) και δεν ξερω ποιος αλλος

για μενα βασικο κριτηριο αποτελουν
α) το που βρισκεται το σπιτι
β) το μεγεθος του σπιτιου
γ) το μεγεθος της παραβασης
δ) κατασκευαστης

εαν εγω ειμαι στο πανοραμα και εχω κανει ενα σπιτι 500 τμ και εχω και 120τμ παρανομο ... να πληρωσω γιατι πολυ πιθανον αυτο το σπιτι το εκανα μονο και δεν το πηρα απο καποιον εργολαβο με τις παρανομιες

απο την αλλη εαν εχω στον ευοσμο , ενα σπιτι 90τμ και εχω και ενα μπαλκονι που το εκλεισε ο εργολαβος και το εκανε δωματιο και ειναι 12τμ ΤΙ ΝΟΗΜΑ εχει μια τιμωρια ?

και το βασικοτερο , ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΓΓΡΙΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ δεν καταλαβα γιατι ΕΓΩ πρεπει να πληρωσω την νυφη , γιατι εφοσον κυρ κρατος μου στελνεις τον πολεοδομο να με ελενξει ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΛΑΒΟ ΠΡΙΝ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΗ ??? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ??? και φυσικα η απολυτη ξεφτιλα ερχεται απο το ΙΚΑ , οπου σου λεει τι χτιζεις 100 τμ? οκ θελω πχ 100 μεροκαματα και ενσημα , ΕΑΝ ΕΣΥ ΕΧΕΙ 5 ανθρωπους και τους εχεις 1 χρονο που θα αντιστοιχουσε σε καμια 1000 ενσυμα , ΚΑΙ ΑΡΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΑΥΡΑ ΜΕ ΚΡΑΤΙΚΗ ΧΟΡΗΓΙΑ , δεν μπροεις τωρα να μου στελνεις ΣΕ ΕΜΕΝΑ που αγορασα το σπιτι τον ΙΚΑΤΣΗ να μου κανει ελεγχο , ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΛΑΒΟ ??? ΓΙΑΤΙ ???

αποψη μου ,
οτι μετρο και εαν παρουν ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΛΗΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ που εχει ενα σπιτι 120 ή 150τμ και κατω (το 150 το βαζω γιατι συνηθως οι μεζονετες βγαζουν 2+υπογειο και η πλακα δεν ξεπερνα τα 50τμ αρα με το υπογειο 150τμ!!!, ενω αντιθετα τα διαμερισμτα συνηθως ειναι στα 90-110 τμ ...) ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ , αλλα να γινει ενανς ελεγχος των σχεδιων απο την πολεοδομια (ισως με καποιο χαρτοσημο ή παραβολο της ταξης των 50ευρω ή 100 ευρω) για να δουν εαν υπαρχουν κατασκευαστικα λαθη και εαν το σπιτι ειναι επικινδυνο ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ???

θα αναφερω ακομη ενα παραδειγμα τις γελοιοτητας του ελληνικου κρατους , οκ με τα παραπανω φανταζομαι το πιασατε το θεμα , τωρα υπαρχει και κατι που κανεις δεν δινει σημασια , και αυτο το κατι ειναι η ΣΚΕΠΗ , οσοι ειμαστε σε χωρια ξερουμε οτι ειναι υποχρεωμενα ολα τα σπιτια να εχουν ΣΚΕΠΗ ΜΕ ΚΕΡΑΜΥΔΙΑ , οκ καλα κανουν με ερωτηματικο ομως που δεν ειναι της ωρας , υπαρχει ενα πολυ σοβαρο θεμα ομως , ΤΗΝ ΣΚΕΠΗ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΛΕΓΧΕΙ , δεν ξερεις εαν πληρη τις προδιαγραφες , δεν ξερεις εαν η κατσκευη ειναι καλη ή θα την παρει ο ανεμος καμια μερα , δεν ξερες πολλα πραγματα , ο γειτονας μου (που εχουμε τον ιδιο εργολαβο και ιδιο σπιτι) φωναξε μαστορα να του ριξει μια ματια την σκεπη γιατι κατι δεν του αρεσε ,,, ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ α) ενα απο τα μαδερια που αποτελουν την σκεψη τελειωνε μεσα ΣΤΟ ΤΖΑΚΙ (την καπνοδοχο) και ειχε καει!!!! β) οτι στα στηριγματα που εχει η σκεπη πανω στην πλακα δεν μπηκε τιποτα για να κραταει σταθερα (κοντρες , γωνιες στηριξης και αλλα) γ) οτι η σκεπη δεν ειχε καμια μονωση δ) οτι οι καπνοδοχοι ηταν ραγισμενοι ε) οτι τα περισσοτερα απο τα μισα τα κεραμυδια ηταν σπασμενα -ραγισμενα !!!!!!!!!! Ο ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΦΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ , οποτε πληρωσε μαστορα 3000 ευρω για να του φτιαξουν μια σκεπη που την εχει πληρωσει χρυση οταν την πηρε απο τον εργολαβο !!!!

αυτη ειναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΥΝΕΧΟΣ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ και σημερα ζηταει να πληρωσω εγω , ο γειτονας και ολοι οσοι ειτε απο αγνοια ειτε απο αδυναμια , πηραν ενα σπιτι για να φυγουν απο το ενοικιο, ενα σπιτι που υποτιθεται πληρη ολες τις προδιαγρες που ζηταει το ΚΡΑΤΟΣ !!!!

αυτα τα γνωριζουν οι υπουργαρες ??? ετυχε να αγορασουν σπιτι που κοστιζει λιγοτερο απο 200.000 ??? γιατι τα δικα τους τα σπιτια ξεκιναν απο εκατομυριο και πανω , αλλα δεμ ειμαστε ολοι χαραμοφαϊδες υπουργοι και βουλευτες για να πλουτισουμε ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΑΠΛΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ και τα λεφτα ισα που μας φτανουν ... και εαν θελαμε νταβατζηδες μπορουσαμε να παμε και στο βαρδαρη και να βρουμε ...

οποτε κυρα μπιρμπιλο (αυτη δεν ειναι η υπευθυνη υπουργος ? γιατι εγω δεν ξερω σιγουρα καθως τους εχω γραμμενους εκει που με γραφουν και αυτοι) ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ , ΜΑΘΕ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙΔΙΠΟΤΕ γιατι δεν σου φταιει σε τιποτα ο μεροκαματιαρης ανθρωπος να του ζητας νταβατζιλικια γιατι το κρατος δεν ειναι σε θεση να τον προφυλαξει και τον ΤΙΜΩΡΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ !!!! ΕΛΕΟΣ !!!! αντε και καλο βολι ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΠαρ Οκτ 23, 2009 2:07 pm

Παρασκευή, 23 Οκτωβρίου 2009

STAGE τέλος

OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Images

Τελείωσε πριν λίγο η συνεδρίαση η οποία έκρινε την τύχη όλων αυτών των παιδιών που απασχολούντα στα stage. O Πάγκαλος μετά το τέλος της συνεδρίασης ανακοίνωσε τα εξής:
1) Καταργούνται τα stage στο δημόσιο
2) Θα επιτρέπονται μόνο στον ιδιωτικό τομέα μόνο και μόνο αν πληρούν τις προϋποθέσεις χρηματοδότησης...και ασφάλισης.
3) Τα προεκλογικά stage θεωρούνται παράνομα και όσοι έχουν δουλέψει μέχρι στιγμής δε θα πληρωθούν.
4) Τα stage που λήγουν δε θα ανανεώνονται
5) Θα προσληφθεί μόνιμο προσωπικό για να καλύψει πάγιες και διαρκής ανάγκες.
6) Σε ερώτηση για το τι θα γίνει σε περίπτωση που οι εργαζόμενοι στα προγράμματα προσφύγουν στα δικαστήρια, ο Θεόδωρος Πάγκαλος απάντησε πως « Ο κάθε Έλληνας πολίτης έχει το δικαίωμα να καταφύγει στα δικαστήρια και να διεκδικήσει το δίκιο του».

Eιδικα το 3).....μου αρεσε πολυ!!!!!!
Δειχνει βρε παιδι μου μια σοσιαλιστικοτητα,μια δικαιοσυνη εργασιακη!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Οκτ 24, 2009 2:30 pm

Και τα 5 σημεία είναι σωστά εκτός απο το 3

Τις παπαριές της Ν. Δημοκρατίας (που έτσι και αλλοιώς δέν την ωφέλησαν σε τίποτα), δέν θα τις πληρώσουν οι φουκαράδες στειτζήδες στο επίπεδο της πληρωμής τους για πραγματική εργασία που προσέφεραν έστω και για ένα μήνα!!!!!!

Αυτό δέν λέγεται δικαιοσύνη αλλά "παγκάλιος" ερμηνεία της!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makfor

makfor



OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΤρι Οκτ 27, 2009 10:28 pm

οι 100 πρωτες μερες ... οκ ...

ας δουμε μια μερα ...

το θεμα το ειχα θιξει απο την πρωτη μερα , αφορα το ιντερνετ (το αλοθι για την μεγαλυτερη ισως κομπινα μεχρι στιγμης και η επομενη ερχετε) , υποτιθεται ΟΤΙ τα βιογραφικα θα περνουσαν απο αξιολογηση ... υποτιθεται οτι θα περνουσαν οι ΑΞΙΟΙ ... υποτιθεται οτι οποιος ηταν καλος περνουσε ... η συμμετοχη ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΣΙΜΠΙΣΑΝ ΤΟ ΔΟΛΩΜΑ !!! πανω απο 20 χιλιαδες βιογραφηκα ...ΡΕ ΜΠΑΣ και ηταν ολα τα ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΩΝ τοπικων ... λες ??? μπααααα

πριν λιγο και ενω επαιζα με την ησυχια μου το XBOX360 και βυθισμενος στα γραφικα και στην ηρεμια του ηλεκτρονικου κοσμου ... μια φωνη με φωναζει να αναιβω πανω στο σαλονι , ειναι η συζυγος που μου μου λεει ελα να δεις , ετσι μαθαινουμε απο τον κυρ λαζοπουλο οτι ο καστανιδης , μιλαει και λεει οτι απο τα 700 βιογραφικα , επιλεχτηκαν εντελως αξιοκρατικα τα 10 , και αυτος ΓΝΩρΙΖΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 10 !!! ο δε ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΟΣ ΤΥΧΑΙΝΕΙ να ειναι και ΦΙΛΟΣ ΓΝΩΣΤΟΣ και εγω δε ξερω τι αλλο ...

ΤΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ??? ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΘΑΦΤΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ !!!!

παρα ολα κατι βρηκα, βρηκα οτι ο κυριος που επιλεχθηκε ως γραμματεας , εχει γραψει μαζι με την συζυγο του καστανιδη ενα βιβλιο http://www.perizitito.gr/product.php?productid=60457&page=1


μπραβο ρε γιωργακη ... θα τα πουμε στις επομενες μερες ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΤετ Οκτ 28, 2009 10:41 am

Το θέμα της επιλογής γενικών γραμματέων υπουργείων με την κατάθεση βιογραφικών μέσω ιντερνετ, απέδειξε περίτρανα ότι, άν και ήταν μιά άκρως επικοινωνιακή κίνηση προσπάθειας απόδειξης ότι θα επιλέγονται οι άριστοι και όχι οι αρεστοί, τελικώς ακούμπησε κενό.

Θεωρώ εντελώς ανεδαφική την συγκεκριμένη κίνηση, γιατί τα κριτίρια αξιολόγησης και επιλογής όλων αυτών των βιογραφικών και δέν ήταν ξεκάθαρα και δέν παρείχαν καμία απολύτως εγγύηση ότι θα ήταν αντικειμενικά. Δέν φαντάζομαι να θεωρείται αντικειμενική η αξιολόγηση της κομματικής επιτροπής που συστάθηκε (γιατί θα με πιάσουν τα γέλια....)!!!!!

Ευνόητο επομένως να καταλήξουν στην επιλογή 10 γνωστών εκ των οποίων ο Υπουργός επέλεξε τον περισσότερο γνώριμο........

Τί στο καλό την θέλατε ρε παιδιά την κατάθεση βιογραφικών για τις θέσεις γενικών γραμματέων?????? Δέν καταλάβατε εξ αρχής ότι θα καταλήγατε στον διορισμό δικών σας ανθρώπων και θα καίγατε απο χέρι την έννοια της αξιοκρατίας ?????

Βεβαίως δέν εννοώ καθόλου ότι ο φίλος του κ. Καστανίδης και ο κάθε γνωστός του κάθε υπουργού δέν είναι άξιος (δέν τον ξέρω για να τον αξιολογήσω τον άνθρωπο).

Ομως δέν πιστεύω, επίσης καθόλου, ότι δέν υπήρχαν μέσα σε αυτά τα χιλιάδες βιογραφικά εξίσου αξιόλογοι άνθρωποι και με προσόντα ίδια ή και περισσότερα με του κ. Φίλου του κ. Υπουργού!

Εκείνο που μέτρησε στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν η γνωριμία, πώς να το κάνουμε!

Και αφού η γνωριμία παίζει τελικά τον καθοριστικό ρόλο, τί στο καλό το θέλατε το επικοινωνιακό παιχνιδάκι με την αξιοκρατία, και καλά ??????

Ο ελληνικός λαός έχει γίνει πολύ υποψιασμένος (και καλώς έχει γίνει), για να μασήσει ταραμά. Νομίζω ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perkos G





OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΤετ Οκτ 28, 2009 10:29 pm

Μετρά κανένας σας πότε τελειώνουν αυτές οι ρημάδες 100 πρώτες μέρες?

Για να σταματήσω την προληπτική θεραπεία με κολλύρια κατα του καταρράκτη των ματιών , του γλαυκώματος και της τσίμπλας?

Οποτε είστε έτοιμοι, ειδοποιείστε με..Για να σπάσουμε τον φλοιό που δεν μας αφήνει να δούμε κατάματα κάποιες αλήθειες.

Κι ακόμη να "κόψουμε" την "πράσινη γραμμή"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Οκτ 29, 2009 11:06 am

Διαβάζω και ακούω ότι, σύμφωνα με τα στοιχεία της Eurostat, η Ελλάδα είναι η ακριβότερη χώρα της Ευρωζώνης.

Για τον μήνα Σεπτέμβριο τα είδη πρώτης ανάγκης και ευρείας κατανάλωσης ακρίβυναν σε σχέση με το Σεπτέμβριο του 2008 κατα 2,5% περίπου. Ειδικότερα τα τρόφιμα ακρίβυναν κατα 1,4% και τα είδη ένδυσης και υπόδησης κατα 2,9%. Με αυτά τα στοιχεία (πάντα σύμφωνα με την Eurostat) η Ελλάδα θεωρείται η ακριβότερη χώρα στα είδη πρώτης ανάγκης.

Και ρωτάω :

Για αυτά τα παραπάνω η νεοεκλεγείσα κυβέρνηση θα κάνει κάτι ?

Είναι γνωστό τοις πάσι ότι οι μισθοί και τα ημερομίσθια είναι επίσης τα χαμηλότερα της ευρωζώνης!!!!!

Με ποιά λογική και σε ποιά βάση εξακολουθούμε να είμαστε οι πιό φτωχοί σε αμοιβές και οι πιό πλούσιοι σε τιμές ???????

Αφού θέλουμε να αναθερμάνουμε την αγορά και να της δώσουμε κίνητρα για να ξεκουνηθεί, μήπως θάπρεπε και να αρχίσουμε να την ελέγχουμε σοβαρά και υπεύθυνα ??? Γιατί νεκρή - ξενεκρή είναι τόσο ακριβή που σπάει κόκκαλα!!!!

Μήπως και σε αυτό το θέμα η ΕΕ μας εμποδίζει κάτω απο το σκεπτικό της κυριαρχίας της ελεύθερης αγοράς που "μας έχει πρήξει τα ούμπαλα" ???? Για δές τε το λιγάκι το εν λόγω θεματάκι γιατί δέν μας βλέπω καλά......

Υ.Γ. (ημερολόγιο δέν κρατώ αλλά είμαι σίγουρη ότι οι 100 ημέρες περνάνε πολύ γρήγορα για τα τόσα "κακά" που υποτίθεται ότι πρέπει να διορθωθούν!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DimKaramitsas

DimKaramitsas



OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Οκτ 31, 2009 11:44 am

Μια παρατήρηση : όταν μεταφέρετε κείμενα από τον Η/Υ σας να τα μετατρέπετε πρώτα σε γραμματοσειρά Verdana και σε μέγεθος 14 ή 15 για να βγαίνουν κανονικά στην οθόνη του φόρουμ (το ανακάλυψα τυχαία)...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΤετ Νοε 04, 2009 12:07 pm

Καλά, τα ΜΜΕ δέν έχουν το θεό τους!!!!!!!
Εχουν φαγωθεί, μέρες τώρα, να κλαίγονται σάν τις βαρυπενθούσες χήρες για την απόσυρση της απόσυρσης των παλαιών αυτοκινήτων!!!!!
Τί έγινε ρέ παιδιά και βαλθήκατε να μας τρελάνετε?????

Απο πού και ως πού είναι σωστό το μέτρο της απόσυρσης, γενικώς και αορίστως ??????

Κατ΄αρχάς κανένας σοβαρός φτωχός άνθρωπος που έχει στην κατοχή του ένα παλαιάς κοπής αυτοκινητάκι δέν πρόκειται να διαθέσει (γιατί δέν τάχει!) ούτε ένα ευρώ για να το αλλάξει.
Είναι δυνατόν να σκεφτούμε σοβαρά ότι και χίλια ευρω στον καθένα να δώσει το κράτος, θα αποσύρει κάποιος το παλιό του και θα τρέξει ασθμαίνοντας να πάρει ένα καινούριο που στην καλύτερη περίπτωση θα κοστίζει απο 6 χιλιάδες ευρώ και πάνω ? Πού στο καλό θα τάβρει ? Μήν μου πείτε πώς θα προστρέξει στις τράπεζες για να τα δανειστεί γιατί θα τραβήξω τα ιμάτιά μου μέχρι να τα σκίσω. Τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου θα συνεχίσουμε να κάνουμε ? Θα συνεχίσουμε να σπρώχνουμε τον Ελληνα στις Τράπεζες για να χρεώνεται και να υπερχρεώνεται και φτού απο την αρχή ?

Το μέτρο της απόσυρσης της νουδούλας δέν ωφελούσε κανέναν παρά μόνο τους εισαγωγείς και εμπόρους του αυτοκινήτου.

Και όλα αυτά που ισχυρίστηκε ο εκπρόσωπός τους, περί μείωσης των εσόδων του Κράτους που προέρχονται απο τον κλάδο των αυτοκινήτων λόγω του υψηλού ειδικού τέλους ταξινόμησης και του ΦΠΑ, περί της αγοράς (γενικώς και αορίστως) που δέν θα ξεκουνηθεί και περί της μή διατήρησης των θέσεων εργασίας στον κλάδο, τα ακούω βερεσέ.

Κατ΄αρχάς μέσω της φορολογίας το Κράτος πάλι θα τα τσεπώσει απο τους αδικημένους αυτού του κόσμου και όχι απο τους έχοντες και κατέχοντες. Οι έχοντες και κατέχοντες αγοράζουν καινούρια αυτοκίνητα και χωρίς κανένα κίνητρο.

Κατα δεύτερον, ουδόλως ενδιαφέρει κανέναν σκεπτόμενο άνθρωπο να ξεκουνηθεί η αγορά της εισαγωγής γιατί πλέον γνωρίζουν και οι πέτρες ότι η απαξίωση της πραγματικής ελληνικής παραγωγής και η ευνόηση των εισαγομένων προιόντων δέν ωφελεί την ελληνική οικονομία αλλά την τόνωση της βιομηχανίας άλλων χωρών ενισχύοντας την ανταγωνιστικότητά τους σε βάρος της οικονομίας της χώρας.

Και κατα τρίτον, άν και λυπάμαι τους φουκαράδες υπαλλήλους που θα χάσουν την εργασία τους επειδή οι έμποροι και εισαγωγείς θα βαρέσουν κανόνια, δέν μπορώ να δεχτώ την εκβιαστική άποψη ότι θα πρέπει να συνεχιστεί μιά ανεξέλεγκτη κατάσταση που λέγεται εισαγωγικό εμπόριο και που κατατρώει τα σωθικά της ελληνικής οικονομίας για να μήν χάσουν κάποιοι την δουλιά τους. Πρέπει κάποτε να μπεί ένα τέλος στις επιδοτήσεις του εισαγωγικού εμπορίου και πρέπει να αρχίσουμε αυτό το τέλος σήμερα και όχι αύριο που θα είναι πολύ αργά.

Το μέτρο της απόσυρσης παλαιών αυτοκινήτων και αντικατάστασής τους με καινούρια φιλικά πρός το περιβάλλον, είναι θεωρητικά σωστό αλλά δέν αφορά την συγκεκριμένη χρονική στιγμή (με την οικονομία να κοιτά καιάδα) και είναι εντελώς άστοχο.
Απο την άλλη (την περιβαντολογική πλευρά) η ενίσχυση μιάς νοοτροπίας εγκατάλειψης του ιδιωτικού αυτοκινήτου (ως μέσο διακίνησης) είναι πολύ σωστότερη απο οποιοδήποτε κίνητρο μετατροπής των ιδιωτικών αυτοκινήτων σε «πράσινα». Βεβαίως-βεβαίως η ταυτόχρονη ενίσχυση των μέσων μαζικής μεταφοράς και οποιοδήποτε άλλων μέσων κίνησης φιλικών πρός το περιβάλλον( πεζόδρομοι, ποδηλατόδρομο κ.λ.π.) είναι αυτονόητη, αναγκαία και θα πρέπει να συνοδεύσει άμεσα το μέτρο της κατάργησης της απόσυρσης

Το κλάμα πάντως που ρίχνουν τα ΜΜΕ και οι συνοδοιπόροι τους μου μυρίζει «ξεχρέωση επιταγών» πρός τους εμπόρους και εισαγωγείς και καθόλου σοβαρή ένσταση για την κατάργηση ενός μέτρου που δέν ωφελεί σε τίποτα τον ελληνικό δεινοπαθούντα λαό.
Η κατάργηση του μέτρου χρεώνεται στα σύν της σημερινής κυβέρνησης, κατά την γνώμη μου, και διορθώστε με άν κάνω λάθος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτηρόπουλος Σπύρος

Σωτηρόπουλος Σπύρος



OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΤετ Νοε 04, 2009 12:25 pm

Γειά σου Πούπα.
Μένω στα λεγόμενα της Μπιρμπίλη ότι δεν υπάρχουν χρήματα για να πριμοδοτηθεί η απόσυρση.
Εκείνο όμως που ενοχλεί είναι τα ακριβά πράσινα τέλη κυκλοφορίας.
Διότι όλοι καταλαβαίνουμε ότι ένας ο οποίος διαθέτει παλιό αυτοκίνητο είναι κυρίως επειδή δεν έχει χρήματα να το αλλάξει.
Δεν μπορείς αυτόν να τον επιβαρύνεις επιπλέον...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΤετ Νοε 04, 2009 12:33 pm

Γειά σου Σπύρο.

(Λυπάμαι ειλικρινά που αντιμετωπίζεις προβλήματα σάν αυτά που περιέγραψες στην άλλη θεματική. Δέν ξέρω άν μπορώ να σε "παρηγορήσω" λέγοντας ότι δέν είσαι ο μόνος και ότι δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλοί συνάνθρωποι που τα αντιμετωπίζουν........)

Οσον αφορά τα πράσινα τέλη, άν δέν κάνω λάθος, δέν επιβαρύνουν τα αυτοκίνητα μικρού κυβισμού έως και 2 χιλ. κυβικά. Θέλω να πώ δέν αυξάνονται τα ήδη υπάρχοντα τέλη για τα αυτοκίνητα μικρού κυβισμού, αλλά αυξάνονται για τα μεγάλα.

Θα ψάξω τον πίνακα και θα τον αναρτήσω....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΤετ Νοε 04, 2009 12:53 pm

Να και ο πίνακας που βρήκα απο το in.gr :

Στη νέα ρύθμιση τα τέλη κυκλοφορίας χωρίστηκαν σε τέσσερις κλάσεις ανάλογα με το έτος και τον κυβισμό του αυτοκινήτου:

• Κλάση Α: κυκλοφορία από το 2005 έως σήμερα (οχήματα Euro 4,5)
• Κλάση Β: κυκλοφορία από 2000 έως το 2004
• Κλάση Γ: κυκλοφορία από το 1996 έως 1999
• Κλάση Δ: κυκλοφορία πριν από 31η Δεκεμβρίου 1995

Σύμφωνα με τη νέα διάρθρωση τα τέλη κυκλοφορίας διαμορφώνονται ως εξής:
<301 301-785 786-1.357 1.358-1.928 1.929-2.357 >2.358
Α 0 28 94 184 428 562
Β 35 63 137 252 521 680
Γ 51 79 162 302 596 780
Δ 68 96 187 352 671 880




Και νά πώς ήταν διαμορφωμένος ο πίνακας με τον νόμο Σουφλιά

<301 301-785 786-1357 1358-1928 1929-2357 >2357
A 0 28 94 184 428 562
B 68 96 162 252 496 630
Γ 118 146 212 302 546 680
Δ 168 196 262 352 596 730


Νομίζω ότι οι διαφορές στα χαμηλού κυβισμού αυτοκίνητα είναι εμφανέστατες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsatsos
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απόσυρση   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΤετ Νοε 04, 2009 1:39 pm

Η απόσυρση παλαιών αυτοκινήτων, σύμφωνα με μελέτη που έχει
δημοσιευθεί και δεν έχει αμφισβητηθεί από κανέναν, θα φέρει μείωση των
εκπομπών ρύπων από αυτοκίνητα κατά 30-35% μέχρι το 2012 και κατά 60%
μέχρι το 2015. Επίσης η Ελληνική οικονομία ενισχύεται καθώς τα
χρήματα από την απόσυρση θα πέσουν στην αγορά. Και ολόκληρο το ποσό να
πάει σε νέο αυτοκίνητο από τους φόρους που θα
εισπράξει το κράτος καθώς και την κίνηση που θα υπάρξει στην αγορά το
κέρδος θα είναι πολλαπλάσιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΤετ Νοε 04, 2009 1:42 pm

Πηνελοπη μηπως ακουσες τιποτα για τελη ποδηλατων?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΤετ Νοε 04, 2009 2:22 pm

Γιάννη, πλάκα με κάνεις ????????

Αυτό σε νοιάζει ?????


κ. Τσάτσε, τις απαντήσεις στα τσιτάτα σου τις έχω ήδη δώσει πιό πάνω :

- Οι ρύποι μπορούν να μειωθούν και με την ελαχιστοποίηση της χρήσης ιδιωτικού αυτοκινήτου

- Καμιά μονέδα δέν θα πέσει στην ελληνική αγορά με την ενίσχυση του μέτρου, εκτός εάν ελληνική αγορά θεωρείς την γερμανική ή την γαλλική ή δέν ξέρω εγώ ποιά άλλη χώρα κατασκευάστρια αυτοκινήτων θεωρείς εσύ......

- Δέν θέλουμε να εισπράξει το κράτος απο τους φουκαράδες του κόσμου τούτου και δέν μας ενδιαφέρει να ωφελήσουμε την αγορά των εισαγωγέων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsatsos
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απόσυρση   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΤετ Νοε 04, 2009 2:33 pm

- Έχουμε τον πιο γηρασμένο στόλο στην Ευρώπη.

-Δεν πρόκειται να γίνει περιορισμός της χρήσησς του Ι.Χ. Απλά θα διατηρηθούν τα παλιά και ρυπογόνα.

-Το μέτρο της απόσυρσης δούλευε εξαιρετικά μέχρις στιγμής.

-Το κράτος εισπράτει από τη φορολογία επί των κερδών.

Ελπίζω να καλυφθήκατε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΤετ Νοε 04, 2009 2:47 pm

ΟΧΙ, δέν καλυφθήκαμε.....

Ποιό μέτρο δούλευε εξαιρετικά μέχρις στιγμής ? Το μέτρο που ωφελούσε τους εμπόρους και εισαγωγείς και τις χώρες παραγωγής αυτοκινήτων ?

Τα πενιχρά εισοδήματα του κράτους δέν γουστάρω να πηγαίνουν σε τσέπες εισαγωγέων αλλά στη δημιουργία πραγματικών δομών ελληνικής παραγωγής.

Ο γερασμένος στόλος της Ευρώπης μπορεί να περιμένει καλύτερους οικονομικούς καιρούς για να αντικατασταθεί.

Το κράτος εισπράττει απο την φορολογία επι των κερδών αλλά ΄το καλείται (εσείς οι εραστές της απόσυρσης) να τα ακουμπήσει στην αγορά των εισαγωγών. Λαικώς, δέν σφάξανε και δέν τρώω κουτόχορτο.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
???????
Επισκέπτης




OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απόσυρση   OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ... - Σελίδα 3 EmptyΤετ Νοε 04, 2009 3:02 pm

Το μέτρο ήταν αυτοχρηματοδοτούμενο από τα τέλη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
OI 100 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 9Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Οι 100 πρώτες ημέρες των νομοσχεδίων.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ :: ΠΟΛΙΤΙΚΗ-
Μετάβαση σε: